11 Ocak 2002 22:00

Devalüasyona protesto

Arjantinli işçi ve emekçiler, 10 günlük bir "mola"dan sonra tekrar sokaklara döküldü. Halk, Eduardo Duhalde hükümetinin yüzde 30'luk ağır devalüasyonunu ve banka mevduatlarının çekilmesine yönelik kısıtlamaları protesto etti.

Paylaş
Devalüasyona protestoArjantin hükümetinin aldığı yüzde 30'luk devalüasyon kararının yürürlüğe girmesi, halkı bir kez daha çileden çıkardı. Perşembe gecesi, para piyasalarının açılmasından birkaç saat önce, başkent Buenos Aires'te binlerce işçi ve emekçi, hükümet ve IMF'ye karşı sokaklara döküldü.Polisin emekçilere gözyaşartıcı gaz ve plastik mermilerle saldırmasıyla birlikte çıkan çatışmada, çok sayıda kişi yaralandı. Çatışmalar sırasında bazı otomobiller tahrip edilirken, sokaklarda ateşler yakıldı. Devlet Başkanı Eduardo Duhalde'nin göreve başladığı 2 Ocak tarihinden bu yana gerçekleştirilen bu ilk büyük gösteriye onbinlerce kişi katıldı. Emekçiler, başkentteki büyük Plaza de Mayo meydanını doldurdular.

Daha büyük yoksullukDuhalde hükümeti, spekülasyonu önlemek için para piyasalarındaki işlemleri dondurmuştu. Ancak cuma sabahı işlemlerin yeniden başlamasıyla birlikte, ulusal para birimi Peso, ABD Doları karşısında büyük değer yitirdi. Hükümet, ekonomiyi düzeltmenin yolunu ihracatı artırmakta bulmuş ve bu gerekçeyle, ABD Doları ile Peso arasındaki 10 yıllık zorunlu eşitliğe son vermişti. Devalüasyonla birlikte, yoksul halk daha da fakirleşti.Gösterilerin, başkentteki yoksul ve orta sınıf mahallelerinde, kendiliğinden ateşlendiği belirtiliyor. Devalüasyonu protesto eden emekçiler, önce evlerinin önüne ve balkonlara çıkarak, her zamanki gibi tencere çalmaya başladılar. Şehri saran tencere-tava uğultularının ardından, halk sokak ve caddeleri doldurmaya başladı. Ardından, hükümet binasına yakın olan Plaza de Mayo meydanına doğru yürüyüşe geçildi.

Yaşlılar çoğunluktaHükümetin ve onu destekleyen Yüksek Mahkeme üyelerinin istifasını isteyen emekçiler arasında; emekliler, aileler ve özürlülerin kalabalıklığı dikkat çekti. Gösterilerin bir nedeni de, hükümetin, bankalardaki mevduatları dondurma planı oldu. Yürürlüğe giren planın temeli, halkın bankalardaki tasarruflarını geri alıp "yastık altına" atmasını önlemekten oluşuyor. Devalüasyonun önceki gün yürürlüğe girmesi gerekiyordu, ancak Merkez Bankası, hükümeti "ekonomik planının ayrıntılarını uygulamakta yavaş davranmak" ile suçlayınca, piyasaların açılması bir gün ertelendi. Hükümet planına göre peso, ka-musal ve uluslararası alanda sabit kurdan işlem görürken, diğer tüm işlemlerde "piyasaların belirlediği" fiyattan alınıp satılacak. Uluslararası işlemlerde kur oranı 1.4 peso/1 Dolar olurken, içeride kur "dalgalı" olarak belirlenecek. Devalüasyonun ihracatı artıracağı, ithalatı ise büyük ölçüde keseceği kaydediliyor.
ÖNCEKİ HABER

ABD'den kaçış!

SONRAKİ HABER

Denizli EYT, 10 Şubat'ta Ankara buluşmasında olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa