Bursa

Bursa'da 1 Eylül yürüyüşüne saldırı

Bursa'da 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku bileşenlerinin düzenlemek istediği yürüyüşe, ülkücü oldukları ileri sürülen bir grup saldırdı. Saldırıda aralarında EMEP Bursa İl Başkanı İsken Yıldız'ın da bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı.1

1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle düzenlenecek olan yürüyüş için Setbaşında bir araya gelen Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku bileşenleri, yürüyüşe geçmeye başladığı esnada, bir kişinin sözlü sataşması sonucu gerginlik çıktı. Görevlilerin araya girmesiyle gerginlik sona erirken, kısa bir süre sonra 100 kişilik bir başka grup, kitleye taş ve şişelerle saldırdı. Polisin yeterli önlem almadığı belirtilirken, iki grup arasında kavga çıktı. Çıkan olaylarda, yürüyüşe katılanlardan çok sayıda kişinin yaralandığı belirtildi. Yaralar arasında gözüne taş isabet eden EMEP Bursa İl Başkanı İsken Yıldız da var. Gerginlik devam ederken, yaklaşık 2 bin kişilik bir grup da, Heykel Meydanı'nda İstiklal Marşı okudu. Bu sırada yürüyüşe katılan bazı gençler ile gruptakiler arasında kavga çıktı. Kavgada polisin gruptakilere karışmadığı ve yürüyüşe katılan gençlere müdahale ettiğini belirtildi.

Ara sokaklarda bir süre polisle çatışan gençler dağılırken, saldırgan grubun halen Heykel Meydanı'nda olduğu bildirildi. (BURSA)

www.evrensel.net