01 Eylül 2011 10:40

‘Ölüm vadisi’ne imar izni

Yalova Belediye Başkanlığı’nda imar yolsuzluğu iddiası ortalığı karıştırdı. İddiaya göre, 1999 depreminde yerle bir olan ve adı “ölüm vadisi”ne çıkan Hacı Mehmet Ovası tekrar imara açıldı ve yapılacak olan binalar için kat artışına onay verildi.Yalova Belediye Başkanı Yakup Bilgin Koçal’ın adının

‘Ölüm vadisi’ne imar izni

Paylaş

Yalova Belediye Başkanı Yakup Bilgin Koçal’ın adının da karıştırıldığı yolsuzluk iddialarına muhatap olanlar arasında belediyenin önemli isimlerinin de yer aldığı öne sürüldü.

Yalova Atakent Gazetesi ve haber portalı www.atakentgazetesi.com isimli internet sitesinde, Yalova Belediye Başkanı Yakup Bilgin Koçal ve bazı belediye üst düzey görevlileriyle İl Genel ve Belediye Meclis üyelerine ilişkin iddialar yer aldı.
Yalova Belediye Başkanı Yakup Bilgin Koçal’ın, 17Ağustos 1999 depreminde binlerce insanın hayatını kaybettiği Hacı Mehmet Ovası’nı tekrardan imara açtığı ve kat artışı imkanı getirdiği iddia edildi. Koçal’ın “ölüm ovası” olarak da bilinen bu bölgeyi hem imara açarak hem de kat artışı için bazı İl Genel Meclisi ve Yalova Belediye Meclisi Üyeleri üzerinde baskı yaptığı iddiasına da yer verilen haberdeki bir diğer iddia ise Yalovaspor’a ait olan tesislerin konut alanı olarak değiştirilip imara açılması. İddialara yönelik Yalova Atakent Gazetesi’ne bir CD ulaştığı öne sürülen haberde, bu CD’de yer alan görüntülerde bulunan telefon konuşmalarının deşifresi olduğu belirtilen bir de metin yayınlandı. Görüntülerde bir belediye üst düzey görevlisi ve müteahhit arasında geçen sohbetin yer aldığı iddia edildi. Konuşmalarda bazı kişilerin Yalova Belediyesi’nde bir ekip olduklarını ve bu ekip içerisinde birçok siyasinin bulunduğunu, tarım arazisi olan bölgelerin nasıl konut alanına çevrildiğini, bu iş için istenen 500 bin liranın kimlere dağıtılacağını açıkça anlattıkları ifade ediliyor.

MÜDÜRÜN İTİRAFLARI…

Yalova İlinin 1/25.000’lik imar planın bir Yalova Belediyesi üst düzey görevlisinin yakın arkadaşına ait bir şirket tarafından yapıldığı, bu firma sahipleri ile yöneticinin değerli arazileri önceden belirleyip ona göre planlarda değişiklik yaptığı iddia edildi. Belediye Meclisi’ne konu sunulurken söz konusu yönetici tarafından bazı kelimelerde değişiklik yapıldığı, bu kişilerin kendi belirledikleri arazilerin olduğu alanlarda yoğunluk göstererek kat artışı yaptıklarını telefondaki konuşmasında anlattığı öne sürüldü. Bunun yanı sıra 1/25.000’lik planları yapan plancılık firmasının ortaklarından bazılarının Yalova’da bu ilişkiler sayesinde önceden arsa ve araziler aldığı iddia edildi. Henüz yapılmamış bazı inşat ihalelerine kimlerin gireceğini ve kimlerin kazanacağını anlatan “belediye yöneticisi”, bu imar konularında ve ölüm ovasının imara açılmasının Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal’ın da bilgisi dâhilinde olduğunu öne sürdü.
Söz konusu habere göre, iddiaların yer aldığı konuşmalar Yalova Belediyesi’nde İmar Müdürü’nün odasında geçiyor. Görüntülerde bir belediye üst düzey görevlisi, müteahhit ve bir belediye çalışanı arasında geçen sohbetin yer aldığı iddia edildi. Söz konusu üçlü sohbette işlemlerin nasıl yapılacağı onayların belediye meclisinden nasıl çıkarılacağına yönelik iddialar yer alıyor. İmar Müdürü, müteahhit ve belediye çalışanı arasında geçtiği öne sürülen konuşmalara göre, İmar Müdürü’nün “Yetkim var. Mevzuatı biliyorum. Her şeyi biliyorum. Planlama desen her şey var. Gayrimenkul yatırım uzmanı olarak hemen lisans alabiliyorum. Bankalara sonra öbür firmalara… Değer tespitlerini yapabiliyorum…” dediği iddia ediliyor. İmar Müdürü’nün “Bu meclis aritmetiğinde kolay mı herkesin gönlünü hoş tutmak? Bu hafta ben Ankara’ya gidiyorum. Ayarla bir gün beraber gidelim. Alper’e gidelim (Modül Planla 1/25.000 binlik Yalova Planını yapan firma). konuşalım” dediği iddia edildi. (ANKA)


'YAV SEN KARIŞTIRMA'

Haberde, konuşmada yer alan müteahhidin, ismi Alper olarak yer alan kişinin kendilerinden yapılan işlemle ilgili belge isteyip istemeyeceği sorusuna İmar Müdürü’nün “Yav sen karıştırma. Benim adamım o. Sen karışma orda ben konuşayım Alper’le. Fatura bedeli 400 bin lira. KDV hariç 60-70 bin lira yapar. Faturasının şeyini veririz, adama. Geri kalanını da alırsın adamlardan. Direk kimseye yamamadan… Gitmişken Ertan’ı da (Zemin Etüd Firması) çağıralım. Gel Ertan bu işi kaça yapıyorsun... Ama ona da ekleyelim. Niye eklemeyelim ki. Geçir gitsin. 50 mi, 150 deriz Özgür’ler zaten sorun değil… Ertan bunu mu takip edecek. Bir de sen şöyle diyeceksin ben de söylerim; ‘Her şey Yalova’da yapılacak. Harita işi Yalova’da, Jeoloji Yalova’da’, adamlar Ertan’ın orda olduğunu ne bilecek. Adamların kanına girerim ben. Planı biz yapıyoruz, bu adam yapacak diyeceğiz. Kimse bir şey diyemez. Biz şunu yapacağız, burada yapılacak inşaatlarda sanki taşeronmuş gibi... Ben zaten onları kanalize ettim. İşlerini takip ettim. Onlarda bu yüzden mecliste evet dediler” dediği öne sürülüyor.

ÖNCEKİ HABER

Köprüden geçemiyorlar çünkü köprü artık yok!

SONRAKİ HABER

Rusya’da 2 savaş uçağı çarpıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa