03 Mart 2011 12:14

67 milyon çocuk eğitimden yoksun

UNESCO’nun raporuna göre, dünya genelinde 67 milyon çocuk eğitim olanaklarından mahrum. Ne okuyabilen ne de yazabilen bu çocukların 28 milyonu, silahlı çatışmalar yüzünden okula gidemiyor.Birleşmiş Milletler Eğitim, Kültür ve Bilim Örgütü UNESCO’nun, Paris’teki merkezinde açıklanan raporda

67 milyon çocuk eğitimden yoksun

Paylaş

Birleşmiş Milletler Eğitim, Kültür ve Bilim Örgütü UNESCO’nun, Paris’teki merkezinde açıklanan raporda zengin ülkelere eleştiriler yöneltiliyor.

Dakar’da 2000 yılındaki Dünya Eğitim Forumu’na katılan 164 ülke, eğitim görmeyenlerin sayısını 2015’e kadar azaltma sözü vermişti. UNESCO’nun Eğitim Komisyonu Başkanı Profesör Christopf Wulf, bu hedefe ulaşılamayacağını söyledi.
Wulf şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu hedefleri takip eden altı nokta var. Birincisi erken çocukluk dönemi eğitiminin desteklenmesi, ikincisi herkes için ilkokul eğitimi. Üçüncüsü öğrenim ihtiyaçlarının yani çocukların öğrenebilmesi için yeterli beslenmesi ve temel yaşam gereksinimlerinin sağlanması anlamına geliyor. Dördüncüsü okuma-yazma bilmeyen yetişkinlerin oranını yarı yarıya azaltmak. Beşincisi, eğitimde cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve altıncı nokta da eğitim kalitesinin iyileştirilmesi.”

ÇATIŞMA BÖLGELERİ

Profesör Christoph Wulf, özellikle iç savaşın hüküm sürdüğü ya da savaştan yeni çıkmış ülkelerde eğitim hedeflerine ulaşılmasının zor olduğu belirtiliyor. UNESCO uzmanları, çatışma bölgelerinde tarafların kasten çocukları ve okullarını hedef aldığına da dikkat çekiyor.

Dünya Eğitim Raporu’nda daha fazla destek planlanmasına rağmen, uluslararası yardım kuruluşlarının sayısının azlığına dikkat çekiliyor. Rapora göre, zaman zaman kriz bölgelerinde bulunan yabancı askeri birliklerle sivil yardımlar arasında da karışıklık yaşanıyor.

Kriz bölgelerinde okulların saldırılara hedef olduğuna kaydeden yardım kuruluşu Oxfam’dan Mike Lewis, sivil toplum örgütlerinin tehlike altında olduğunu ifade ederek şunları söylüyor: “Aslında sadece bizim projelerimizin tehlikeye girmesi ve çalışanlarımızın güvenliği değil sorun. Çalıştığımız bölgelerde herkesin güvenliği tehlikede. Söz konusu olan sadece Afganistan değil, dünyadaki diğer çatışma bölgelerinde de stratejik askeri çıkarlarla sivil halk için öngörülen insani yardımlar birbirine karışıyor.”

CİNSEL TACİZ

Raporda ayrıca, cinsel şiddet ve tecavüzün “Savaş taktiği olarak sıklıkla kullanıldığına” değinilerek, cinsel taciz korkusunun da “Çocukları özellikle de kız çocuklarını okula gitmekten alıkoyduğu” belirtildi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

‘İşsizlik gerçeği ustalıkla gizleniyor’

SONRAKİ HABER

Mısır'da kum fırtınası 5 can aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa