06 Ocak 2002 22:00

7 ebeden 7 bin doğum

Kayseri SSK Bölge Hastanesi'nde görev yapan 7 ebe, 2001 yılında yaklaşık 7 bin doğuma girerek, belki de yeni bir rekora imza attı.

Paylaş
7 ebeden 7 bin doğumKayseri SSK Bölge Hastanesi'nde görev yapan 7 ebe, 2001 yılında yaklaşık 7 bin doğuma girerek, belki de yeni bir rekora imza attı. Hastane Başhekimi Dr. Esef Karakuş'tan alınan bilgiye göre, Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi'nde 1998 yılında 4 bin 876 normal, 227 sezaryenle doğum gerçekleştirilirken, bu sayı geçen yıl 869'u sezaryen olmak üzere, 6 bin 977 doğuma ulaştı.Hastanelerindeki teknik ve hizmet kalitesinin artmasına paralel olarak doğum sayısının hızla arttığını, buna karşın personel sıkıntısının doruk noktaya ulaştığını belirten Dr. Karakuş, Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi'nde 5 doktor ve 7 ebenin, görev yaptığını bildirdi.Dr. Karakuş, her bir ebenin bir yılda bin doğuma girdiğini, hastane personeli içinde en fazla ebelerin yıprandığını belirterek, "Bizim hastanemize yakın sayıda doğum yapılan Konya SSK Doğum Hastanesi'nde 50 ebe görev alıyor. Rekortmen ebelerimiz her yönü ile takdire layıklar" dedi.

Üç saatte 8 doğumDr. Karakuş, sezaryen sayısında da 3 yılda 4 kat artış olduğuna dikkati çekerek, riskli doğumları kesinlikle şansa bırakmadıklarını, bu yolla sağlıksız doğum ve çocuk sayısında çok önemli azalış kaydedildiğini söyledi.Kayseri SSK Hastanesi'nin 7 ebesinden biri olan Nazmiye Özden, doğum yaptırmanın kendileri için bir yaşam tarzı olduğunu, her gün çok kısa zaman aralıklarıyla, adeta bir doğumdan yeni bir doğuma koşturduklarını anlattı. Özden, ebelik yaşamı boyunca birçok kez 3-4 saat içinde 7-8 doğum yaptırdığını belirtti.Ebe Hatice Akkarpuz da işlerinin risk, stres ve neşe üçgeninde geçtiğini kaydederek, "Hastanemizde bir gün içinde 20 doğum yaptıran ebe arkadaşlarımız var. Her doğum takip gerektirir, başlı başına bir stres unsuru olur. Bazen yarım saatte bu stresten kurtuluruz, bazı zamanlar ise 24 saat bir hastayla ilgilenmek durumunda kalırız. Yani stres yaşamımızın bir parçası oldu" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Akdeniz ambarında polis ablukası

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa