10 Ocak 2002 22:00

Nâzım etkinliklikleri başlıyor

2002 yılının Nâzım Hikmet Yılı olarak belirlenmesinin ardından Türkiye'de ve dünyanın çeşitli yerlerinde şairin doğunumun yüzüncü yılı kutlanıyor.

Paylaş
Nâzım etkinliklikleri başlıyorNâzım Hikmet'in 100. doğumgününün kutlanacağı 15 Ocak öncesinde Türkiye'nin ve dünyanın birçok yerinde anma toplantıları ve etkinlikler gerçekleştirilecek. İngiltere'nin başkenti Londra'da bir etkinlik gerçekleştirilirken, İstanbul ve İzmir'daki kutlamalar hafta sonu başlıyor. Nâzım Hikmet'in doğumunun 100. yıldönümü dolayısıyla UNESCO tarafından ilan edilen ''Uluslararası Nâzım Hikmet Yılı''nın açılışı, 14 Ocakta düzenlenecek gece ileyapılacak. Uluslararası Nâzım Hikmet Yılı'nın açılışı dolayısıyla 14 Ocakta İstanbul'da Atatürk Kültür Merkezi'nde anma gecesi düzenlenecek.Kültür Bakanlığı'nın himayesinde Nâzım Hikmet Vakfı ve Şişli Belediyesi tarafından düzenlenen gecede, Can Dündar'ın hazırladığı ''Nâzım Hikmet'' belgeseli gösterilecek.Zülfü Livaneli'nin de şarkılarıyla katılacağı geceye, sanatçı Genco Erkal, şairin şiirleriyle renk katacak. Ayrıca, AKM'nin giriş fuayesinde Nâzım Hikmet Fotoğrafları sergisi açılacak.

Paris'te ertelemeÖte yandan Nâzım Hikmet'in doğumunun 100. yılı etkinlikleri çerçevesinde şairin doğumgünü olan 15 Ocakta Paris'te düzenlenmesi planlanan kutlama programı da bazı teknik aksaklıklar nedeniyle Mart ayına ertelendi.Mart ayında Paris'teki UNESCO merkezinde düzenlenecek olan kutlamalarda, Türkiye ve Fransa'daki edebiyat çevrelerinden bazı kişiler, Nâzım Hikmet'i ve eserlerini anlatacaklar. Şiir ve müzik dinletisi sunulacak olan kutlamada, ayrıca Nâzım Hikmet fotoğraf sergisi açılacak.

Anıt açılışı daha sonraÖte yandan, şairin doğumunun 100. yıldönümü olan 15 Ocakta İstanbul'da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nın yakınındaki parkta açılacak anıtı için düzenlenecek tören de olumsuz hava koşulları nedeniyle ileri bir tarihe kaldı.Anıtın, Şişli Belediyesi tarafından yaptırılacak olan kaidesi, olumsuz hava nedeniyle tamamlanamadı. Ünlü heykeltraş Tankut Öktem'in imzasını taşıyan bronz anıt, kaidesinin tamamlanmasından sonra düzenlenecek törenle açılacak.

İzmir'de pazar günü İzmir'de birçok kurumun bir araya gelerek düzenlediği Nâzım Hikmet'i anma etkinliği 13 Ocak Pazar günü İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde yapılacak. İzmir Valiliği, İl Kültür Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Devlet Opera ve Balesi, Klasik Türk Müziği Korosu Müdürlüğü, Resim ve Heykel Müzesi Müdürlüğü, TOBAV, Türkiye Yazarlar Sendikası İzmir Temsilciliği'nin birlikte düzenlediği Nâzım Hikmet'in doğumunun 100. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde düzenlenen etkinlikte, Şair Veysel Gültaş bir açılış konuşması yapacak. Güzel Sanatlar Oyuncuları Akademik Tiyatro Topluluğu'nun sunacağı, Kuva-i Milliye şiir dramatizasyonu, Devlet Klasik Türk Müziği Korosu ve solistleri konseri, Devlet Opera ve Balesi Gösterisi, Devlet Opera ve Balesi Oda Müziği dinletisinin de yer alacağı program 19.30'da başlayacak. Yine aynı etkinlikler çerçevesinde, 15 Ocak Salı günü Atatürk İl Halk Kütüphanesi Sanat Galerisi'nde Nâzım Hikmet Posterleri sergisi açılacak.
ÖNCEKİ HABER

Ankara'da

SONRAKİ HABER

"Haber karadır yürek kırık"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa