16 Ocak 2002 03:00

Hamas İsrail'i tehdit etti

Hamas, İsrail'in, Arafat'ın hareket özgürlüğüne yönelik yasağı kaldırmaması durumunda, bu ülkeye yönelik saldırı başlatma tehdidinde bulundu.

Paylaş
Hamas İsrail'i tehdit ettiHamas, İsrail'in, Arafat'ın hareket özgürlüğüne yönelik yasağı kaldırmaması durumunda, bu ülkeye yönelik saldırı başlatma tehdidinde bulundu. Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, yayımladığı bildiride, "Eğer siyonist düşman, Başkan Arafat'a uyguladığı kısıtlamaları kaldırdığını açıklamazsa,tugaylarımız buna siyonist toprakların kalbinde operasyonlarla yanıtverecektir" ifadesini kullandı. Öte yandan, Arafat'ın El Fetih örgütüne yakın El Aksa Şehitleri Tugayları'nın önceki gün Tulkarim kentinde öldürülen sorumlusu Muhammed Raad El Karmi'nin dün öldürüldüğü kentte yapılan cenaze törenine yaklaşık 10 bin kişi katıldı.Göstericilerin öldürülen El Karmi'nin dev posterlerini taşıdığı cenaze töreninde 40 kadar militan da, öldürülen Filistinli sorumlunun intikamını almaya yemin ederek havaya ateş açtılar. Bu arada, Fransa, İsrail'in Kızıldeniz'de yakaladığını açıkladığı silah yüklü gemiyle ilgili olarak Filistin yönetiminin yükümlülüklerini yerine getirmesini istedi. Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, birkaç gün önce bir İsrail askeri heyetinin bu olayla ilgili olarak Paris'e önemli bilgi sağladığı belirtildi.

1 İsrailli öldürüldüÖte yandan, Batı Şeria'nın Beytüllahim kentine giren yaşlı bir İsraillinin Filistinli silahlı kişiler tarafından öldürüldüğü belirtildi. İsrail polis sözcüsü, 72 yaşındaki İsraillinin Beytüllahim bölgesine arabasıyla girdiğini ve Filistinliler tarafından öldürüldüğünü kaydetti. Yaşlı adamın ölümüyle ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi. İsrail'in kuzeyinde de bir dizi patlama sesi duyulduğu ve yüzlerce kişinin sığınaklara indiği bildirildi. İsrail askeri radyosunun haberinde, Lübnan'ın güneyi üzerinde uçan İsrail uçaklarına hava savunma sistemi tarafından ateş açılmış olabileceği kaydedildi. Haberde, İsrail'in kuzey bölgeleri yönünde ateş açılmadığı belirtildi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Eczacı kepenk kapattıSağlık Bakanlığı'nın eczacıların kârlarını yüzde 10 düşürerek, ilaçta yüzde 10 indirim uygulamasını protesto eden eczacılar tüm Türkiye çapında kepenk kapattılar. Türkiye Eczacılar Birliği (TEB)'nin kararıyla hizmet üretiminden gelen güçlerini kullanarak kepenk kapatan eczacıların eylemi bugün de devam edecek. TEB'e bağlı 40 oda ve 22 bin eczacının talebiyle alınan karar uyarınca nöbetçi eczaneler ve birkaç istisna dışında hiçbir eczane hizmet vermedi. Sağlık Bakanı Osman Durmuş'un eylemin yasadışı olduğu iddiası ve haklarında soruşturma açma, ruhsatlarını askıya alma tehditlerine boyun eğmeyen eczacılar uygulamanın geri çekilmesini istediler.

Durmuş tehdit ediyorSağlık Bakanı Osman Durmuş, eczacılığın insan sağlığıyla ilgili bir meslek olduğunu belirterek, bu işi yapanların "herhangi bir ticaret erbabı gibi davranamayacağını" söyledi. Bakanlık ekiplerinin kapalı eczaneleri tespit ettiklerini anlatan Durmuş, "İnsan sağlığını tehdit edecek bir davranışın içinde bulunamazlar. Bununla ilgili müeyyideler uygulanacak" dedi. Durmuş, işyerini açmayan eczacıların ruhsatının iptal edilip edilmeyeceğinin sorulması üzerine, "Gerekirse evet" yanıtını verdi. Dün öğleden sonra konuyla ilgili olarak TBMM'de söz alan Durmuş bu kez de,TEB'in eylemi 'baskı ve tehditle sürdürdüğünü' iddia ederek TEB hakkında Meclis kürsüsünden suç duyurusunda bulunduğunu, bunu, yazılı olarak da tekrar edeceğini söyledi. Birçok ilde Sağlık Müdürlükleri, eyleme katılan eczanelerin tespit edilmesi için ekipler oluşturdu. Ekipler, eczaneleri teker teker kontrol ederek, açık olup olmadıklarını not ettiler. TEB Genel Başkanı Mehmet Domaç ise yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde tüm eczanelerin kepenk kapatma kararına uyduklarını ifade ederek, odalar tarafından hazırlanan afişlerin, tüm kapalı eczanelere asıldığını söyledi. Domaç, "Eczaneler bugün yaşamak ve yaşatmak için kapalılar. Yaşam kavgası veriyorlar" dedi. Sağlık Bakanlığı'nın, kepenk indiren eczanelerin ruhsatını iptal edemeyeceğini ve yasal işlem yapamayacağını vurgulayan Domaç, 18 Aralık 1953 tarihinde yürürlüğe giren kanuna göre, çok eczane bulunan yerlerde 30 gün, tek eczane bulunan yerlerde ise 10 gün süreyle eczanelerin kapatılabileceğini kaydetti. Mehmet Domaç, dün ayrıca Maliye Bakanı Sümer Oral ile görüşerek yüzde 10 indirim uygulamasının kaldırılmasını talep etti.

TTB'den destekTürk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi de demokratik hak arayışlarında eczacılarla dayanışma içinde olduklarını belirtti. İlacın üretimden halka ulaşmasına kadar olan aşamalarında yanlış politikalarla sorunların katlanarak arttığı ifade edilen açıklamada, "Bu nedenle elbette ilaç fiyatlarının ucuzlatılmasına karşı çıkılmaz. Ancak bunu daha geçtiğimiz yıl ilaca yüzde 98 oranında zam yapan Sağlık Bakanı söylediğinde, fedakârlığı yalnız sağlık çalışanlarından beklemek ve doktorlara yaptığı gibi bu sefer de halkı eczacılarla karşı karşıya getirmek arzusunda olduğu akla gelir" denildi.

Tehditler etkilemediAnkara'daki 1800 eczaneden 50'si, İstanbul'da da 4 bin 300 eczaneden 150'si nöbetçi eczane olarak hizmet verdi. Numune, İbni Sina, Hıfsızsıhha, Hacettepe Tıp Fakültesi, Ankara Tıp Fakültesi gibi hastanelerin yoğunlukla bulunduğu bölgelerde de nöbetçi eczaneler dışında tüm eczaneler "Yaşamak ve yaşatmak için kapalıyız" afişleriyle Bakan Durmuş'un kendilerine rağmen karar almaktan vazgeçmesi için kapılarına kilit vurdular. Eczanelerin kapalı olması nedeniyle hastalar ve hasta yakınları ise şaşkınlık içindeydi. Eczanelerin kapısında nöbetçi eczane yerlerini okumaya çalışan hastalar ve hasta yakınları, eczacıların eylemine destek verdiler. Görüştüğümüz nöbetçi eczacılar hasta ve hasta yakınlarının durumdan şikayetçi olmadıklarını, nöbetçiler hizmet vermeye devam ettiği için de mağdur durumda bulunan vatandaş olmadığını söylediler. Hiçbir hastanın mağdur edilmeyeceğini ifade eden nöbetçi eczacılar, ıtriyat ve parfümeri malzemelerini de satmayacaklarını belirttiler.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'Ulusal enerji politikası izlensin'

SONRAKİ HABER

Uber'e erişimin engellenmesi davası 3 Temmuz'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa