09 Ocak 2002 22:00

Ateşkes seferberliği

Trakya'da, kilo kaybeden hayvanlar, yiyecek bulumadıkları için yem veren insanların yanlarına kadar geliyor ve elle yakalanabiliyor.

Paylaş
Ateşkes seferberliğiTrakya'da, soğuk havanın göl ve akarsuları buzla kaplatması nedeniyle yiyecek bulamayan binlerce yaban hayvanı, açlıktan toplu ölüm tehlikesi yaşarken, durumu fırsat bilen avcıların çok sayıda av hayvanını vurarak katliama neden olduğu belirtiliyor.Edirne'nin Enez ilçesinde Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, hayvanların ağır kış koşulları nedeniyle çok zor durumda olduklarını belirterek, "Yeterli yiyeceği bulamadıkları için havyanlar kilo kaybetmişler. Biz yem bırakırken üstümüzden bu yemleri almak isteyen kazlar geçiyordu. Donmak üzere olan çok sayıda hayvanı gördük. Avlamak için bu hayvanları tüfekle vurmaya bile gerek yok. Yanınıza kadar yem için geliyorlar" dedi.

Kilo kaybettilerİpsala'da da, Kaymakam Mustafa Yel ile Avcılar Derneği'nin ortaklaşa yürüttükleri çalışmada, 10 ton buğday 200 bin dönüm alana 40 avcı tarafından atıldı. İpsala Avcılar Derneği Başkanı Zafer Doğan, av hayvanlarının açlık ve soğuk yüzünden elle yakalanacak durumda olmalarını kullanmanın çok yanlış olduğunu söyledi.Hayvanların kilo kaybettiklerini ifade eden Doğan, "Bizim bölgemizde, yaban kazı, ördek, kuğu, pelikan, flamingo, sakarmeke ve bölgede çok sayıda yaban hayvanı yaşıyor. Bizler yemleri, köy, belde ve fabrikalardan topladık. İnsanlarımız öyle duyarlı ki; evinde yem yoksa gidip alabileceği kadar yem alıyor ve dağıtılması için bize getiriyor. Avcılarımız da avlandıklarından çok, hayvanları yemlemişlerdir. Bölgemizde avcılarımız ve halkımız yasak avlanmaya karşı çok duyarlı. Bölgemizde şu anda yaşam normale dönene kadar silah bırakma seferberliği başlatıldı" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Parsat'ta danışıklı kıyım

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa