Yunan ve Rum bakanları Türkiye’yi AB’ye şikayet etti

Yunan ve Rum bakanları Türkiye’yi AB’ye şikayet etti

ANKARA’nın, Kıbrıs Rum Kesimi’nin Doğu Akdeniz’de doğalgaz sondaj çalışmaları kararına gösterdiği tepkiyi, “tehdit” olarak nitelendiren Yunanistan ve Rum Yönetimi, Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne şikayet edildi.ABHabere göre, Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Erato Kozakou- Markulli ve Yunanistan Dışişleri Bakan

ANKARA’nın, Kıbrıs Rum Kesimi’nin Doğu Akdeniz’de doğalgaz sondaj çalışmaları kararına gösterdiği tepkiyi, “tehdit” olarak nitelendiren Yunanistan ve Rum Yönetimi, Türkiye’yi Avrupa Birliği’ne şikayet edildi.

ABHabere göre, Rum Kesimi Dışişleri Bakanı Erato Kozakou- Markulli ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Lambrinidis, Polonya’da 2-3 Eylül’de yapılan gayrı resmi Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları toplantısında “Türkiye’nin davranışı uluslararası hukuka aykırı. Bu tavır Doğu Akdeniz’de istikrarsızlığa neden oluyor” ifadelerini kullandı.
Rum ve Yunan Bakanlarının, Türkiye’nin doğalgaz sondajına ilişkin açıklamalarıyla bir üye ülkeyi “tehdit ettiği”ni belirterek, Avrupa Birliği Dönem Başkanı Polonya’nın, bu çerçevede Avrupa Birliği adına Ankara’yı uyarmasını da istediler.

Bununla birlikte ABHaber’in aldığı bilgilere göre, Kıbrıslı Rumlar, Akdeniz’de olası gerginlikte Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye karşı yaptırım mekanizmasını hayata geçirmemesi durumunda müzakereleri tümüyle bloke edecekleri mesajını da Polonya’ya verdiler. (DIŞ HABERLER)
 

www.evrensel.net