13 Ocak 2002 22:00

Batı'dan puan topladı

Müşerref, Pakistan'daki şeriatçı hareketleri ezeceğine adeta and içti. Birçok kişi, örgüt üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklandı.

Paylaş
Batı'dan puan topladıPakistan yönetimi, Hindistan ile arasındaki Keşmir gerginliğini sora erdirmek için çaba harcıyor. Pakistan cuntasının lideri Pervez Müşerref'in yaptığı ulusa sesleniş konuşması, Hindistan dışında birçok ülke tarafından "tatminkar" bulunurken, Pakistan içinde Keşmir'de savaşan örgütlere yönelik baskılar da artıyor.

Mücadele sözüPakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, ülkesinin topraklarının terörizm için kullanılmayacağını belirterek, uluslararası toplumdan, Keşmir sorununun çözümüne yardımcı olmasını istedi. Televizyondan ulusa seslenen Müşerref, Pakistan'ın Keşmir konusundaki diplomatik ve siyasi desteğinde değişiklik olmayacağını belirterek, Keşmir sorununun görüşmeler yoluyla çözülebileceğini söyledi. Pakistan'ın, Keşmir bahanesiyle hiçbir kurumun terörizm yaratmasına izin vermeyeceğini de belirten Müşerref, Hindistan'a da çağrıda bulunarak, Keşmir sorununun barışcı biçimde çözülebileceğini vurguladı. Müşerref, Pakistanlıların başka ülkelere sızmadığını da ileri sürerek, Pakistan silahlı kuvvetlerinin "tam donanımlı olarak kanının son damlasına kadar savaşmaya hazır olduğunu" bildirdi.Müşerref, Hindistan'ın 13 Aralık'ta düzenlenen parlamento saldırılarından sorumlu tuttuğu Pakistanlıların teslim edilmeyeceğini, ancak bu kişiler hakkında kanıt bulunursa Pakistan'da yargılanacaklarını söyledi. Pakistan'da İslami eğitim veren yeni medrese ve benzeri okulların resmi izinle açılabileceğini ve denetim altına alınacağını, bu okulların askeri eğitim türü faaliyetlerde bulundukları tespit edilirse kapatılacağını ifade etti. Pervez Müşerref, Pakistanlı olmayan kişilerin ülkeye girişine ve siyasi sığınma hakkı elde etmelerine izin vermediklerini, ancak giren kişiler olmuşsa, bunlara karşı gerekli önlemleri alacaklarını da kaydetti.

ABD sevindiMüşerref'in konuşması birçok ülkeden olumlu tepki aldı. ABD Başkanı George Bush, Müşerref'in terörizme karşı kararlı tavrından duyduğu memnuniyeti dile getirirken, "Müşerref'i terörizme ve aşırı dinciliğe karşı benimsediği kararlı tavırdan, modern ve ilerici bir devlet olan Pakistan'ı bu vizyonundan dolayı kutlarım" ifadesini kullandı. Avrupa Birliği (AB) Ortak Savunma ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana, Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, İngiliz hükümeti ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Müşerref'in konuşmasından memnuniyet duyduğunu ifade edenler arasında yer aldı. İspanya hükümet açıklamasında, "Müşerref'in açıklamaları bölgedeki gerginliğin azaltılması yolunda atılan doğru bir adım" olarak nitelendirildi. İngiltere Başbakanı Tony Blair'in sözcülerinden biri ise "Müşerref'in her türlü terörizmi kınayarak, Pakistan'da terörist eylemler düzenleyenlerle mücadele edileceği taahhüdü vermesini memnuniyetle karşıladık" dedi. Ancak Hindistan'ın İçişleri Bakanı L K Advani, resmi ziyaretler için bulunduğu Washington'da Pakistan yönetiminin verdiği demeçleri değil, şaptığı işleri değerlendireceklerini söyledi. Hindistan Dışişleri Bakanı Jaswant Singh de Müşerref`in konuşmasından "memnun" olduklarını, ancak "somut eylemler" beklediklerini söyledi.

Örgütler yasaklandıPervez Müşerref, Hindistan'ın parlamento baskınından sorumlu tuttuğu Ceyş-i Muhammed ile Leşkar-ı Tayyibe örgütlerini yasakladı. Müşerref'in, bu iki örgütle birlikte Sünni Sipah-i Sahaba, Şii Tehrik-i Fıkıh Cefriye ve Teşrif-i Nifaz Şeriat-ı Muhammedi adlı grupların faaliyetlerini de yasakladığı bildirildi. Pakistan polisinin ülkenin güneyindeki Sindh bölgesinin çeşitli kentlerinde evlere, camilere ve medreselere düzenlediği baskınlarda gözaltına aldığı aşırı dinci sayısının 200'e ulaştığı bildirildi.Polis kaynakları, liman kenti Karaçi, Haydarabad, Sukkur ve Dadu kentlerinin yanı sıra diğer kentlerde yapılan operasyonlarda 200 kişinin gözaltına alındığını ve operasyonların devam ettiğini açıkladı. Pakistan'da ayrıca camilerde hoparlör kullanımına sınırlama getirilirken, Cuma vaazları için özel izin şartı getirildi. Eğitim Bakanlığı'nın din dersleriyle ilgili müfredatı gözden geçireceği, yabancı öğrenci ve öğretmenlerin geldikleri ülkelerden kimlik sahibi olmaları ve Pakistan hükümetinden vize almaları gerektiği açıklandı.

Eleştiriler artıyorMüşerref'in bu çabaları, ülke içindeki dengeleri de sarsıyor. Afganistan'a yönelik Amerikan saldırısı ile birlikte Taliban'a karşı tutumunu tamamıyla değiştiren Müşşeref'e karşı çok sayıda protesto gösterisi düzenlenmişti. Son gelişmeler, Müşerref'e yönelik eleştirilerin tırmanmasına yol açıyor. Yasaklanan Leşkar-ı Tayyibe örgütü, Müşerref'in açıklamalarından birkaç saat sonra, Keşmir'de silahlı mücadeleye devam edeceğini bildirdi. Gruptan yapılan açıklamada, sivillere hiçbir zaman saldırılmadığı belirtilirken, Pakistan hükümetinin yasağına rağmen Keşmir'de Hint askerlerine karşı cihada devam edileceği kaydedildi. "İslam'ın terörizme izin vermediği" söylenen açıklamada, grubun sivilleri hedeflemediği, durak, otobüs, parlamento binası gibi halka açık yerleri bombalama stratejisi olmadığı da ifade edildi. Keşmir'de savaşan Pakistan örgütlerinin oluşturduğu Hürriyet İttifakı'nın liderlerinden Seyid Ali Şah Gelani de Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in, iki örgütün faaliyetlerinin yasaklaması kararını "talihsiz" olarak yorumladı. 20'den fazla örgüt ve grubun oluşturduğu Hürriyet İttifakı'nın yürütme kurulu üyesi ve eski başkanlarından Geylani, "Baskı altında tutulan Keşmirlilere yardım eden bu grupların özgürlük mücadelesi yasaklanmamalı" dedi. Gelani, Müşerref'in Keşmir konusundaki diğer açıklamalarına ise yürekten destek verdiğini de söyleyerek, "Keşmir bizim kanımızdan dedi. Bu cesaret verici" diye konuştu.

Çatışmalar sürüyorKeşmir'de ayrılıkçı militanlar ve Hintli askerler arasında çıkan çatışmalarla, mayın patlamasında 13 kişi öldü. Hindistan polisi, Hintli güvenlik güçlerinin Cammu Keşmir'in yazlık başkenti Srinagar'ın güneyindeki Anantnag bölgesinde 6 militanı öldürdüğünü açıkladı. Açıklamada, Cammu Keşmir'in kışlık başkenti Cammu'nun 173 kilometre doğusundaki Doda bölgesinin Banihal kesiminde çıkan çatışmada 3 militan, başka bir yerde çıkan çatışmada da 2 militan ve 1 polisin öldüğü belirtildi.Polis, Cammu'nun 66 kilometre doğusundaki Udhampur bölgesinin Ram Nagar kesiminde mayına basan bir Hintli güvenlik gücünün öldüğünü de kaydetti.
ÖNCEKİ HABER

Ersen'in okuma özlemi

SONRAKİ HABER

Sincan Çocuk Cezaevi olayları hakkında suç duyurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa