09 Ocak 2002 22:00

'Üniversite sermayeye terk'

Eğitim-Sen, YÖK Yasa Tasarısı'nın üniversiteleri sermaye egemenliğine terk etmeye çalıştığını belirterek, tasarının üniversitenin sonunu getireceğini açıkladı.

Paylaş
'Üniversite sermayeye terk'Eğitim-Sen, YÖK Yasa Tasarısı'nın paralı eğitimin açıkça ilan edilmesi olduğunu, tasarının toplumla üniversite arasındaki ilişkinin parasal düzeyde yapılandırıldığını ve sermaye egemenliği altında çalışmaya açık karlı bir üniversite yaratılmasının hedeflendiğini kaydetti. YÖK Yasa Tasarısı'nı değerlendiren Eğitim-Sen Genel Merkezi tarafından hazırlanan raporda, tasarının paralı eğitimi açıkça ilan etmesinin yanı sıra kurulacak olan 'işletme hesabı'nın da üniversitenin oluşturduğu mal ve hizmetlerin satışı, kiralanması, işletilmesi sonucu elde edilen kaynaklarla besleneceğini bildirdi. Raporda, tasarının tamamen para getiren işler alarak küresel rekabette varolacak üniversiteyi aradığı kaydedilerek, "Toplumla üniversite arasındaki ilişki parasal düzeyde yapılandırılırken, onayı YÖK'e bırakılan konsorsiyumların kurulmasında, her türlü sermaye egemenliği altında çalışmaya açık karlı bir üniversite hedeflenmektedir" denildi. Bunun için de müşterileştirilen öğrencilerin, şirket mantığı içinde çalışan öğretim üyelerinin sağlayacağı ücretin ve karın temel alındığı dile getirilen raporda, tasarının iddia edildiği gibi mali ve idari özerklik getirmediği belirtildi.

YÖK'ün iflas belgesiÜniversitelerin tek sorununun para olmadığı, üniversitelerin giderek kendi kendini üretecek potansiyeli yitirdiğinin dile getirildiği raporda, "Üniversitelerin bugün bulunduğu durum üniversiteleri tektipleşmeyle sonuçlanmış 19 yıllık YÖK uygulamalarıyla ilişkisiz mi sayılacaktır? YÖK'ün raporlarıyla da üniversitelerin akademik durumunun açıkça olumsuz bir görünüm çizdiği ortadadır" denildi. Raporda, yasa tasarısının YÖK icraatlarının iflas ettiğininin işareti olduğu kaydedildi. YÖK'ün yönetimine bırakılmış hantal üniversitelerin paralı eğitime geçilerek kendini yeniden yapılandırmasına çalışıldığı belirtilen raporda, tasarıyla üniversite eğitiminin sadece paralı değil pahalı hale getirildiği ifade edildi. Raporda, kamusal eğitimin YÖK'ün değil hükümetin sorunu olduğu kaydedilerek, eğitimin ve bilgi sürecinin metalaştırılmasının ulusal bir bütün içinde düşünülen yurttaşın müşterilmesi olacağına işaret edildi.
ÖNCEKİ HABER

Maaş dengesi sağlanmalı

SONRAKİ HABER

AKP'nin Osmaniye Düzce Tokat ve Amasya belediye başkan adayları

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa