04 Ocak 2002 22:00

Yine bile bile lades!

Türkiye'nin birçok bölgesini etkisi altına alan kar yağışı, zarar vermeye, ulaşımı ve eğitimi aksatmaya devam ediyor. Urfa'da bir kişi donarak öldü.

Paylaş
Yine bile bile ladesGünlerdir meteoroloji tarafından yapılan uyarılara rağmen devlet kurumlarının yetersizliği ve ilgisizliği nedeniyle kar yağışı yine Türkiye'nin tamamında yaşamı olumsuz etkiledi. İstanbul'da sabah 7.30'da ders başı yapan öğrenciler 8.15'te başlayan ve yarım saat içinde her yeri kaplayan kar yağışı ve tipi nedeniyle okulları tatil edilince sokaklara döküldüler. Çünkü İl Milli Eğitim Müdürlüğü dün yoğun yağış yaşanacağı bilinmesine rağmen 'karı havada görene kadar', 'tatil yok' açıklaması yapıyordu.Şehiriçi trafik akışı da kar ve tipinin başlamasıyla birlikte büyük oranda tamamen durdu. İETT ve özel halk otobüsleri işlemez hale geldi, vapur seferleri durdu. İşlerine gitmeye çalışanlar ve tatil haberini okullarına döndükten sonra alan öğrenciler tek ulaşım aracı olan tramvay ve metroya yığıldı. Birçok yolda da araçların trafiğe çıkmasına izin verilmedi. Şehiriçi yollardaki tuzlama çalışmaları ise yine yetersiz kaldı. Avrupa ve Anadolu yakaları arasındaki ulaşımda halk, Üsküdar-Beşiktaş ve Üsküdar-Kabataş hattında çalışan büyük yolcu motorlarını kullandı.İstanbul'daki Kültür, Galatasaray, Doğuş, Bilgi, İTÜ, Yeditepe ve Boğaziçi üniversiteleri de tatil edildi. Kültür Üniversitesi'nde, bugün de öğretim yapılmayacak.Kar yağışı ve tipi nedeniyle, Atatürk Havalimanı'nda uçakların iniş ve kalkışları bir süre durdu daha sonra da kontrollü bir şekilde yapıldı. Havalimanında görüş mesafesi bir kilometreye kadar düşerken, apronda kar kalınlığı da 10 santimetreyi buldu. Sabah saatlerinde Atatürk Havalimanı'na inmesi gereken Malatya ve İzmir'den gelen uçaklar da pist şartlarının uygun olmaması nedeniyle Sabiha Gökçen Havalimanı'na indi.Esenler'deki Büyük İstanbul Otogarı'ndan da dün sabah planlı olarak hareket edecek şehirlerarası yolcu otobüslerine, sadece zincir takmaları halinde otogardan çıkış izni verildi. Otogar yetkilileri, yolcuların Esenler'e ulaşamaması nedeniyle, şehirlerarası otobüslerin yarıdan fazlasının yola çıkmadığını kaydettiler.

Vali: Sokağa çıkmayınYoğun kar yağışı beklenmesine rağmen okulların tatil edilmesini ve gerekli diğer tedbirlerin alınmasını sağlamayan İstanbul Valisi Erol Çakır, çözüm olarak İstanbulluların 'sokağa çıkmamalarını' istedi. Zincirsiz özel araçların ana arterlere çıkmalarına izin verilmeyeceğini söyleyen Çakır ayrıca, halktan 'çevrelerindeki karı temizlemelerini' istedi. Çakır'ın kar yağışının "Doğal afet durumu. Hayatı felç eden durum" olarak değerlendirmesine tepki gösteren İstanbullular ise valiye, "Hayatın felç olacağını biliyorlar da tedbir almayı niye bilmiyorlar?" sorusunu yöneltiyor.

Kar bütün ülkeyi kapladıTürkiye'nin birçok bölgesini üç gündür etkisi altına alan kar yağışı, zarar vermeye, ulaşımı ve eğitimi aksatmaya devam ediyor. Kar yağışının nadir görüldüğü Ege ve Akdeniz bölgeleri de kara teslim oldu. Türkiye genelinde yüzlerce köy yolu ulaşıma kapalı, çok sayıda köye elektrik verilemiyor. Urfa'da bir kişi donarak öldü. Mersin'de kent merkezi ile Aydın'ın Kuşadası ilçesine, 10 yıl aradan sonra ilk kez kar yağdı.Karayolları Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Pınarbaşı-Kaynar-Şarkışla, Dereli-Şebinkarahisar, Erzurum-Çat-Karlıova, Ardahan-Şavşat, Karayazı-Elmalıdere, Şarkışla-Kaynar, Sivas-Yıldızeli ayrımı, Direkli-Bedirli-Hanlı, Kangal-Divriği yolları kar ve tipi nedeniyle, İspir-Yusufeli yolu heyelan nedeniyle ulaşıma kapalı bulunuyor. Sivas merkez ile ilçelere bağlı ve ulaşıma kapanan 750 köy yolunun açılması için Köy Hizmetleri ekipleri yol açma çalışmalarına devam ediyor. Siirt-Pervari arasındaki ana hat elektrik tellerinin kopması sonucu ilçe merkezi ve 36 köye iki gündür elektrik verilemiyor. Urfa'da Mustafa Can adlı 50 yaşındaki kişi donarak öldü. Can'ın, Topdağı Mevkii'nden Dedeosman Mahallesi Çilek Sokak'taki evine dönerken donarak öldüğü belirlendi.
ÖNCEKİ HABER

Barolar Bakan Türk'ü tekzip etti

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa