11 Ocak 2002 22:00

Eczacılar eyleme geçti

Eczaneler, bakanlığın, kârlarının indirilmesi kararına da büyük tepki gösteriyor. Eczacılar tüm yurtta, yasanın yürürlüğe girdiği 15 Ocak günü Bağ-Kur ve Emekli Sandığı reçetelerine ilaç vermeyecek.

Paylaş
Eczacılar eyleme geçtiEczacılar, 15 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe girecek olan "yüzde 10 indirimli ilaç listesine" tepkilerini eylemlerle gösteriyor. Adana, İstanbul, İzmir başta olmak üzere birçok ilde eczacılar tepkilerini eylemle gösterdiler. Türk Eczacılar Birliği (TEB) Adana Eczacılar Odası, dün saat 11.00'de oda binasının önünde toplandı. Cemal Gürsel Caddesi'ndeki Bağ-Kur binasının önünden geçerek Adana Merkez Postanesi'ne kadar yürüyen 200'e yakın eczacı, sık sık "Yaşatmak için yaşamak zorundayız", "Bağ-Kur şaşırma, sabrımızı taşırma", "Sağlık Bakanı istifa",sloganlarını attı. Eczacılar, ellerinde ise "İlaçta ucuzluk diye halkı kandırma", "İlaçta zam olmasın","İlaç alıcısı devlet bedelini zamanında ödemeli", "Kamu sağlığı korunmalıdır" yazılı dövizler taşıdı. Burada konuşan Eczacılar Odası Adana Şube Başkanı Erdoğan Çolak, her kriz döneminde ilaç ödemelerinin vadesinin uzatıldığını söyledi. Şubat krizi ile birlikte Sağlık Bakınlığı'nın eczacıların ilaçtaki gelirini yüzde 16.6'ya taşıdıklarını hatırlatan Çolak, "6 ayda bölgemizde 10, Türkiye genelinde 1000 eczane kapanmıştır. Şu anda Adana'da ödenekleri zamanında almadığı için depolardan ilaç alamayan ve eczanesini kapatmak isteyen iflas etmiş, bankalara borçlanmış eczacı sayısı 150 civarındadır" dedi. Açıklamadan sonra postane içine giren eczacılar buradan Cumhurbaşkanlığı'na, Başbakanlık'a, Sağlık Bakanlığı'na, Başbakan Yardımcıları Mesut Yılmaz ve Devlet Bahçeli'ye tebliğin iptali için faks çektiler.

Hükümete tepkiİstanbul Eczacılar Odası'na üye eczacılar, dün yaptıkları telgraf çekme eylemiyle hükümete tepkilerini gösterdiler. Sirkeci Postanesi'nde toplanan yaklaşık 300 eczacı, ilaçlardan kalan yüzdenin artırılmasını istediler. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Sağlık Bakanı'na gönderilen telgraflarda, "Eczacılık hizmetinin devamlılığı için yüzde 10 iskonto hakkımızın eczacı meslek hakkı içinde değerlendirilerek yasal hale getirilmesini istiyoruz" denildi. İnsanların sağlıklı yaşamalarını istediklerini belirten İstanbul Eczacılar Odası Başkanı Zafer Kaplan, ilaçlardan eczacılara reva görülen yüzde 15'lik hakkın geçinmeleri için yeterli olmadığını kaydetti. Başka ülkelerde ilaç kârının yüzde 35 olduğunu ifade eden Kaplan, Türkiye'de yüzde 15 olan oranın artırılmasını istediklerini dile getirdi. Kaplan, bunun yerine ilaçta KDV'nin kaldırılması gerektiğini söyledi.

İlaç yok, eylem varÜçüncü Bölge İzmir Eczacılar Odası, 15 Ocak'ta yürürlüğe girecek olan "yüzde 10 indirimli ilaç listesi" ile ilgili olarak eylem kararı aldı. Eczacılar, 15 Ocak'ta, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur reçetelerine ilaç vermeyecekler. İzmir Eczacı Odası Başkanı Levent Kamacık, önceki gün düzenlediği basın toplantısında, Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı yüzde 10 indirimli ilaç listesinin yasal olmadığını belirtti. Emekli Sandığı ve Bağ-Kur'un 15 Ocak'ta indirimli fiyatlar üzerinden başlatacağı ödemelerin eczacıların ipinin çekilmesi anlamına geldiğini dile getiren Kamacık, bu tarihte Bağ-Kur ve Emekli Sandığı dışındaki normal kurumlara ilaç verileceğini duyurdu. Basın açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Bülent Ecevit, Sağlık Bakanı Osman Durmuş ve Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan'a gönderilmek üzere 1650 protesto telgrafı odanın ilçe temsilcilere verildi. Aydın, Manisa, Muğla, Denizli eczacı odalarının yaptığı toplantılarından çıkan sonuç da, 15 Ocak günü Bağ-Kur ve Emekli Sandığı reçetelerini yapmamak. Bugün TEB'de yapılacak toplantı kararına göre de eczacılar kepenk indirecekler. Bu arada İlaç Dağıtım Depoları Derneği de 15 Ocak'ta eylemi kıran eczanelere ilaç yardımı yapmayacak. Tespit edilen eylem kırıcılara, ilaçlar depolardan peşin parayla verilecek.
ÖNCEKİ HABER

Kimin parasını kime veriyorlar

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa