30 Ağustos 2011 10:58

Anaların acıları yarıştırılamaz

Barış Anneleri İnisiyatifi Kandil’e yapılan operasyonların durdurulması için 24 saatlik oturma eylemi gerçekleştirdi.İstanbul Barış Anneleri İnisiyatifi’nin, operasyonların durdurulması ve ölümlerin son bulması için Galatasaray Lisesi önünde yapmak istediği 24 saatlik oturma eylemi ilk olarak polisin engeline takıldı.

Anaların acıları yarıştırılamaz

Paylaş
Selçuk Arslan

İstanbul Barış Anneleri İnisiyatifi’nin, operasyonların durdurulması ve ölümlerin son bulması için Galatasaray Lisesi önünde yapmak istediği 24 saatlik oturma eylemi ilk olarak polisin engeline takıldı.

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’in polis yetkilileri ile yaptığı görüşmelerden bir sonuç alınamaması üzerine Galatasaray Lisesine çıkan sokakta kurulan barikat önünde oturma eylemi gerçekleştirildi.

“Anneler savaş istemiyor”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Hepimiz anayız barıştan yanayız” sloganları atan barış anneleri adına açıklama yapan Cemile Akgün,  Türkiye’de devletin, Cumhuriyet tarihi boyunca farklı ırklara, inançlara, farklı düşünce ve siyasi örgütlenmelere karşı adaletli ölçülerde yaklaşmadığını kaydetti. Akgün, devletin sahip olduğu resmi ideolojisinden en çok annelerin ve çocukların zarar gördüğünü söyledi.

“Siyasi söylem, askeri yöntem, yargısal operasyonlar biz anneleri endişelendiriyor” diyen Akgün, bir devlet adamına yakışmayan bir tarzla, sayın Başbakanın tehditkar dilinden sonra Kandil’e başlatılan operasyonların, Kürt siyasi hareketini yok etmek  ve Kürtlerin taleplerini şiddet ile bastırarak, Kürt sorununun çözümünü başka bir yüzyıla devretmenin hesapları olduğunu kaydetti.

BARIŞ HAKTIR

Ana akım medyanın şiddet dilini kullanması ve Yeni Şafak gazetesinin Kürt vekillerini hedef olarak göstermesini manidar bulduklarını belirten Akgün, Barış Anneleri İnsiyatifi’nin taleplerini şöyle sıraladı:
*Başbakanın, Başbakan yardımcılarının ve diğer hükümet üyelerinin savaş çığırtkanlığı söylemlerinden vazgeçmesi gerekir
*Cumhuriyet tarihi boyunca Kürtler üzerinde gelişen devlet baskısı, asimilasyon, inkar ve imha politikalarının mantığı ve yarattığı sonuç; birlikte yaşam koşullarını tehdit etmektedir. Buna son verilmeli
*Barış içinde yaşamak bir haktır. Halkın barış talebini demokratik yol ve yöntemlerle ve meşru bir zeminde ifade etmesinin engellenmesi tamamen bir polis devleti uygulamasıdır
*Devam eden şiddetin durması için Sayın Öcalan’la bir an önce  müzakereler başlatılmalı ve ölümlerin önüne geçilmeli.

BARIŞ TALEBİ HER ZAMANKİNDEN GÜR HAYKIRILMALI

Basın açıklamasının ardında söz alan BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, bu eylemin annelerin eylemi olduğunu ve sadece destek olmak için geldiklerini söyledi. Barış annelerinin savaşa karşı güçlü bir barış iradesi ortaya koyduklarının altını çizen Tuncel, “İlk operasyonların başladığı günden, bugüne canlı kalkan eylemleriyle, oturma eylemleriyle güçlü bir tepkiyi de örgütlediler” diye koştu. “Acıları birbiriyle yarıştırmak hiç iyi bir şey değil. Hele bu anneler açısında kabul edilir bir şey değil” diyen Tuncel, ülkede barış isteyenlerin “Barış” talebini her zamankinden daha gür haykırması gerektiğini kaydetti. Tuncel, “AKP iktidarı medyası ile sanki Türkiye’deki herkes savaş istiyormuş gibi bir hava yaratıyor. ‘Tek dil, tek millet, tek devlet yaklaşımından vazgeçmeyeceğiz, bunu için her türlü önlemi alacağız. Güvenlik bizim için temel stratejidir’ diyen hükümet aslında 1990’lı yıllardan daha kötü tablo çiziyor” diye konuştu.

EVLATLARIMIZ YOLDA KALMASIN

BDP İstanbul Milletvekili Sırı Süreyya Önder ise, “Tansu Çillerleri, Mehmet Ağarları, Yaşar Büyükanıtları rahmetle anan, şefkatle anan bir tek insan yok ve bunun sebebi onların savaşı bir ekmek kapısına dönüştürmüş olmalarıydı” dedi. Bu ülkenin çocuklarını savaşa kurban eden herkesin 5-10 yıl sonra lanetle anılacağını ifade eden Önder, “Bırakın hiçbir annenin evladı dağda, askerde, yolda kalmasın. Evine dönsün. Bütün anneler barış içinde, özgürlük içinde, demokrasi içinde yaşasınlar”diye konuştu.

Annelerin bu kararlılıklarından ve cesaretlerinden dolayı Barış annelerini kutlayan BDP Eş Genel Başkanı Filiz Kocali, bugünlerde barış istemenin bir cesaret işi olduğunu söyledi.

PARKTA SABAHLADILAR

Polis barikatının önünde basın açıklaması yapan Barış Anneleri oturma eylemini gerçekleştirmek için Tarlabaşı Bulvarı üzerinde bulunan Kamer Hatun Camii yanındaki parkta gitti. Burada sabahlayan barış annelerine BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, BDP eş Başkanı Filiz Kocali, BDP İl ve İlçe yöneticileri, Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) sanatçıları, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu üyesi kadınlar, Feminist Kadın Çevresi (FKÇ), Sosyalist Feminist Kadın Kolektifi (SFK), LGBTT üyeleri, KESK’li kadınlar ve Barış İçin Kadın Girişimi üyesi kadınlar da destek verdi.
BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kardeş Türküler solisti Vedat Yıldırım da eyleme bir süre katıldılar.
(İstanbul/EVRENSEL)


HEMEN BARIŞ GELSİN

Gece boyunca oturan Barış Anneleri inisiyatifi üyeleri  gazetemize duygu ve düşüncelerini şu şekilde aktardılar.
Barış Anneleri inisiyatifi üyesi Emine Aş, Bayramın  kendileri için ‘kara gün’ olduğunu ifade ederek, “Hiçbir çaremiz yoktur. İnsanlarımız, evlatlarımız ölüyor. Her şeyi göze aldık barış için. Hemen  barış gelsin” dedi.  

Barış Anneleri inisiyatifi bir başka kadın ise,  “Biz barış istiyoruz. Gençler ölmesin” diyerek barıştan yana olduklarının altını çizdi. Öcalan’ın serbest bırakmasını isteyen inisiyatif üyesi,  “Asker annesi de ağlamasın , gerilla annesi  de ağlamasın. Bu hayırlı ayda katliamlar kalksın. Biz memleketinizi istiyoruz. Biz bu baskılardan kurtulmak istiyoruz” dedi.
“Barış istiyoruz. Akan kanın durmasını istiyoruz.” diyen Barış Anneleri inisiyatifi üyesi  bir başka kadın, yetkililere seslenerek, “Yeter artık çözüm istiyoruz. Hükümet ve muhataplar bir çözüm bulsun. Zindanlardaki insanlarımız serbest bırakılsın”dedi.

ÖNCEKİ HABER

İşgali de taşerona vermişler

SONRAKİ HABER

Granito Girarto işçileri maaş ve tazminatlarını istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa