14 Ocak 2002 22:00

Eczaneler bugün kapalı

Sağlık Bakanlığı'nın ilaçta fiyat indirimine gittiği iddiasıyla eczacı kârlılığından yüzde 10 kesintiye gitmesini protesto eden binlerce eczacı bugün ve yarın kepenk kapatacak.

Paylaş
Eczaneler bugün kapalıSağlık Bakanlığı'nın ilaçta fiyat indirimine gittiği iddiasıyla eczacı kârlılığından yüzde 10 kesintiye gitmesini protesto eden binlerce eczacı bugün ve yarın kepenk kapatacak. Eczacıların örgütü Türk Eczacılar Birliği (TEB) kendisine bağlı 40 odaya üye 22 bin eczacının isteğiyle aldığı karar uyarınca bugün ve yarın sadece nöbetçi eczaneler hizmet verecek. Eczacılar hizmetten gelen güçlerini kullanarak bugün ve yarın Sağlık Bakanlığı'nın kararından vazgeçmesi için eczanelerini açmayacaklar. Eczacılar, Sağlık Bakanlığı'nın bugünden itibaren uygulamaya koyduğu ilaçta yüzde 10 indirimin sadece kendi kârlılıklarından yapılmasına ve ilaç depoları ile şirketlere dokunulmamasına tepki gösterecekler. Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Mehmet Domaç, Sağlık Bakanlığı'nın uygulamasını protesto amacıyla eczaneleri açmama kararı aldıklarını dile getirdi. Uygulamanın, zaten zor durumda olan eczacıları, daha da zor duruma düşüreceğini belirten Domaç, uygulama ile eczacıların kâr edemez duruma geleceğini, 6-7 bin eczanenin kapanacağını ifade etti. İndirime gidilmesiyle eczacıların yaşam koşullarının kalmayacağını, bunun da 20 bin kişinin işsiz kalması anlamına geleceğini ifade eden Domaç, Sağlık Bakanı Osman Durmuş'a bu kaygılarını ilettiklerini, uygulamadan vazgeçmesini istediklerini, ancak Durmuş'un, isteklerini kabul etmediğini dile getirdi.

Mahkemeye başvurulacakİzmir Eczacı Odası Başkanı Levent Kamacık da Dokuz Eylül Üniversitesi'nde eczacıların yoğun katılımıyla düzenlenen toplantıda, kepenk kapatma eylemi ile yetinmeyeceklerini, İdare Mahkemesi'ne de dava açacaklarını bildirdi. Kamacık Sağlık Bakanlığı'nın kamuoyunda ilaçta yüzde 10 indirime gittiği yönünde bir imaj oluşturmak istediğini belirterek, "O zaman iki ay önce neden ilaca zam yapıldı" diye sordu. Prosedür uyarınca ilaç fiyatlarıyla ilgili talepler konusunda ilaç firmalarının Sağlık Bakanlığı'na başvurmasının gerektiğini kaydeden Kamacık, bakanlığın bu prosedüre uymayarak kararı aldığını dile getirdi. Kararın küçük eczanelerin yok olmasına ve meydanın büyük zincir eczanelere kalmasına neden olacağına dikkat çeken Kamacık, bu indirimin popülizm amacı taşıdığını söyledi. Eczacıların büyük ilgi gösterdiği toplantı için ayarlanan salonda aşırı kalabalık nedeniyle düzen sağlanamayınca, toplantı kantinin bulunduğu bölümde yapıldı.

Birlikte hareket çağırısıAnkara Eczacı Odası Başkanı Hilmi Şener ise dün yaptığı basın toplantısında uygulama ile eczacı ile hastanın karşı karşıya getirilmek istendiğini kaydederek, ilaçta yüzde 10 iskontonun ortadan kaldırılarak ilacın ucuzlatıldığının yanlış bir şekilde kamuoyuna duyurulduğunu dile getirdi. İlaçta bir fiyat indirimi isteniyorsa KDV oranını kaldırılabileceğini veya makul bir seviyeye düşürülebileceğini söyleyen Şener, "Eğer sağlıkta bir tasarruf sağlanacaksa yalnızca ilaçta değil tüm sağlık hizmetlerinde genel bir indirime gidilmelidir" dedi. Eczacıların devlet kendilerine geri ödeme yapmadığı halde yüzde 5 indirimle ilaç vermeye devam ettiklerini ifade eden Şener, fedakârlık eczacıya kârlılık başkalarına düşer ise bunun adaletli bir paylaşım olmayacağını belirtti. Sağlık Bakanı Durmuş'un eczacılar hakkında soruşturma açacağına ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şener, "Eczane ve ilaç yasa ve yönetmeliğinin 45'inci maddesine göre 'eczane işletmeye başladıktan sonra mazeretsiz olarak eczane olan yerlerde 30 gün, olmayan yerlerde 10 gün kapalı bırakanlar 50 liradan 500 liraya kadan ağır para cezasına çarptırılır' der. Biz burada komedi yapmıyoruz." dedi.
ÖNCEKİ HABER

ABD'nin ticaret kolonisi

SONRAKİ HABER

Hrant Dink, katledilişinin 12. yılında Stockholm'de anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa