Ecevit Red Bull'la uçuyor!

Fransa ve İspanya'da ölümlere neden olan birçok Avrupa ülkesine ve Türkiye'ye ithalatı yasaklanan Red Bull Ecevit'in ABD gezisi sırasında kasa kasa uçağa konuldu.

Ecevit Red Bull'la uçuyor!Nur KarabacakABD yolculuğuna çıkarken Ecevit'in uçağına yüklenen Red Bull adlı enerji veren içeceğin Tarım Bakanlığı tarafından Türkiye'ye girişinin yasak olduğu ortaya çıktı. Ölümlere neden olması nedeniyle bir çok Avrupa ülkesinde de yasaklanan Red Bull'un Türkiye'de hala satışa sunulması, hatta Ecevit'in özel uçağına bile alınması dikkati çekti. Bir başka dikkati çeken şey de Red Bull'un Türkiye temsilcisinin de Ecevit'in ABD heyetinin içinde yer alması.Tarım Bakanlığı tarafından Türk ve Avrupa Gıda Kodeksi ve AIkollü İçecekler Tebliği'ne uymadığı gerekçesi ile ithalatı yasaklanan, İspanya ve Fransa'da ölümlere neden olan Red Bull, Ecevit'in ABD gezisinde kasa kasa uçağa konuldu. Bu yetmiyormuş gibi, içeceğin Türkiye'deki tek ithalatçı firması olan Soe şirketinin Genel Müdürü'nü de geziye götürüldü. Bu olay, uluslararası şirketlerin yasakları nasıl aştığını da bir kez daha gösterdi. Böylece uluslararası tekeller için çıkarttığı yasaları çantasına alarak ABD gezisine çıkan Ecevit tekellere bir kıyakta gezi sırasında geçti. İçeceğin Türkiye'ye sokulması Tarım Bakanlığı tarafından çıkartılan bir tebliğ ile yasaklanmasına rağmen, içeceğin reklamları ve marketlerde satışı devam ediyor.

Ölümlere yol açıRed Bull, son yıllarda birçok ülkede satışa sunulan bir enerji içeceği. Alkolsüz içecekler sınıfına giren içeceğin Türkiye'ye ithal edilebilmesi için Tarım Bakanlığı tarafından çıkartılan Alkolsüz içecekler tebliğine uygun olması gerekiyor. Tebliğ'e göre alkolsüz içeceklerde kafein miktarı litre de 150 miligram olmak zorunda. Red Bull'daki Kafein miktarı bu orandan çok yüksek. Red Bull kafeinin yanında Tavorin gibi uyarıcı maddeler içeriyor. İçecek Fransa ve İspanya gibi ülkelerde alkolle birlikte alındığı için ölümlere neden oldu. Bunun üzerine Uluslararası Gıda Kodeksi toplanarak Red Bull'u değerlendirmeye aldı. Kodeks dünya genelinde içeceği yasaklamadı, ancak içeceğin satışını ülkelerin insiyatifine bıraktı. Çok sayıda Avrupa ülkesinde yasaklanan içeceğin itihalatı Türkiye'de de Tarım Bakanlığı tarafından çıkartılan tebliğ ile yasaklandı. Ancak bu yasak ne içeceğin satılmasının ne de reklamların önüne geçebildi.Tarım Bakanlığı yetkilileri ise tüm bu gelişmeleri "Uluslararası firmaların lobi faaliyetlerinin nereye vardığını görün" şeklinde yorumladı. Bakanlık içeceğin satışına karışamadıklarını, bunun denetimin kendilerinin yapmadığını belirterek, ithalatının yasak olduğunu ancak satılan içeceklerin tebliğden önce gelen içecekler söylediler. Başbakan'nın tavrını ise "O Başbakan ne yapalım" diyerek değerlendirirken, bu yolla içeceğin reklamanın yapıldığını ifade ettiler.
www.evrensel.net