03 Mart 2011 14:11

Libya'da çatışmalar şiddetleniyor

Libya'da Kaddafi karşıtlarının kontrolünde olan Brega, kentten gelen son haberlere göre yeni hava saldırılarına hedef oldu. Ülkenin kuzey doğusunda önemli bir petrol dağıtım noktası olan Brega'da önceki gün Kaddafi hükümetine bağlı kuvvetlerle isyancılar arasındaki çatışmalarda 14 kişi hayatını kaybetmişti.Kaddafi

Libya'da çatışmalar şiddetleniyor

Paylaş

Kaddafi yandaşları çarşamba sabahı kentin kontrolünü ele geçirmiş, fakat ilerleyen saatlerde muhalif güçlerin karşı saldırısıyla geri püskürtülmüştü.

İki hafta önce başlayan ayaklanmaların ardından Libya'nın doğu bölgelerinde kontrolü yitiren Muammer Kaddafi, muhalif güçleri yenilgiye uğratacağını söylüyor. Brega'dan gelen haberlere göre hava saldırıları, petrol dağıtım tesisinin yanında yer alan havaalanını hedefledi.

İsyancıların bir sözcüsü, Brega yakınlarında ve Kaddafi karşıtlarının kontrolünde olan daha büyük yerleşim merkezi Ecdebiye'ye de hava saldırıları düzenlendiğini söyledi. Kaddafi'ye sadık güçlerin, Brega'nın batısında gene bir diğer petrol dağıtım merkezi olan Ras Lanuf'ta mevzilendiği ve buradan Brega'ya yeni saldırılar düzenlemeye hazırlandığı haberleri geliyor.
 

ÜÇ HOLLANDA ASKERİ REHİN

Bu arada Hollanda, üç deniz piyadesinin Kaddafi yanlılarının eline geçtiğini doğruladı. Hollandalı yetkililer, askerlerin Sirte kentindeki Avrupalı sivillerin tahliyesine yardım ederken alıkonulduklarını söylüyor.
 

KADDAFİ: İSYAN KOMPLO

Libya Lideri Muammer Kaddafi ise televizyon kameraları önünde yaptığı son konuşmasında Libya'daki ayaklanmalardan yabancı medyayla El Kaide örgütünü sorumlu tuttu.Albay Kaddafi, isyanın, ülkesini ve petrol kaynaklarını kontrol etmeye yönelik bir komplo olduğunu söyledi. Libya lideri hükümet karşıtı protesto gösterilerinde rejime bağlı güçlerin halka ateş açtığını yalanladı, bunun "tamamen yalan" olduğunu iddia etti.

Kaddafi ayrıca, erkeğiyle-kadınıyla kanlarının son damlasına kadar savaşacaklarını söyleyerek, Batılı güçlerin müdahalesi halinde binlerce kişinin yaşamlarını yitireceği uyarısında bulundu.


CHAVEZ'DEN ARABULUCULUK PLANI

Libya lideri Muammer Kaddafi ile görüşen Venezuela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez Libya'daki krizin bir grup ülkenin arabulucuğuyla çözülmesini önerdi.

Venezuela Haberleşme Bakanı Andres Izarra, sosyal iletişimsitesi Twitter'da başka ayrıntıya girmeden yayımladığı mesajda, Chavez'in Kaddafi ile Salı günü görüştüğünü yazdı. addafi'yle yakın ilişkileri olan Chavez, Libya'daki isyancılara karşı şiddet kullandığı için Kaddafi'yi kınamayı reddetmişti.

Venezuelalı yetkililer, Kaddafi'nin Chavez'in planını kabul edip etmediğini netleştirmezken, Al Jazeera Libya liderinin bir grup ülkeden temsilcinin arabuluculuğu planını kabul ettiğini duyurdu. Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa da Cumhurbaşkanı Chavez'in planını değerlendirdiklerini söyledi.

Libya'ya NATO müdahalesine Rusya ve Türkiye de karşı çıkıyor.Albay Kaddafi de yaptığı son konuşmada, ABD veya NATO ülkemize girerse, kanlı bir savaşa gireceklerini ve binlerce Libyalının öleceğini söylemişti.


RUSYA'YA PETROL FIRSATI

Libya'da siyasi belirsizlik devam ederken, ülkenin özellikle Avrupa'ya yaptığı ham petrol ihracatı durma noktasına geldi. Durumu lehine çevirmek isteyen Rusya ise enerji tedarikçisi olarak devreye giriyor.

Moskova, Arap dünyasındaki ham petrol ve doğal gaz üretimindeki sorunların Batılı sanayi ülkelerine nasıl yansıyacağını yakından izliyor. Nitekim Rus enerji devi Gazprom, Libya'dan enerji ihracatı yapılamadığı için, bu açığı kapatmak için kolları sıvadı.

Hafta başında bir açıklama yapan AB'nin enerjiden sorumlu Alman komiseri Günther Oettinger, ham petrol fiyatlarının yakında rekor düzeye fırlayacağını ifade etmiş, AB ülkelerinin enerji ihtiyacının karşılanması konusunda sorun yaşanmayacağını belirtmişti.Arap dünyasında yaşanan gelişmeleri kendi lehine çevirme planları yapan Rusya ise Fransa'ya doğal gaz sevkıyatını iki kata çıkartarak güvenilir bir enerji sevkıyatçısı olarak sahneye çıkmayı planlıyor. "Avrupa, güvenirliği kanıtlanmış olan ortağı Rusya'yı yanında hissetmeli. Arap dünyasındaki başka seçeneklere bakmak zorunda değil, çünkü orada sadece sorun yaşayacaktır" şeklinde konuşan Rusya Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Başkanı Konstantin Simonov, Avrupa'ya enerji sevkiyatı konusunda güvence verdi.

Hafta başında ortaya çıkan yeni durumu görüşmek üzere Brüksel'de bir araya gelen AB enerji bakanları, Libya'daki enerji dar boğazının Avrupa'daki benzin istasyonlarına yoğun olarak yansıyacağını açıklamışlardı. Ama endişeye mahal olmadığını vurguluyan AB'nin enerjiden sorumlu yetkilisi Günther Oettinger, "Özellikle ham petrol konusunda AB ülkelerinin çok önemli rezervleri bulunmaktadır. Bunun ötesinde OPEC ülkeleri ve Rusya gibi diğer ortaklarımızın Avrupa ham petrol pazarında dar boğaz oluşmamasına çalıştıklarını biliyoruz" diyerek, enerji sevkiyatçısı Rusya'nın Avrupa açısından özel rolüne de atıfta bulundu.


ORTADOĞU DURULMUYOR

Ortadoğu'da isyan ateşi yanmaya devam ediyor. Bahreyn'deki İnci Meydanı önceki gün yine tıklım tıklımdı. Binlerce kişi başkent Manama'da rejimin değişmesi ve reform çağrıları yaptı. Protestoların bir diğer adresi ise Yemen'di. Düzenlenen hükümet karşıtı gösteride 2 kişi hayatını kaybetti.

BAHREYN:
Meydanları dolduran göstericilerin ortak isteği, ekonomik ve sosyal reform. Meydanda rejimin değişmesini isteyen muhalifler de var, "Rejim kalsın" deyip reform için dışarı çıkanlar da. Ancak her iki grup da aynı meydanda, ortak paydada bir araya geliyor. "Her türlü kargaşaya karşıyız" pankartı da bu görüşü destekliyor.

YEMEN:
Protestoların bir başka adresi de Yemen. Hükümet karşıtları başkent Sana'da meydanları doldurdu, istifa çağrılarını yineledi. Ülkenin güneyinde düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerde hastane yetkililerine göre 2 kişi hayatını kaybetti.

TUNUS:
Tunus'taysa istifa haberlerinin ardı arkası kesilmiyor. Son olarak Eğitim ve Bilimsel Araştırma Bakanı Ahmed İbrahim istifa etti. Bir basın toplantısında konuşan İbrahim, istifa nedenini "zor şartlar altında çalışmak" olarak niteledi.
Daha önce de Başbakan Muhammed Gannuşi, Endüstri ve Teknolojii Bakanı Muhammed Afif Çelbi ve Planlama ve Uluslararası Koordinasyon bakanı Muhammed Nuri Jouni istifalarını vermişti.

ÖNCEKİ HABER

Yaşam Alanlarımız Yok Oluyor (3) Tozkoparan'dan Başıbüyük'e ortak mücadele

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa