17 Ocak 2002 22:00

Ecevit'in şark kurnazlığı

Bush-Ecevit buluşmasıyla, "ABD-Türkiye ilişkilerinde yeni bir sayfa açıldığı" yorumları ortalığı kaplarken, bu "yeni dönem"in, ABD sermayesinin ülkeye akışının artmasıyla gerçekleşeceği belirtiliyor.

Paylaş
Ecevit'in şark kurnazlığı ABD Başkanı George W. Bush ile Türkiye Başbakanı Bülent Ecevit'in buluşmasıyla, "ABD-Türkiye ilişkilerinde yeni bir sayfa açıldığı" yorumları ortalığı kapladı. Bu "yeni dönem"in, ABD sermayesinin ülkeye akışının artmasıyla gerçekleşeceği belirtiliyor. Oysa, Ecevit'in Washington ziyaretinin "başarısı"nın ardında, ABD dayatmalarının "Türkiye'nin Beyaz Saray'dan talepleri" olarak gösterilmesi yatıyor.Gezinin başlamasından günler önce, "Ecevit'in Amerikan sermayesini Türkiye'ye çekmeyi amaçladığı" haberleri basında yer alıyordu. Ancak, ABD'li sermayedarların çıkarılan yasalarla ekonomisi tamamen yabancı sermayeye açılan Türkiye'ye yönelmesinin, Türkiye hükümetinin değil, Amerikan yönetiminin politikasının sonucu.

Büyük buluşmaBaşbakan Ecevit'in, diğer ABD yetkilerle olduğu gibi, Bush ile görüşmesine de, "ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi" gündemi damgasını vurdu. Önceki gün gerçekleşen görüşmenin hemen öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bush, Türkiye'ye gelecek Amerikalı turistler için dışişleri bakanlığının yayınladığı seyahat uyarısının kaldırıldığını ilan etti. ABD Başkanı, "Türkiye ziyaret etmek için harika bir ülke. Amerikan vatandaşları da bundan yararlanmalı" dedi. Bush Türkiye ile ticareti artırma yollarını araştıracaklarını açıklarken, siyasi konularda ise Amerikan yönetiminin görüşlerini kısa cümlelerle yineledi. Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in, BM silah denetçilerinin çalışmalarına izin vermesini istediklerini hatırlatan Bush, bunun yerine getirilmemesi durumunda "Saddam'ın sonuçlarını göreceği" tehdidini savurdu. Bush, bir yandan da, Irak konusunda atacakları tüm adımlarda "Türkiye'ye danışacaklarını" söyledi. Bush, Afganistan'ın yeniden yapılandırılma çalışmalarında Türkiye ile işbirliği yapacaklarını anlattı ve bu ülkede konuşlandırılan "barış gücünün", ilk aşamada İngiltere'nin yürüttüğü komutanlığının Türkiye'ye devredilmesi konusundaki tartışmaları da "takdirle karşıladıklarını" belirtti. Bush, Afganistan'a Türkiye tarafından gönderilecek askeri gücün masraflarının karşılanmasında Ecevit hükümetine maddi destek sunma konusundaki soruyu ise, "Afganistan için ayrılan çok fon var. Bunlar ilk etapta Taliban ve El Kaide'yi yok etmek için kullanılıyor" sözleriyle geçiştirdi. Kıbrıs konusunda ise, ABD Başkanı, Denktaş ve Klerides arasındaki yüz yüze görüşme sürecini desteklediklerini yineledi. Başbakan Ecevit de, "Desteğinizi takdirle karşılıyoruz. ABD ile daima çok iyi ilişkilerimiz oldu. İşbirliği ve dostluğumuzu artırmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Ecevit memnunGörüşmenin ardından Başbakan Ecevit'in ilk açıklaması, "ABD, Türkiye ile ekonomik ve ticari ilişkileri artırmaya ve ekonomik ilişkilerin seviyesini siyasi ilişkilerin düzeyine getirmeye karar verdi. Bu bizim için çok önemli" şeklinde oldu. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, ekonomiden sorumlu bakan yardımcısı Alan Larson'ın başkanlığında, Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik konuları ele alacak bir komitenin kurulduğunu söyleyen Ecevit'in, bu komitenin oluşumunun Türkiye'nin isteğiyle gerçekleştiğini ima etmesi dikkat çekti. Daha sonra, kaldığı Ritz Carlton Oteli'ne geçen Ecevit, açıklamalarını burada da sürdürdü. Bush'un, Irak'a yapılacak bir saldırıdan önce mutlaka Türkiye'nin görüşlerini alacaklarını söylediğini aktaran Başbakan, bu sözlerin Türkiye'nin kaygılarını giderip gidermediğinin sorulması üzerine de "Giderdi sayılır" diye yanıt verdi. ABD Başkanı ile yaptığı görüşmenin, iki ülke arasındaki ilişkilerin ne kadar boyutlu hale geldiğini gösterdiğini savunan Ecevit, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yayınladığı bir bildiride, ekonomik konularda ABD ile Türkiye'nin bir araya geleceğinin anlaşıldığını belirterek, bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kimin komisyonu?Ecevit-Bush görüşmesiyle aynı saatlerde, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla ABD-Türkiye Ekonomik Ortaklık Komisyonu oluşturulduğu duyuruldu. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Phil Reeker açıklamasında, "Türkiye ve ABD, uzun süredir yakın stratejik ortaklığını sürdürdü. Şimdi ekonomik ortaklığımızı da aynı seviyeye çıkarma konusunda anlaştık" dedi. İlişkilerdeki "bu yeni sayfanın", Türk-Amerikan Ekonomik Ortaklık Komisyonu olacağını vurgulayan Reeker, böylece iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin ve Türkiye'deki Amerikan yatırımlarının artacağını ve Türkiye'de uygulanan IMF programının başarıyla uygulanmasının sağlanacağını da sözlerine ekledi. Açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın ekonomik ilişkilerden sorumlu yetkilisi Alan Larson'un, komisyonun ilk toplantısı için, 26-27 Şubat tarihlerinde Ankara'ya geleceğinin de belirtilmesi, "ABD'li sermayedarların Türkiye'deki yatırımlarının önünün açılması" konusunun, uzun süredir ABD yönetiminin gündeminde olduğunu gösteriyor.ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan, Bush ve Ecevit'in bir araya geldiği gün yapılan bu açıklama, Türkiye ve Amerikan basınındaki yorumlar ve Ecevit'in açıklamalarıyla günlerdir ısıtılan "ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi" konusuna da ışık tutuyor. Yapılan yorumlarda, Türkiye tarafının ABD'deki görüşmelerde Irak, Kıbrıs vd. siyasi konuları geriye atarak, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini ön plana geçirmeyi amaçladığı savunuluyordu. Başbakan Ecevit de, hem basına verdiği demeçlerde, hem de ABD'li yetkililerle temaslarında, hep bu konuya vurgu yaptı. Ancak, daha büyük miktarda Amerikan sermayesinin Türkiye'ye çekilmesi için komisyon oluşturulduğunun Bush ve Ecevit tarafından açıklanması yerine, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından "tek yanlı" olarak duyurulması, bu planın sahibinin Ecevit hükümeti değil, Amerikan yönetimi olduğunu düşündürüyor.Yapılan yorumlarda Ecevit hükümetinin, ABD gezisini iç politikada güç kazanmak için kullanmak amacıyla, böyle bir "şark kurnazlığı"na başvurduğu belirtiliyor. Buna göre, Beyaz Saray'ın atacağı adımlardan önceden haberdar olan hükümet, bunları kendisinin talepleri olarak sunarak, "ABD'den istediğini elde eden bir siyasi irade" imajını elde etmeyi amaçlıyor. Belli başlı gazetelerde atılan, "ABD ile ekonomik ilişkilerde yeni bir sayfa açıldığına" dair manşetler ve Ecevit'e yönelik övgüler de, bu amaca ulaşıldığını gösteriyor. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Eczacının gözü komisyonda Özlem DinlerTürkiye Eczacılar Birliği (TEB)'nin hükümetle yaptığı anlaşma sonucu eylemlerini durduran eczacılar, oluşturulan çalışma komisyonunun alacağı kararı bekliyor. Yapılan görüşmelerde, ithal ilaçta yüzde 5'lik kâr indiriminin geri iade edilmesi, yerli ilaçta eczacılara uygulanan yüzde 10'luk kâr indiriminin bir çalışma komisyonu oluşturularak tekrar düzenlemesi için çalışmaların başlatılması ve kamu kurumlarına satılan ilaçlarda uygulanan iskontonun sembolik bir rakama indirilmesi gibi konularda anlaşma sağlandı. Gazetemize anlaşmayı değerlendiren eczacılar yerli ilaçta yüzde 10'luk iskontonun taraflar arasında paylaştırılması için oluşturulan komisyonun çalışmaları sonuçlanmadan eczanelerde yüzde 10 indirimli ilaç satılması kararına tepki gösterdi. Eczacı Taner Demir, yüzde 10'luk iskontonun taraflar arasında paylaştırılması için oluşturulan çalışma komisyonunun, çalışmaları sonuçlanana kadar, yüzde 10 indirimli ilaçların eczanelerde satılması kararı alınmasının yanlış olduğunu söyledi. Türkiye'de komisyon çalışmalarının hep uzun sürdüğünü, bu çalışmanın da uzun sürmesinden endişe duyduklarını dile getiren Demir, "Türkiye'de örnekleri çok yaşandığı için aklımıza ister istemez, eylemi bitirmek için böyle bir komisyon kurulduğu geliyor. Gerçekten bir çalışma içine gidilecek mi, ciddi bir çalışma olacak mı, orası muğlak" diye konuştu. Demir, oluşturulan komisyonun, yerli ilaçta yüzde 10'luk iskontoyu taraflar arasında kârlılığa göre paylaştırmasını beklediğini söyledi.

Sonuç alınmazsa eylemEczacı Sedat Aslanboğa da, ithal ilaçta yüzde 5'lik kâr indiriminin geri iade edilmesinin ve yerli ilaçtaki indirimin tekrar düzenlemesi çalışmalarının başlatılmasının olumlu olduğunu kaydetti. İlaçta yüzde 10'luk indirimin, ilaç firmalarına, depoculara ve eczacılara eşit olarak dağıtılmasını isteyen Aslanboğa, oluşturulan komisyonun, çalışmalarını acil olarak sonuçlandırmasını beklediklerini dile getirdi. Aslanboğa, gerçekleştirdikleri eylemlerde halkın desteğini de aldıklarını belirterek, anlaşmaya varılan konularda sonuç alınmazsa eylemlerine devam edeceklerini söyledi.
ÖNCEKİ HABER

EMEP: Talepler kabul edilsin

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa