06 Ocak 2002 22:00

Akdeniz ambarında polis ablukası

Akdeniz Ambarı'nda işlerine geri dönebilmek için sürdürülen direniş bir ayı aşkın süredir devam ederken, patron da polis işbirliğiyle işçileri yıldırmaya çalışıyor.

Paylaş
Akdeniz ambarında polis ablukasıŞaşmaz'daki Akdeniz Ambarı'nda TÜMTİS'e üye oldukları için işten atılan işçilerin, işlerine geri dönebilmek için sürdürdükleri direniş bir ayı aşkın süredir devam ederken, patron da polis işbirliğiyle işçileri yıldırmaya çalışıyor. Polis, patronun ihbarıyla işyeri önünde bekleyen işçilere karşı sürekli yıldırma politikası izleyip, ambarı abluka altında tutuyor. Önceki gün de Emek gençliğinin işçileri ziyaretinde de polis ablukası yaşandı.İşçilerin sıfırın altındaki soğuğa rağmen işyeri önündeki direnişi sürerken, Emek Gençliği destek amacıyla önceki gün işçileri ziyaret etti. 40 civarında Emek genci işçilerin mücadelesine desteğini bildirdi. Gençler, kendileri ve diğer üniversiteli gençler açısından direnişin önemini dile getirerek, kendilerinin de her zaman işçi sınıfı mücadelesinin yanında yer aldıklarını, bundan sonra da almaya devam edeceklerini söylediler. Gençler, lokal düzeyde süren bu tür direnişlerin genel grev genel direnişe evrilmesi gerektiğini belirtirken, işçiler de desteklerinden dolayı gençlere teşekkür ettiler. Gençlerden, direnişlerini her yerde anlatarak komuoyu oluşturmasını isteyen işçilerle bir süre devam eden sohbetin ardından, müzik eşliğinde halaylar çekip sloganlar atılırken, patronun şikayetiyle gelen polisler ambarı ablukaya aldı.

Gençlere tehditHalay çekip, slogan atmanın yasak olduğunu iddia eden polisler, "Siz kimsiniz, işçiyle ne alakanız var. Sizi buraya getirenler şimdi sobalarının başında sıcak çaylarını içiyorlar" diye gençleri yıldırmaya çalıştılar. Daha sonra kimliklerini toplayıp, yanlarında taşıdıkları bilgisayarda GBT kontrolü yapan polisler, gençleri tek tek sorgulayıp iş ve okul, ev adreslerini de aldılar. Bir saati aşkın süren kimlik kontrolü ve tehditlerin ardından gençleri serbest bırakan polisler, ardından işçilerden ateşi söndürerek dağılmalarını istedi. Gençlerin ziyareti sırasında patron Mehmet Tunca'nın, "beni rahatsız ediyorlar. İşimi engelliyor, arabanın önünü çeviriyorlar, beni tehdit ediyorlar" dediği öğrenilirken, polis de bu doğrultuda işçileri dağıtmak istedi. TÜMTİS Ankara yöneticilerinin de bulunduğu grubun dağılmaması üzerine, Şube Başkanı Nurettin Kılıçdoğan, Mali Sekreter Zeki Karacan, Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Babayiğit ile diğer ambarlardan Murat Acar, Muharrem Karabey ve Mehmet Çoğulcu adlı işçiler gözaltına alınarak, Etimesgut Karakolu'na götürüldüler. TÜMTİS yöneticileri iki saati aşkın süre karakolda tutuldu.
ÖNCEKİ HABER

Aksantaş işçileri kongreye hazırlanıyor

SONRAKİ HABER

Evde bulunan tabanca 7 yaşındaki çocuğun yaralanmasına neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa