31 Ağustos 2011 08:25

BDP'den karşılıklı ateşkes ve müzakere çağrısı

BDP Eş Genel Başkanları Hamit Geylani ile Filiz Koçali, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yayınladıkları mesajda, barışın başka baharlara ertelenmemesi için çatışmalı ortamın bir an önce sonlandırılması, karşılıklı bir ateşkes ortamının yaratılması ve Kürt sorununun demokratik çözümü i&cced

BDP'den karşılıklı ateşkes ve müzakere çağrısı

Paylaş


BDP Eş Genel Başkanları Hamit Geylani ile Filiz Koçali, 1 Eylül Dünya Barış Günü'ne ilişkin mesaj yayımladı. Mesajda, bütün insanlığın ortak ideali olan barışa yönelik beklenti, özlem ve umutların her zamankinden daha fazla doruğa çıktığı bir dönemde 1 Eylül Dünya Barış Günü'nünün kutlandığı belirtilerek, "Savaşlar ve çatışmalar nedeniyle sürekli ertelenen barışla kuşatılmış, adil, eşitlikçi, halkların barış içerisinde bir arada yaşadığı bir dünyada yaşamak, insanlığın en eski ve en vazgeçilmez bir özlemidir. Çünkü barış, ölümleri-anaların gözyaşlarını-acıları ortadan kaldırır. Çünkü barış, demokrasi-özgürlük ve adalete giden yolun önünü açar. Çünkü barış, özgür birliğin-eşit kardeşliğin-saygı ve sevginin anahtarıdır. Toplumsal acıların merhemi de çaresi de, barıştır" denildi.

'KARŞILIKLI VE KALICI ATEŞKES ORTAMI YARATILMALI'

Mesajda, Türkiye'de ve Ortadoğu'da barışa olan ihtiyacın her zamankinden daha fazla arttığı bir dönemde olunduğu vurgusu yapılarak, "Ülkemizde çeyrek asırdan fazla süren ve on binlerce insanımızın yaşamına mal olan ve halen yeni acıların yaşanmasına yol açan Kürt sorunundaki çatışmalı ortamın onurlu bir barışla sonlandırılması, barışını arayan Türkiye'nin önündeki en önemli ve acil gündemlerden biri olduğu gibi aynı zamanda Türkiye halklarının ortak özlemi ve beklentisidir de" ifadesi kullanıldı. Mesajda, barışın başka baharlara ertelenmemesi için çatışmalı ortamın bir an önce sonlandırılması karşılıklı ve kalıcı bir ateşkes ortamının yaratılması ve bunun için gerekli önlemlerin atılmasının yanı sıra Kürt sorununun sivil demokratik çözümü için diyalog ve müzakere sürecinin bir an önce başlaması gerektiği kaydedildi.

'BİRLİK RUHUYLA CUMHURİYETİ DEMOKRATİKLEŞTİRECEĞİZ'

Sivil, demokratik, çoğulcu, eşitlikçi yeni bir anayasanın temel talep haline geldiğinin vurgusunun yapıldığı bayram mesajında, şunlara kaydedildi: "Ülkemizin özlemini duyduğu yeni anayasa halklarımızın ve demokratik kamuoyunun kararlı bir biçimde sürdürdüğü demokrasi mücadelesiyle yazılacaktır. Ülkemizin dört bir tarafına barışın, kardeşliğin, sevginin, kucaklaşmanın hâkim olabilmesi; Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle bütün farklı kimlik ve kültürlerin özgürce, kardeşçe ve eşit bir biçimde bir arada yaşayacağı yeni bir Türkiye'nin inşası için barış mücadelesini her zamankinden daha fazla yükseltmemiz, kararlı olmamız, tarihi bir görev olarak durmaktadır. Nasıl ki Anadolu ve Mezopotamya halkları birlik ruhuyla kurtuluş savaşını vererek, bu ülkeyi ve cumhuriyeti kurduysa, şimdi de aynı birlik ve mücadele ruhuyla cumhuriyeti demokratikleştireceğiz. Bu coşku ve heyecanla 1 Eylül'ün, 89 yıldır bu coğrafyanın aradığı barışına, demokrasisine ve özgürlüğüne kavuşmasına vesile olmasını diliyor, Türkiye, Ortadoğu ve dünya halklarının Barış Günü'nü kutluyoruz." (ANKARA)

ÖNCEKİ HABER

Er Kızılarslan'ın ailesi: Sorumlular cezalandırılsın

SONRAKİ HABER

Fetgi Gürer: Üretici desteklenmezse meyve-sebze yanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa