16 Ocak 2002 03:00

Vurgun DGM'de kaldı

Bayındırlık Bakanlığı'ndaki trilyonluk yolsuzlukların ortaya çıkartıldığı Vurgun Operasyonu davası Ankara 1 No'lu DGM'de görülmeye başlandı. Sanık avukatlarının görevsizlik talebi reddedildi.

Paylaş
Vurgun DGM'de kaldıBayındırlık ve İskan Bakanlığı'ndaki trilyonluk yolsuzlukların ortaya çıkartıldığı ve Koray Aydın'ı bakanlık koltuğundan eden Vurgun Operasyonu'na ilişkin dava dün Ankara 1 No'lu DGM'de görülmeye başlandı. Son yasal değişiklik nedeniyle davanın Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesi için sanık avukatları tarafından yapılan "görevsizlik talebi" mahkeme heyeti tarafından "Sorgu ve savunmalar tamamlandıktan sonra görüşülmek üzere" reddedildi. Ankara 1 No'lu DGM'de görülen davanın dünkü duruşmasına, eski Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Sedat Aban, eski Yapı İşleri Genel Müdür Vekili İlkutlu Gönülal, eski Yapı İşleri Genel Müdür Yardımcısı ve Yeterlilik Komisyonu Başkanı Mehmet İnce, eski Yeterlilik Komisyonu Başkan Vekili Mehmet Dikmen, eski İhale ve Program Takip Şube Müdürü Mehmet Ali Erkılıç, eski yeterlilik komisyonu üyeleri Mehmet Ali Sargın, Selim Özcan ve Davut Yahşi, eski Şube Müdür Yardımcısı Ahmet Kenan Bozokalfa, ihalelerin hazırlanmasında "kilit adam olduğu belirtilen" Fethi Soydan ve eski Bakanlık Müşaviri Sedrettin Dinçer, Pırlanta İnşaat Şirketi'nin sahibi Mustafa Eriş katıldı.Yaklaşık 3 saat süren kimlik tespitinden sonra başlayan duruşmada, sanık avukatları, 4422 sayılı yasada yapılan yasal değişikle, "çıkar amaçlı suç örgütü kurma, yönetme ve üyesi" olma suçunun unsurlarının gerçekleşmediğini iddia ederek, sanıkların beraat etmeleri gerektiğini öne sürdüler. Avukatlar, "ihaleye fesat karıştırma, görevi kötüye kullanma ve haksız malvarlığı edinme" suçlarından ise görevsizlik kararı verilerek, dosyanın yetkili ve görevli ağır ceza mahkemelerine gönderilmesini talep ettiler. Mahkeme Başkanı, avukatların taleplerinin, sanıkların sorgu ve savunmaları tamamlandıktan sonra değerlendirilmesine karar verildiğini bildirdi. Tutuklu sanıklar içeriye alınırken, görüntü almaya çalışan basın mensupları ile yakınları arasında tartışma yaşandı. Tutuksuz sanık ve avukat sayısının çok olması nedeniyle, 2 No'lu DGM'nin duruşma salonu da açıldı.

Aydın'dan özür diledilerDuruşmada söz alan tutuklu sanık eski Müsteşar Sedat Aban, emniyette verdiği ifadelerin işkence altında alındığını ileri sürerek, "Bu ifadeler doğrultusunda bakan Koray Aydın'ın 'bu firmayı değerlendirin' sözleri asılsız olmasına rağmen istifasına neden olmuştur. Bundan dolayı kendisinden özür diliyorum. Aydın'ın böyle talimatları olmamıştır" dedi. Aban, ihalelerde yolsuzluk yapmasına olanak olmadığını iddia ederek, suçlamaların asılsız olduğunu savundu. Aban, soruşturmayı yürüten savcı Köksal'ın Koray Aydın'ı hedef seçtiğini iddia ederek, "Beni almaya eve geldiklerinde savcı elindeki kağıtları fırlatarak, 'Koray gitti' dedi. Savcı neden bir bakanın gidip gitmemesiyle ilgilidir" diye konuştu. Duruşmada söz alan diğer sanıklar da suçlamaları reddedip, beraatlerini istediler. Tutuksuz yargılanan Aban'ın eşi Firdevs Aban ise Çankaya Belediyesi'nde avukatlık görevini sürdürdüğünü belirterek, "Basında çıktığı gibi trilyonluk mal varlıklarımız yoktur. Bu malvarlığını 1991 ve 1994 yıllarında edindik" dedi. Mahkeme heyeti, kalan sanıkların savunmalarının dinlenmesi için duruşmayı bugüne erteledi. İddianamede, 361 sanık hakkında, 3 yıl 6 ay ile 24 yıl arasında değişen ağır hapis cezaları isteniyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Havadayken irtifa kaybettiler

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa