10 Ocak 2002 22:00

Okul müdürü mü, gangster mi?

Bağcılar Sancaktepe İlköğretim Okulu'ndaki öğretmenlerin iddiaları, milyonlarca öğrencinin teslim edildiği kurumlarda dönen dolaplara ilişkin çarpıcı örnekler sergiliyor..

Paylaş
Okul müdürü mü, gangster mi?Savaş VelioğluBağcılar'daki Sancaktepe İlköğretim Okulu Müdürü Rıfat Gürel, "astığı astık, kestiği kestik" biri olarak tanınıyor. Öğretmenlerin anlattıkları, Gürel'in eğitimbilim ilkelerini altüst edecek nitelikte bir "eğitimci" olduğunu gösteriyor. İşletme patronu gibi okulun elde ettiği gelirleri kişisel hesabında toplayan Gürel, uygulamalarına tepki gösteren öğretmenler karşısında ise bir "mafya lideri" postuna bürünüyor. Okul müdürü öğretmenleri toplayıp, "Arkamda MHP ordusu var. Canınızı yakarım" diye tehdit savuruyor. Arabayla takip edilen öğretmenler can güvenliği endişesi taşıyor. Gürel, kadın öğretmenlere de "Adınızı biriyle çıkartırım. Beş kişi inanmazsa üçü inanır" diye şantaj yapıyor. Hatta evli bir öğretmen hakkında, öğrenciler ve veliler arasında, "Başka biriyle aşk yaşıyor" dedikodusunu yayıyor.Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Demirci de, "gangster okul müdürü" hakkındaki suç duyurularına rağmen bir işlemde bulunmayarak zan altında kalıyor. Eğitim-Sen yetkilileri ise, Bağcılar'daki hemen hepsinde, Sancaktepe İlköğretim Okulu'ndakilere benzer olayların yaşandığını anlatıyor.

Okul babasının malı!Öğretmenlerle müdürün karşı karşıya gelmesine yol açan olaylar, bakanlıktan yeterli ödenek alınamadığı için okul adına kurulan koruma derneği bünyesinde, ayrı bir bütçe oluşturulmasına dayanıyor. Eğitim-öğretim faaliyetini sürdürebilmek için Türkiye'deki okulların tamamına yakını bu yola başvuruyor. Ancak Sancaktepe İlköğretim Okulu Müdürü Rıfat Gürel'in bu gelirleri dernek hesabında değil, kişisel hesabında toplaması öğretmenlerin tepkisine yol açıyor. Müdür Gürel'in anaokulu sınıfında görev yapan bir öğretmenden, banka hesabında bulunan parayı çekmesini istemesiyle gerginlik başladı. Ana sınıfı öğretmeni, kişisel bir hesaptan para çekemeyeceğini belirtince müdürün hışmına uğradı.Müdürün hışımına en çok hedef olan öğretmen ise, okulun Kitap Seçme Komisyonu üyelerinden Handan Yavuz oldu. Okul yönetimi, kitap satıcılarıyla alışveriş yapıyor. Handan Yavuz, kitapçılardan aktarılacak paranın kendisinde kalmasını isteyen Gürel'e karşı çıkarak, paranın okul derneğine aktarılmasını savununca, müdür tarafından tehdit edildi.

MHP ordusu arkasındaTehditlere maruz kalınca, Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne giden Yavuz, Gürel'in uygulamaları hakkında şikayette bulunmasına rağmen, hiçbir yasal işlem yapılmadı. Müdür Gürel de öğretmenleri odasına çağırıp, "Benimle uğraşırsanız, canınızı yakarım. Benim arkamda MHP ordusu var. Kanunların bittiği yerde biz adam öldürürüz" diye tehditler savurdu. Aynı günlerde, müdürün kişisel hesabından para çekmeyi reddeden öğretmen, tanımadığı kişilerce arabayla takip edilmeye başlandı. Arkasında Gürel'in olduğu iddia edilen takipler, öğretmenin Bağcılar Cumhuriyet Savcılığı'na yaptığı suç duyurusunun ardından sona erdi. Öğretmenlerin hakkında yaptıkları çok sayıdaki şikayet başvurusuna rağmen, daha önce de hakkında "Yolsuzluk, tehdit ve görevi kötüye kullanma" iddiasıyla soruşturma açılan Gürel, müdürlük yapmaya, hatta öğretmenleri şantajla yıldırma faaliyetlerine devam etti.

'Adınızı çıkarırım'Müdür Gürel, keyfi uygulamalarına engel çıkaran kadın öğretmenleri, "Bakın bayansınız, olmadık yerde adınızı biriyle çıkartırım. Beş kişi inanmazsa üç kişi inanır" sözleriyle yıldırmaya çalışıyor. Bu şantajını uygulamaya da geçiren okul müdürü işi iyice ileriye götürerek, öğrenci velileriyle düzenlediği toplantıda, evli olan Handan Yavuz'un "Okulda başka öğretmenle aşk yaşadığı" dedikodularını yayıyor. Velileri Yavuz'un okuldan sürülmesi için girişimde bulunmaya kıştırmaya uğraşan Gürel, her nedense iddiaları doğrultusunda yasal işlem başlatmaktan kaçınıyor.

Müdürler inkâr ettiKendisi de öğretmen olan, Handan Yavuz'un eşinin İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Demirci ile görüştüğünde aldığı yanıt ise, en az okul müdürünün icraatları kadar ilginç: Gürel hakkındaki şikayetlerin üzerine gitmeyen Demirci, okul müdürüyle aynı ağızı kullanarak, kendisine Yavuz hakkında şikayetler geldiğini söyledi!Yavuz hakkında herhangi bir işlem başlatmadığı gibi, var olduğunu söylediği şikayetler ile ilgili bilgi de veremeyen Demirci, konuyla ilgili görüşlerini almak istediğimizde, olayları baştan sona yalanlayarak, kendisinin de kimsenin tarafını tutmadığını savundu. Sancaktepe İlköğretim Okulu Müdürü Rıfat Gürel ise, "devlet memuru" olmasını gerekçe göstererek sorularımızı yanıtlamaktan kaçındı.
ÖNCEKİ HABER

Tütün için iptal başvurusu

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanlığı TTB’nin Leyla Güven talebini reddetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa