06 Ocak 2002 22:00

Alman Meclis Başkanı

   'Euro-İslam' istedi

Paylaş
Alman Meclis Başkanı 'Euro-İslam' istediAlmanya Federal Meclis Başkanı Wolfgang Thierse, 11 Eylül'de ABD'de yapılan saldırılardan "yeterli ders alınmadığını" söyledi.Thierse, Der Spiegel dergisinin internet sayfası olan Spiegel-Online'a verdiği demeçte, "Batı dünyası, İslamiyet'in nasıl bu kadar etkili bir ideoloji haline getirilebildiğini ve insanların İslamiyet kisvesi altında nasıl cani ya da intihar komandosu haline getirilebildiğini araştırmalı" dedi.

Medeni dünya!Sözde "medeni dünyaya" duyulan nefretin, dünya çapında fakirlerle zenginler arasında adaletin sağlanması ve kültürler arasında "gerçek bir diyaloğun" sağlanmasıyla sona erdirilebileceğini söyleyen Thierse, "11 Eylül, terörizmin başlangıcı değildi. Kuzey ve güney yarıküredeki ülkeler arasındaki ihtilafın başlangıcı da değildi" diye konuştu.Thierse, İslami terörizmi kimin yarattığı şeklindeki bir soruya karşılık, "Her şeyden ABD'nin sorumlu olduğu söylenir. Halbuki çoğu dinci terörist, bu zamanlarda eski Sovyetler Birliği'nde eğitildi" iddiasında bulundu.Thierse, dincilerin, taraftarlarını büyük ölçüde yoksullar arasından bulduğuna işaret ederek, "Almanya'da fakir insanları aşırı sağcılar, İslam ülkelerinde de aşırı dinciler kandırıyor" şeklinde konuştu.

Arafat'ı suçladıMüslümanların kendi eksiklikleriyle ilgili olarak da tartışmaları gerektiğini savunan Thierse, İslamiyet'in, din ve devlet işlerini, politikayı ve dini birbirinden ayırmadığını vurguladı. Thierse, "Ben bir 'Euro-İslam' yaratılmasını isterdim. Yani devlet ve din işlerini birbirinden ayıran, insan haklarını, çoğulculuğu ve dini hoşgörüyü kabul eden bir İslam" diye konuştu.Thierse, "İsrail'in eski Başbakanı Ehud Barak, Filistin devletinin kurulmasını onaylamak üzereydi. Ancak Filistin lideri Yaser Arafat anlaşılamayan bir sebepten dolayı kendisini yüzüstü bıraktı" sözleriyle, Ortadoğu'daki kanın sorumluluğunu Filistin tarafına yıktı.
ÖNCEKİ HABER

Parası olan sırayı kapıyor

SONRAKİ HABER

AKP'nin Osmaniye Düzce Tokat ve Amasya belediye başkan adayları

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa