02 Eylül 2011 10:27

İran kara harekatına hazırlanıyor

FEDERAL Kürdistan Bölgesi’ne kara harekatı hazırlığı yapan İran askerlerinin sınırdaki cami ve okullara yerleştirildiği kaydedildi. Bugün cuma namazına giden köylülere “Bu saatten sonra camilere gelmeyin artık askerler kalacaktır” denildiği öğrenildi.İran ordusu kara harekatı hazırlığı kapsamında Federal Kürdistan B

İran kara harekatına hazırlanıyor

Paylaş

İran ordusu kara harekatı hazırlığı kapsamında Federal Kürdistan Bölgesi sınırına asker yığmaya devam ediyor. Özellikle Kandil sınır hattına günlerdi sevkiyat yapan İran ordusunun 5 Eylülden itibaren kara harekatı yapacağı iddia ediliyor. Bu kapsamda hazırlıklarını sürdüren İran ordusunun camileri de halka kapattığı bildirildi.

ASKERLER CAMİLERE KONUŞLANDI

Edinilen bilgilere göre, Urmiye’nin Piranşehir ve Serdest ilçelerine bağlı köylerde cuma namazına giden köylülere “5 Eylüle kadar hiç kimse camilere gelmesin. Camilerde Spahi Pastaran (asker) ve Besic (milis) güçleri kalacaktır” denildi.

OKULLAR DA BOŞALTILDI

Sadece camilerin değil okulların da bu şekilde boşaltıldığı ve okullara askerlerin konuşlandırıldığı öğrenildi. Öte yandan sabah erken saatlerde çok sayıda ağır top aracının da Serdest ilçesine bağlı Dolatû alanına doğru yola çıktığı öğrenildi. (Hewler/DİHA)


TÜRKİYE SINIR HATTINI BOMBALADI

Bayramda da aralıksız süren askeri operasyonlar bayram sonrasında da hız kesmiyor. İran’ın Federal Kürdistan Bölgesi’ne yönelik sınırötesi kara operasyonu hazırlıkları sürerken, Irak’a 1300 asker konuşlandırdığı öne sürülen Türkiye de dün akşam Hakkari sınır hattını bombaladı.

2 gün önce Ovacık ile Hozat ilçeleri arasında başlatılan operasyon sonucunda orman yangınlarının da çıktığı belirtilirken, bölgeye dün gece özel birliklerin sevk edildiği öğrenildi. Dersim’de 3 gün önce Ovacık ile Hozat ilçeleri kırsalında başlatılan askeri operasyon devam ediyor. Kobra tipi helikopterle bombalanan bölgede çıkan orman yangınının sürdüğü belirtilirken, Tunceli 4. Tugay Komutanlığından Skorsky tipi helikopterlerle özel birliklerin bölgeye sevk edildiği öğrenildi. Hava destekli operasyonda şu ana kadar çatışmanın yaşanıp yaşanmadığına dair bir bilgiye ulaşılamadı. Ayrıca Aliboğaz mevkiinde çıkan orman yangınının da sürdüğü öğrenildi.

SINIR HATTINDA TOP ATIŞLARI BAŞLADI

Hakkari’nin Çukurca İlçesi’ndeki Sivritepe Tugay Komutanlığı’ndan dün akşam sınıra doğru top atışları yapıldığı öğrenildi.

Öte yandan Yüksekova’da 28 Ağustosta çıkan bir çatışmada yaşamını yitiren ve HPG’li oldukları iddia edilen 2 kişinin cenazesi Malatya’ya gönderildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Kimlik için ilk imzalar atıldı

SONRAKİ HABER

Çanakkale'de soğuk hava deposunda patlama: 1 işçi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa