11 Ocak 2002 03:00

ABD Somali'ye yoğunlaşıyor

ABD'nin Somali'ye müdahale etme hazırlığında olduğu yolundaki haberler sıklaşıyor.

Paylaş
ABD Somali'ye yoğunlaşıyorAmerikan yönetiminin "terörizmle mücadele" bahanesiyle vuracağı ikinci ülkenin Somali olacağı yönündeki göstergeler giderek artıyor. Washington Times gazetesinde dün yer alan bir habere göre, bu ülkedeki savaş ağaları ve El Kaide ile bağlantıları olduğu ileri sürülen örgüt üyeleri, komşu ülkelere doğru hareket ediyor. Yetkili ABD makamlarına dayandırılan haberde bazı Müslüman gerillaların Yemen'e gittiği iddia edildi.

Keşif uçuşlarıABD ve müttefiklerine ait uçaklar, yaklaşık iki haftadır Kuzey Afrika'da keşif uçuşları yapıyor. Bu uçuşlarda, Somali'nin güneyinde, kuzeyinde ve kıyı bölgelerinde vurulabilecek hedeflerin tespit edildiği belirtiliyor. Keşif uçuşlarına Amerikan P-3 deniz devriye uçaklarının yanı sıra İngiliz Nimrod ve Fransız Atlantique uçakları da katılıyor. Askeri yetkililer, bu ülkeye düzenlenecek bir operasyonun, 1993 tarihinde 18 Amerikan askerinin ölümü ile sonuçlanan müdahale de göz önünde bulundurularak yapılacağını dile getiriyorlar. ABD'li yetkililer, daha önce de istihbarat raporlarının Somali'de 100 kadar El Kaide üyesinin bulunduğunu ortaya koyduğunu söylemişlerdi. ABD, bu kişilerin Somalili savaş ağası Hüseyin Muhammed Aideed'e bağlı olduğu ileri sürülen şeriatçı El İttihad El İslam örgütünün bünyesinde yer aldığını savunuyor.

İşbirlikçiler hazırEl İttihad El İslam'ın en güçlü olduğu bölgelerden biri, Kenya sınırındaki El Wak kenti. Somali'nin bölgedeki yetkililerinden Muhammed Ömer, Daily Telegraph'a yaptığı açıklamada, buradaki örgüt üyelerinin iki yıl önce Kenya'ya kaçtığını söyledi. Telegraph, kentte yaşayanların yine de ABD bombardımanından endişelendiklerini aktardı. Geçmişte El İtihad'a karşı savaşan Somali Ulusal Cephesi ise, son olarak geçtiğimiz yıl Mayıs ayında El Wak'ın 220 km yakınında bir saldırı düzenlendiğini, El İttihad grubunun başında El Kaide üyesi Arapların bulunduğunu iddia ediyor. Somali Ulusal Cephesi'nin "polis şefi" Hüseyin Muhammed Dires, Telegraph'a El İttihad'ın tam yerlerini bildiğini de söyledi. Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Bush yönetimi, Washington'daki Somali merkezli bir grup hesabı dondurma girişiminde bulunmuştu. Hesapların, "terörizmi finanse ettiği" açıklanmıştı. ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld de El Kaide'nin Somali'deki faaliyetlerine ilişkin bir soru üzerine, "teröristlerin bu ülkeye girip çıktığını" söylemişti. Rumsfeld, "Burada eğitim kampları olduğunu, bu kampların yıllardır faaliyet gösterdiğini ve inzanların ilgisi yoğunlaştığı zamanlarda bu faaliyetlerini durdurduklarını biliyoruz" dedi.

Yemen'e tehditABD Genelkurmay Başkanı General Richard Myers, ordunun Afganistan dışındaki El Kaide izlerinin peşinde olduğunu ve ilgili ülkelerin yönetimleri ile işbiriği konularında görüştüklerini söyledi. Myers, bu ülkeler arasında Yemen'in de adını telafuz etti. ABD'nin EL Kaide'nin üslendiği ülkeler arasında saydığı Yemen, Ekim 2001'de USS Cole destroyerine düzenlenen ve 17 denizcinin ölümüne yol açan saldırıdan sonra da zan altında bırakılmıştı. ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell da geçtiğimiz salı günü yaptığı açıklamada, Somali'yi "El Kaide hücreleninin cennet olarak görebileceği ülkelerden biri" olarak tanımlamıştı. Powell, Washington Times'a verdiği röportajda Somali'yi yakından izlediklerini ve bunun nedeninin sadece ülkedeki kötü ekonomik durum olmadığını söyledi. Powell, "Bu, oraya gitmek için yeterli bir neden değildir. Asıl neden, terörist faaliyetin burada verimli bir zemin bulabilecek olmasıdır ve bunun gerçekleşmesini istemiyoruz" diye konuştu.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Tahran diplomatik baskı altında

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa