13 Ocak 2002 22:00

Vergiler el yakacak

Meclis'te kabul edilen yeni yasa ile yüzde 100 oranında artırılan Emlak Vergisi beyanname dönemi Mart ayında başlayacak.

Paylaş
Vergiler el yakacakHükümetin IMF'nin isteği ile artırdığı vergiler, bu yıl halkın belini bükecek. Bunun ilk işareti de Emlak Vergisi'nde oldu. Mart ayında beyannamesi verilmeye başlanacak Emlak Vergisi'nin birim fiyatları hayli yüksek. Meclis'te kabul edilen bir yasa ile de Emlak Vergisi'nin yüzde 100 zamlanması da bu yükü iyice artıracak.Emlak Vergisi'nde 4 yılda bir gerçekleştirilen genel beyan dönemi Mart ayında başlayacak. 17-18 milyon dolayında vatandaş, mart, nisan ve mayıs aylarında belediyelerin oluşturduğu Emlak Vergisi bürolarına giderek, belediye ve mücavir alan sınırları içinde kalan bina, arsa ve arazileri için yeni beyanname verecek. Belediye ve mücavir alan sınırları dışında kalmakla birlikte ticari ve sınai faaliyetlerde kullanılan arsa ve binalar da beyanname kapsamında bulunacak.Maliye Bakanlığı'nın Ağustos ayı sonuna kadar uzatma yetkisi bulunan genel beyan dönemi içinde, Emlak Vergisi'nin ilk taksidi de yatırılacak. İkinci taksit ise Kasım ayında ödenecek. Emlak Vergisi beyannamesi vermeyenler usulsüzlük cezası ile cezalandırılırken, tahakkuk eden Emlak Vergisi de kendilerinden zamlı olarak tahsil edilecek.

İki katına çıktıBeyannameler, vatandaşların ödeyeceği Emlak Vergisi'ne esas teşkil edecek. Bina, arsa ve arazisi olanlar, Takdir Komisyonları'nın belirledikleri arsa ve arazi birim değerlerinden düşük olmamakkaydıyla, sahip oldukları mülkler için değer bildirecek. Binaların vergisinde arsa metrekare birim değerlerinin yanı sıra, betonarme, ahşap, çelik karkas ve gecekondu olma durumu ile yaşı da dikkate alınacak.Beyan edilen değerler üzerinden de binalar için binde 2, arsalar için binde 3, araziler için de binde 1 oranında vergi verilecek. Ancak hafta içinde TBMM'de kabul edilen ve Cumhurbaşkanı'na gönderilen Yasa, Sezer tarafından da onaylanıp yürürlüğe girerse, bu oranlar büyükşehirlerde oturanlara 2 kat olarak uygulanacak. Böylece, İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer büyükşehirlerde oturan gayrımenkul sahipleri, binalar için binde 4, arsalar için binde 6, araziler için de binde 2 vergi ödemesinde bulunacak. Maliye Bakanlığı yetkilileri, büyükşehirlerde oturan emlak sahiplerinin bu şekilde 300 trilyon lira dolayında daha fazla vergi ödemesinin beklendiğini bildirdiler.

Rekor İstanbul'da Emlak Vergisinde genel beyan dönemi öncesi, arsa ve arazi metrekare birim değerleri de belirlendi.Büyük bölümü kesinleşen, bir bölümü için ise mahkemeye itirazda bulunulan birim değerler, Türkiye'nin en kıymetli mekânlarının İstanbul ve İzmir'de olduğunu ortaya koydu. Buna göre İstanbul Beyoğlu'nda bulunan İstiklal Caddesi'nin Şehit Muhtar Mahallesi sınırları içinde kalan bölümünde arsa metrekare birim değeri 5 milyar lira , Asmalımescit ve Tomtom Mahallesi sınırları içinde kalan kısmında da 4.5 milyar lira olarak tespit edildi. Beyoğlu'nda Yenitarlabaşı Caddesi'nde emlak birim fiyatı 4 milyar, Bankalar Caddesi'nde 3.2 milyar, Hazeran Caddesi'nde 2.5 milyar, Yedikuyular Caddesi'nde 2 milyar, Tünel Meydanı'nda 1.5 milyar lira olarak belirlenirken, Şişli'de Cumhuriyet Caddesi'ndeki emlaklara metrekare olarak 3 milyar, Maçka Caddesi'nde 2 milyar 750 milyon, Eminönü Cağaloğlu yokuşunda da 2 milyar değer biçildi.Bakırköy'de Ataköy 11. Kısım'a 1 milyar 440 milyon lira, Zuhuratbaba Caddesi'ndeki 3 ve 4. kısım konutlar için 1 milyar 80 milyon lira değer tespiti yapılırken, Beşiktaş'da Ayşe Sultan Korusu ile Yapı Kredi, İş ve Vakıflar Bankası'nın bulunduğu Büyükdere Caddesi'ndeki plazalara da 1.2 milyar lira asgari bedel verildi. Kadıköy'de Sögütlüçeşme'deki emlakların metrekare birim değeri 2 milyar lira, Sultanbeyli Belediye Caddesi'nde de 20 milyon lira oldu.

İzmir'de Konakİzmir'de ise özellikle Konak'taki emlakların değeri oldukça yüksek olarak belirlendi. Takdir Komisyonları, Konak Mahallesinde Nadir Nadi Caddesi ve Opera Caddesi'nde metrekare birim fiyatını 4 milyar 750 milyon lira olarak ilan etti. Ankara'da da Kızılay Zafer Meydanı ve Atatürk Bulvarı'nda emlak birim değerleri metrekare başına 4 milyar lira olarak hesaplandı. Mithatpaşa, İnönü ve Ziya Gökalp caddeleri ile Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'nın Kızılay'da kalan kesimi de 2 milyar liralık birim fiyatıyla başkentin pahalı kesimlerini oluşturdu.
ÖNCEKİ HABER

Petrolde fiyat savaşı

SONRAKİ HABER

Liselere giriş sınavına yönelik 4. örnek soru kitapçığı yayımlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa