HADEP davası hızlandırıldı

Başsavcı Kanadoğlu'nun "HADEP davasını hızlandırın" diyerek çıkış yapmasının ardından, Kanadoğlu'nu eleştiren Anayasa Mahkemesi, birden bire süreci hızlandırdı.

HADEP davası hızlandırıldıAnayasa Mahkemesi, HADEP'in kapatılması istemiyle açılan davada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu'nun sert ültimatomunun ardından süreci hızlandırdı. Yüksek Mahkeme, 17 Ocak Perşembe günü Kanadoğlu'nun sözlü açıklamalarda bulunmasına karar verdi. Yüksek Mahkeme, 30 Ocak Çarşamba günü de ilgili partinin temsilcilerinin sözlü savunmalarını dinleyecek. Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, dün sabah yaklaşık iki saat süren toplantılarının ardından gündemlerindeki konulara ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bazı siyasi partilere, çeşitli yasalarda öngörülen hususları yerine getirmediklerinden dolayı ihtar verilmesi taleplerinin görüşülmesine devam edildiğini bildiren Kılıç, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca HADEP'in kapatılması istemiyle açılan davada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın sözlü açıklama, HADEP temsilcilerinin de sözlü savunma yapacakları tarihin belirlendiğini söyledi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Kanadoğlu'nun 17 Ocak Perşembe günü saat 10.00'da sözlü açıklamalarda bulunmasının kararlaştırıldığını belirten Kılıç, 30 Ocak Çarşamba günü saat 14.00'de de partinin ilgili temsilcilerinin sözlü savunmalarını dinleyeceklerini kaydetti.Bu süreçten sonra dosya incelemeye alınacak ve Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin'in belirleyeceği bir günde kapatma davası görüşülecek.Kılıç, bir gazetecinin "AKP'ye ilişkin istem bugün (dün) sonuçlanır mı?" sorusuna, "Bilemiyorum. Olabilir de olmayabilir de"yanıtını verdi. Anayasa Mahkemesi heyeti, gündemindeki konuları görüşmek üzere saat 14.00'de yeniden toplandı.

Erdoğan'ın yorumuBu arada AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisiyle ilgili olarak Anayasa Mahkemesi'nden çıkacak kararın ne AKP'nin yasal geleceğiyle ne de kendisinin genel başkanlığıyla ilgili olmadığını savundu. Erdoğan, partisinin grup toplantısındaki konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin "Anayasa Mahkemesi'nden nasıl bir karar bekliyorsunuz?" sorusuna, "nasıl bir karar beklediğini söylemesinin yanlış olduğunu" bildiren" Erdoğan, "Bir yargı süreci var. Anayasa Mahkemesi bir karar verecektir. Tabii ki, biz de bu karara uymak zorundayız" dedi.Konunun basında yanlış aktarıldığını savunan Erdoğan, "Konu, ne AKP'nin yasal olarak geleceğiyle ne de benim genel başkanlığımla ilgilidir. Benim ve 6 bayan arkadaşımın kurucu üye olup olmamasıyla ilgilidir. Karar, şu veya bu şekilde çıkacaktır. Sonra bizler de bu kararı, parti organları ve hukukçularla değerlendireceğiz. Sizlere gerekli açıklamayı yapacağız" dedi., Erdoğan, "Talepte, sizin genel başkanlığınıza tedbir konulması var" sözlerine, bunun ayrı bir konu olduğunu ifade ederek, şu ana kadar böyle bir şeyin olmadığını, bu durumun da kararda görüleceğini söyledi.
www.evrensel.net