03 Eylül 2011 07:33

Alınak BDP başkan adaylığından çekildi

BDP Genel Başkanlığı'na adaylık talebinde bulunan Mahmut Alınak, bunun siyasetteki son adaylığı olduğunu ancak Genel Merkez barikatını aşamadığını öne sürerek adaylıktan çekildi.BDP Genel Başkanlığına adaylık talebinde bulunan Mahmut Alınak, bu konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada bunun siyasetteki son adaylığı

Alınak BDP başkan adaylığından çekildi

Paylaş

BDP Genel Başkanlığına adaylık talebinde bulunan Mahmut Alınak, bu konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada bunun siyasetteki son adaylığı olduğunu belirten Alınak, büyük hayalleri ve sonuç alacağına inandığı projeleri olduğunu ifade etti. Alınak, "Devletin Kürdistan meselesini silahla çözme projesini sivil mücadelemizle boşa çıkartıp akan kanı durduracak, dağda ve ovada gençlerin ölümünün önüne geçecektik. Önümüzdeki birkaç gün içinde İmralı ve Kandil ile görüşerek PKK'nin eylemsizlik kararı almasını sağlayacak, sonra da hükümete gidip operasyonları durdurmasını ve Kürdistan meselesini çözmesini isteyecektik. Hükümetin kanlı çözümde ısrarlı olduğunu biliyoruz. Bunu Türk ve dünya kamuoyu bir defa daha görecekti. Hükümetin tutumunu belli etmesinden sonra sivil projelerimizi devreye sokup onu yönetmez hale getirecektik. O durumda ya istifa edecekti, ya da masaya oturmak zorunda kalacaktı" dedi.

Projeleri kapsamında BDP'nin yeni mücadele tarzı ve projeleri ile sadece Kürtlere, sadece ezilen Türklere değil, tüm dünya ezilen halklarına kurtuluş yolunu gösteren bir parti olacağını savunan Alınak, halkı ve kurumları mücadele içinde örgütleyerek yeni bir insan, yeni bir hayat, yeni bir özgürlük anlayışı, yeni bir siyaset, ülke zenginliklerinin halka ait olduğu yeni bir ekonomi ve halka kul olan yeni bir devlet modeli inşa edeceklerini iddia etti. Parti içi demokrasinin partinin ve mücadelenin varlık nedeni olarak kabul edilip, seçilenlerin atamayla değil herkese fırsat eşitliği tanınarak seçim yolu ile gelmelerini sağlayacağını söyleyen Alınak, Belediye başkanları ve meclislerinin halk tarafından görevden alınacağı ve belediyelerin parlamento olarak çalışacaklarını söyledi. Dünyaya açılacaklarını ifade eden Alınak, "İşte bu siyaset anlayışı ile genel başkanlığa aday olmak istemiştim. Ama genel merkez barikatını aşamadım. Ufukta yeni bir şey görünmüyor. Devlet, hükümet ve siyaset kendi kendisini tekrar edecek. Ne yazık ki gençler ölecek, evlere yine ateş düşecek. Acı olan ise, kimse bu ateş deryasının daha ne kadar can alacağını bilmiyor. Tam bir çaresizlik hüküm sürüyor" iddiasında bulundu. (HABER MERKEZİ)


DEMİRTAŞ VE KIŞANAK'IN SEÇİLMESİ BEKLENİYOR

Öte yandan “Demokratik Özerklik ile Demokratik Cumhuriyeti Selamlıyoruz” şiarıyla yapıldığı için “Demokratik Özerklik Kongresi” olarak nitelendirilen BDP’nin 2. Olağan Büyük Kongresi yarın Ankara'da gerçekleşecek. Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonunda gerçekleştirilecek olan kongreye Türkiye’nin dört bir tarafından 10 bini aşkın BDP üye ve delegesinin katılması bekleniyor.

Canlı kalkan eyleminde askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren BDP Van İl Genel Meclis Üyesi Yıldırım Ayhan’a adanacak olan kongrede, aynı zamanda Türkçe, Kürtçe ve Süryanice pankartlar asılacak.

Kongreye katılan 1174 delege blok liste ile 80 asil 40 yedek PM üyesini seçecek. Kongrede Selahattin Demirtaş ile Gültan Kışanak’ın yeniden BDP Eş Başkanı seçilmesi bekleniyor.

ÖNCEKİ HABER

Adli tatil salı günü sona erecek

SONRAKİ HABER

Kocaeli’de TEM’de kaza: İstanbul yönü ulaşıma kapandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa