31 Ağustos 2011 09:56

Annelerin 11 yıllık barış mücadelesi

TÜRKİYE’de akan kana karşı seslerini birleştirmek için bir araya gelen Barış Anneleri kuruluş yıldönümlerini bugün kutluyor.Türkiye’de 30 yıldır devam eden savaşta çocuklarını kaybeden Kürt ve Türk anneleri, Barış Anneleri İnisiyatifi bünyesinde barış seslerini yükseltmek için bir araya geldi. S

Annelerin 11 yıllık barış mücadelesi

Paylaş

TÜRKİYE’de akan kana karşı seslerini birleştirmek için bir araya gelen Barış Anneleri kuruluş yıldönümlerini bugün kutluyor.

Türkiye’de 30 yıldır devam eden savaşta çocuklarını kaybeden Kürt ve Türk anneleri, Barış Anneleri İnisiyatifi bünyesinde barış seslerini yükseltmek için bir araya geldi. Savaşta çocuklarını kaybeden 15 anne yüreklerini birleştirerek inisiyatif bünyesinde barış için yola koyuldular. 2009 yılına kadar Barış Anneleri İnisiyatifi olarak faaliyet yürüten anneler 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde başta İstanbul’da olmak üzere Diyarbakır, Siirt, Van, Hakkari, İzmir ve Batman gibi illerde dernekler kurarak çalışmalarına devam ettiler.

Barış yolunda bütün yolları deneyen anneler, bu süre zarfında aydın, yazar, gazeteciler, siyasetçiler ve sivil toplum örgütleriyle de birçok defa görüşmeler gerçekleştirdi. TSK’nın sınır ötesi operasyonlarına karşılık Barış Anneleri,  ‘canlı kalkan’ olarak gitti. Barış Anneleri, yıl dönümleri olan 1 Eylül günü İstanbul Kadıköy’de yapılacak 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlamasına “İnîsiyatifa Dayike Aşiti ye” pankartıyla katılacak. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

İHD: Türkiye kayıplar sözleşmesini imzalasın

SONRAKİ HABER

Atatürk Havalimanı'nda şüpheli çantalardan bilgisayar ve tişört çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa