09 Ocak 2002 22:00

Parsat'ta danışıklı kıyım

Özçelik-İş'in örgütlü olduğu Parsat Piston Fabrikası'nda 93 işçi işten atıldı. Patron daha önce de 120 işçiyi işten atmak istemiş ancak işçilerin direnişi karşısında geri adım atmıştı.

Paylaş
Parsat'ta danışıklı kıyımParsat Piston Fabrikası'nda günler öncesinden planlanan ancak işçilerin direnişi karşısında yapılamayan işçi kıyımı, önceki gün gerçekleşti. İşyerinde örgütlü Özçelik-İş Sendikası'nın geçtiğimiz hafta imzaladığı toplusözleşmeden sonra patron, 93 işçiyi işten attı. İşçiler, kendilerine sahip çıkmadığını belirterek sendikaları Özçelik-İş'e tepki gösterdiler. Üç vardiya olarak çalışılan Parsat Piston'da işten atmalar önceki gün 24.00-08.00 vardiyasındaki işçilerin çıkışıyla başladı. İlk önce 17 kişi işten atıldı. Daha sonra 08.00-16.00 ve 16.00-24.00 vardiyalarında işten atmalar yaşandı. Böylece toplam 93 işçiyi bulan işten atamalara karşı olası bir direnişi engellemek için de patron tarafından fabrikaya resmi ve sivil polisler çağırıldı.

Banker'in tavsiyesiİşten atılan işçiler, üyesi oldukları Özçelik-İş Sendikası'na giderek Şube Başkanı Salih Banker'le görüştüler. İşten atmayı önlemeye yönelik girişimlerde bulunmak yerine, "Tazminatlar için mahkeme açılabilir. Ama mahkeme açılırsa bir daha işe geri dönmeyi unutun" tavsiyesinde bulunan Banker, işçilerden tepki gördü. Öte yandan tazminatları 3 ile 10 taksit arasında ödeyeceğini bildiren patronun işçilere imzalattığı kağıtta şu ifadelere yer veriliyor; "Kriz nedeniyle üretimde daralmaya gidiliyor. İşçi atmamak için her şey yapıldı." İşçilerin bir aylık ücretlerinin de önümüzdeki cuma günü verileceği belirtiliyor. İşçiler ise "kriz" gerekçesinin "doğru olmadığını" söylüyor. Fabrikada en fazla üretimin yapıldığı bir döneme girildiğini anlatan işçiler, "Daha üç gün önce yeni makine aldı. Yazın pistonlar depoya sığmıyor üretim yapılan bölümlerde bile stok yapıyorduk. Ama şimdi fabrika tam kapasite çalışıyor ve depoda bir piston bile yok. Kamyonlar dışarıda bekliyor. Amaç örgütlülüğü dağıtmak" dediler.

Aylar öncesinin hesabıParsat Piston patronu, geçtiğimiz haftalarda işçi çıkartmak için girişimde bulunmuş, ancak işçiler üretimi durdurarak buna engel olmuşlardı. Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklama yapan Salih Banker bu eylemi "aceleci" olarak değerlendirmişti. Patron atılacak işçi sayısını 120 olarak belirlemişti. Şimdilik 93 işçi işten atıldı. Şube Başkanı Banker, işten atmalar konusunda daha önce "Sözleşme bittiğinde çıkışlar 120 kişi olmayacak. Bizim arzumuz hiç kimse olmasın ama olacaksa bu rakamı mümkün olduğunca düşürmeye çalışacağız" demişti.
ÖNCEKİ HABER

'Üniversite sermayeye terk'

SONRAKİ HABER

Türkiye’de 4 pudra markasından asbest çıktı!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa