08 Ocak 2002 22:00

'Çünkü, bakamıyoruz!'

İzmir'in Karşıyaka ilçesinde, 1, 4 ve 6 yaşındaki 3 çocuk, anneleri tarafından yuva önüne terk edildi. Samsun'da bir çift, doğan ilk çocuklarını hastanede bırakıp kaçtı; çünkü ne 130 milyon liralık hastane masraflarını ödeyebiliyorlardı, ne de bebeklerini besleyecek paraları vardı.

Paylaş
'Çünkü, bakamıyoruz!'İzmir Karşıyaka Çocuk Yuvası bahçe girişinde terk edilmiş 3 çocuk bulundu. Yetkililer, Nurgül (6), Emir (4) ve Zuhal (1) isimli çocukların üzerlerinde, anneleri tarafından bırakılmış bir not buldular. Adının Diler Gürkan olduğunu belirten annenin, bıraktığı nota, eşinin 2 ay önce kendisini terk ettiğini ve çocuklara bakamayacak durumda olduğunu, "Çocuklarımı bırakmaya dayanamıyorum. Benim kimsem olmadığı için sahip çıkanım yok. Çok zor durumdayım. Kendimi biraz toparlayınca çocuklarımı görmeye geleceğim. Çocuklarımın vekaletinin benim adıma çıkartılmasını istiyorum. Lütfen arayıp sormadığım için evlatlık vermeyin" yazdığı öğrenildi. Yapılan işlemlerin ardından, çocuklar yuvaya yerleştirildi.

'Anne olamayız'Karşıyaka Çocuk Yuvası Müdürü Bekir Öcal, çocukların dün gece yuva önünden alınarak, ısınma, yiyecek ve giyecek ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirterek şunları söyledi: "Göçün ve ekonomik krizin etkileriyle birlikte ailelerde çözülmeler oluyor. Aileler açısından yeni bir dünya oluşuyor ve çocuklar bu dünyada yer bulamıyor, terk ediliyor. Aile ne kadar güç durumda olursa olsun, çocukları bir saniye bile terk etmek, özellikle soğukta bırakmak büyük bir risk. Biz onların, şefkat dahil her türlü ihtiyaçlarını karşılıyoruz, ama bir anne olamayız" dedi.

Yeni doğmuştuSamsun'da da bir anne, yaklaşık 10 gün önce dünyaya getirdiği bebeğini, taburcu olacağı sırada hastanede bırakarak kaçtı. Yaklaşık 10 gün önce Samsun Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi'nde sezaryenle bir erkek bebek dünyaya getiren Elis Öztürk (18), üç gün önce taburcu olma işlemlerini yaptırma bahanesiyle çocuğunu hastane bırakarak kaçtı. Yapılan araştırma sonucu adresi belirlenen Elis Öztürk, Gaziosmanpaşa Mahallesi'ndeki evinde bulunamazken, eşi Olcay Öztürk (25), parasızlık yüzünden bu yola başvurduklarını söyledi.Eşinin Ordu'ya, ailesinin yanına gittiğini belirten Öztürk, "İlk çocuğumuz ama bakacak durumumuz yok. Uzun zamandır işsizim. 130 milyon lira tutan hastane masrafını bile ödeyemedik. Zaten bu parayı ödesek bile çocuğa nasıl bakacağız" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Emekliler eylem yaptı

SONRAKİ HABER

İran'da 2018 yılında 66 binden fazla kamu emekçisi işten atıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa