03 Eylül 2011 09:14

Ücretsiz yurt için kanun teklifi

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, her üniversite öğrencisinin Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarından ücretsiz yararlanabilmesi için kanun teklifi verdi. Özcan, Milli Piyango’nun yıllık gelirinin yüzde 10’unun yurt yapımına ayrılmasını, bu gelirle TOKİ’nin yurt yapmasını önerdi.Özcan, TBMM Başkanlığına sunduğu

Ücretsiz yurt için kanun teklifi

Paylaş

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, her üniversite öğrencisinin Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarından ücretsiz yararlanabilmesi için kanun teklifi verdi. Özcan, Milli Piyango’nun yıllık gelirinin yüzde 10’unun yurt yapımına ayrılmasını, bu gelirle TOKİ’nin yurt yapmasını önerdi.

Özcan, TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifinde on binlerce üniversite öğrencisinin barınma sorunu yaşadığını, barınma sorunlarını çözemeyen öğrencilerin okulu bıraktıklarını, bırakmasalar da eğitimlerini çok zor koşullar altında sürdürdüğünü belirterek “Devlet, üniversiteyi kazanan her öğrenciye, 20 metrekarelik, içinde 24 saat sıcak su bulunan banyolu, bedava ve sınırsız İnternet imkanı olan, her öğrencinin tek başına kalabileceği, bir yurt odası vermek zorundadır. Öğrenciler okullarına kayıt yaptırdıkları gün, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlardaki odasına hiçbir ücret ödemeden yerleşme imkanı bulmalıdır. Mezun olana kadar da bu yurtlarda parasız kalmalıdırlar” dedi.

ENGELLİLER DE DÜŞÜNÜLSÜN

Engelli öğrenciler için de tek başlarına bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecek mimari yapıdaki yurt odaları yapılması gerektiğini vurgulayan Özcan, “Her yıl binlerce konut yapan hükümet, öğrencilerin sığınacakları küçücük bir oda yapamıyor mu? Hükümet, her öğrenciye, eğitimi süresince kalacağı bir yer veremiyorsa, o hükümet acizdir, beceriksizdir” ifadelerine yer verdi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Zihinsel engelli genç kayboldu

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa