17 Ocak 2002 03:00

Arjantin yine IMF'nin kapısını çalacak

IMF yüzünden büyük bir çöküş yaşayan Arjantin'de yeni hükümet de dönüp dolaşıp yine IMF'nin kapısını çalmaya karar verdi.

Paylaş
Arjantin yine IMF'nin kapısını çalacakIMF yüzünden büyük bir çöküş yaşayan Arjantin'de yeni hükümet de dönüp dolaşıp yine IMF'nin kapısını çalmaya karar verdi. IMF ile ilişkileri geçen hafta yöneltilen eleştirilerle pürüzlenen Arjantinli yetkililer, Fon ile köprüleri yeniden kurmaya çabalıyor. Arjantin Ekonomi Bakan Yardımcısı Jorge Todesca, bir radyoya açıklamasında, IMF ile bir ay içinde mali anlaşma imzalanabileceğini bildirdi.

Anlaşma imzalanacakTodesca, IMF'den teknik bir heyetin Pazar günü Buenos Aires'e varışından sonra Fon ile imzalanacak anlaşmanın zaman çerçevesinin bir ay olması ihtimalinin belirdiğini söyledi.Arjantin hükümeti, daha önceki açıklamasında, uluslararası kreditörlerden 15 ila 20 milyar dolar talep edebileceğini bildirmişti.Bu arada, Brezilya'da 1999'daki devalüasyonu pürüzsüz halletmesiyle tanınan Merkez Bankası Başkanı Arminio Fraga, Arjantin'de bankalardaki hesaplara konulan kısıtlamaların, bankacılık sistemine zarar verilmeden nasıl kaldırılacağı hususunda komşu ülkedeki meslekdaşlarına danışmanlık ve yardım etmek üzere Buenos Aires'e geldi. Uluslararası analistlere göre, Arjantin'deki bazı şirketler ve bankaların ayakta kalabilmesi için dış yardım, kurtarma esasında gerekiyor.Öte yandan, Kanada'nın Arjantin'deki en büyük yatırımcısı Bank of Nova Scotia (Scotiabank), bir çeyreklik karını denk zararı öngören "en kötü ihtimalli senaryonun" geçerli olduğunu, likidite krizini çözmek için Arjantinli yetkililerle çalışılacağını bildirdi. ABD'nin en büyük bankalarından FleetBoston Financial Corp., Arjantin krizi nedeniyle kar, ciro verilerini açıklamayı erteledi. Arjantin'deki devalüasyonun İspanyol ve Brezilyalı şirketleri nasıl etkileyeceğine dair korkular, bu ülkelerdeki menkul kıymetler borsalarında düşüşlere neden oldu.
ÖNCEKİ HABER

Cargill'in önü açıldı

SONRAKİ HABER

Polis kanunu değişikleri sonrası 393 ölüm yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa