Yedikule Zindanı’nda barış ve kardeşlik ezgileri

Fotoğraf: Evrensel

Yedikule Zindanı’nda barış ve kardeşlik ezgileri

Kürt halkının özgürlük mücadelesine kültür sanat alanından destek veren Mezopotamya Kültür Merkezi 20. yılı geride bıraktı. Kürt tiyatrosunun, sinemasının, müziğinin gelişmesinde çok büyük katkıları olan MKM 20. yılını büyük coşkuyla kutladı. On bine yakın izleyicinin katıldığı konserde MKM

İsmail Afacan

Bir yanda savaş çığlıkları atılıp, linç kampanyaları organize edilirken, Mezopotamya Kültür Merkezi; Kürtçe, Lazca, Türkçe ezgilerle Yedikule Zindanlarından  barış ve kardeşlik ezgileri yankılandı. Savaş ortamının son bulması diyalog ve barış sürecinin hızlanması gerektiği sık sık vurgulandı.  

“Bahoz” filmi ve “Şewaxan” belgeselinin yönetmeni  Kazım Öz, MKM adına bir konuşma yaptı. Yönetmen Kazım Öz,  MKM’nin kuruluşunda emeği geçen, katkı sunan herkese teşekkür etti. Asimilasyon  politikalarına karşı Kürt kültürünün gelişmesi konusunda çalışma sürdürdüklerini belirten Yönetmen Kazım Öz aynı zamanda Kürt halkının siyasal taleplerinin yerine getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Konsere katılamayan BDP Genel Merkezi üyeleri konsere mesaj gönderdi. Mesajda 2. Olağan Büyük Kongresi nedeniyle konsere katılamadıklarını belirten BDP Genel Merkez yöneticileri, MKM’nin Kürt  aydınlanması ve kültürünün gelişmesinde önemli bir yeri olduğunu belirtti. Genel Merkezin mesajı ‘kültür mücadelemizi selamlıyoruz’ diyerek bitti.

Emek, Demokrasi, Özgürlük Bloku İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Yönetmen Yusuf Çetin, İbrahim Gürbüz konsere katılanlar arasındaydı. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net