08 Ocak 2002 22:00

Belediyelerde TİS dönemi

Temsilciler Kurulu toplayarak ve anket çalışmaları ile işçilerin taleplerini sözleşme taslağına yansıtmaya çalışacaklarını dile getiren Belediye-İş Sendikası İzmir şube yöneticileri, süreçten tedirgin olduklarını söylediler.

Paylaş
Belediyelerde TİS dönemiSinan SarısaltıkBelediye-İş İzmir Şubeleri bir yandan 1 Martta başlayacak olan toplusözleşme görüşmeleri için yetki beklerken, bir yandan da sözleşme çalışmalarına başladılar. Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri; İzmir Büyükşehir, Konak, Bornova, Gaziemir, Narlıdere, Güzelbahçe, Karşıyaka metropol belediyeler ile çevre belediyelerinde çalışan binlerce işçiyi kapsıyor.Temsilciler Kurulu toplantılarıyla ve anket çalışmalarıyla işçilerin taleplerini toplusözleşme taslağına taşımaya çalışan Belediye-İş şube yöneticileri, sözleşme sürecine tedirgin girdiklerini söylediler.Gelişmeleri gazetemize anlatan Belediye-İş 2 No'lu Şube Başkanı Basri Çavuşoğlu, üyelerine anket formlarını dağıttıklarını ve toplusözleşme taslaklarını oluşturma çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Toplusözleşme görüşmelerine tedirgin bir şekilde hazırlandıklarını anlatan Çavuşoğlu, "Toplusözleşme görüşmelerine tedirgin giriyoruz. Neden tedirgin? Bugün ülkemizin bankalarını hortumlayanlar, bizi katrilyonlarca zarara soktular. Bu zararı mevcut çalışanlar üzerinden tahsil etmeye çalışıyorlar. Daha şimdiden işçilerin bir maaşının ve devlet ikramiyelerinin 2003 yılında ödenmesini dayatıyorlar. Fazla mesai ve primlerimiz gibi yan gelirlerimizi kısıtlamaya çalışıyorlar" dedi. İş güvencesi ve kazanılmış hakların korunmasını talep ettiklerini belirten Çavuşoğlu, "Herhangi bir hakkımız elimizden alınmaya çalışırsa, tüm gücümüzü ortaya koyarız" uyarısında bulundu.

Çetin geçecek2001 yılında üç ikramiyeleri verilmediği için Konak Belediyesi önünde 8 gün oturma eylemi yapan ve DSP'li Konak Belediye Başkanı Erdal İzgi tarafından Disiplin Kurulu'na gönderileren Belediye-İş 4 No'lu Şube Başkanı Ali Çelenk ise, Mart ayında başlayacak toplusözleşme görüşmelerinin çetin geçeceğini vurguladı.Çelenk,"Önümüzdeki sürecin çetin geçeceğinin bilincindeyiz. Vereceğimiz mücadelenin çizgilerini belirlemek için temsilci arkadaşlarla toplantılar yapıyoruz. Bizim kamuda örgütlü diğer sendikalardan en önemli farkımız, toplusözleşme görüşmelerini şubeler bazında yapıp imzalamamızdır. Yani inisiyatif şubelerdedir" diye konuştu.

İlk görüşme Bornova'daBelediye-İş 6 No'lu Şube Başkanı Beyler Yurdakul da 4 kişilik bir ailenin geçim endeksini baz alan bir ücreti istediklerini belirtti. "1999 yılında imzaladığımız toplusözleşmelerde bir işçinin aldığı maaş ile 1400 mark alınıyordu. Ama bugün bir işçinin maaşıyla 450 mark bile zor alınıyor. Amacımız mark, dolar hesabı yapmak değil. Reel kaybımızı gözler önüne sermektir" diyen Yurdakul, İzmir'de ilk toplusözleşme taslağını Bornova Belediyesi'ne 8 Ocakta vereceklerini söyledi. Yurdakul sözlerini şöyle sürdürdü: "8 Ocak'ta Bornova Belediyesi'ne vereceğimiz taslakta enflasyon değerinde bir ücret istiyoruz. İş güvencesini ön planda tutuyoruz. Şimdiden daha fazla bir şey söyleyemem. Süreci görmek lazım. 11 Ocakta Türkiye'deki Belediye-İş Sendikası Şubeleri Diyarbakır'da toplanacak. Yine 20-23 Ocakta Türk-İş'e bağlı sendikaların şubeleri Antalya'da seminer yapacak. Orada da görüşlerimizi aktaracağız. Daha sonra İzmir'de tüm temsilcilerle birlikte toplantılar yapacağız. Süreci hep birlikte göreceğiz ve değerlendireceğiz."
ÖNCEKİ HABER

Tütün Yasası'nı onayladı

SONRAKİ HABER

Denizli EYT, 10 Şubat'ta Ankara buluşmasında olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa