31 Ağustos 2011 09:47

Cezaevi görüşüne giden ailelere müdahale

BAYRAM nedeniyle, cezaevi idaresinin verdiği bilgi doğrultusunda, Tekirdağ 1 ve 2 Nolu F Tipi Cezaevi’ne giden tutuklu ve hükümlü yakınları, görüştürülmedi. Yetkililerin “Bugün görüş yok, size yanlış bilgi vermişler” demesi üzerine oturma eylemi başlatan tutuklu yakınlarına askerler müdahale etti.Tek

Cezaevi görüşüne giden ailelere müdahale

Paylaş

BAYRAM nedeniyle, cezaevi idaresinin verdiği bilgi doğrultusunda, Tekirdağ 1 ve 2 Nolu F Tipi Cezaevi’ne giden tutuklu ve hükümlü yakınları, görüştürülmedi. Yetkililerin “Bugün görüş yok, size yanlış bilgi vermişler” demesi üzerine oturma eylemi başlatan tutuklu yakınlarına askerler müdahale etti.

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Saim Toprak’ın ailesi 29 Ağustos’ta cezaevini arayarak bu hafta görüş olup olmadığını sordu. Yetkililer ise, Toprak ailesine Ramazan Bayramı nedeniyle 31 Ağustos’ta açık görüşün olduğu ve görüşe gelebilecekleri iletildi. Tekirdağ 2 Nolu F Tipi’ne bulunan görüş olup olmadığını soran tutuklu Lokman Dikmen’in Babası Ahmet Dikmen’e ise 31 Ağustos’ta kapalı görüş olduğu ve görüşe gelebileceği cevabı verildi. 2 tutuklunun yakınları bu gün sabah erken saatlerde görüş için Tekirdağ Cezaevi’ne gitti. Ancak, cezaevi yetkilileri görüşün 2 Eylül’de olduğunu bu nedenle çocukları ile görüşemeyeceklerini belirtti.

YANLIŞ BİLGİ VERİLMİŞ!

Duruma tepki gösteren aileler askerlerle tartışırken, bu sırada çarşı iznine çıkan yaklaşık 10 askerin ailelere saldırdığı ileri sürüldü. Saldırı sonucu Lokman Dikmen’in babası Ahmet Dikmen’in kafasının kırıldığı öğrenildi. Bunun üzerine aileler cezaevi yönetimiyle görüşebilmek için cezaevi önünde oturma eylemi başlattı. Oturma eylemi sonucunda 2 Nolu Cezaevinin 2. müdürü ailelerle görüşerek, “Size yanlış bilgi verilmiş. Yapabileceğimiz bir şey yok. Ne yaparsan yapın. Gidin savcılığa başvurun yada evinize gidin” diye cevap verdi. Aileler ile görüşen 1 Nolu Cezaevi 2. müdürü ise “Arkadaşlar yanlış bilgi vermiş olabilir, ama biz görüştürmeyeceğiz” dedi.

Yetkililerin verdiği cevaplar üzerine, aileler Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduktan sonra geri döndü. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

1 Eylül arifesinde esir askerler için çağrı

SONRAKİ HABER

Erdoğan: Menbic'deki saldırı ABD'nin çekilme kararını etkileyebilir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa