04 Ocak 2002 22:00

Serbest piyasa hikâyeleri

Piyasa ekenomisine entergre olan eski Doğu Bloku ülkelerinde ibret verici bir yoksulluk yaşanıyor. Çekoslovakya'da halk, telefon aboneliklerini iptal ettiriyor. Bulgaristan'da ilaç krizi başladı.

Paylaş
Serbest piyasa hikâyeleriEski Doğu Bloku ülkelerinde, 10 yıllık "serbest piyasa" kabusu sürüyor. Birçok ülkede halk işsizlik ve sefalete sürüklenirken, piyasanın kılıcı, emekçilerin üzerinde sallanıyor. Son olarak Çek Cumhuriyeti'nde halk, zamlardan usanarak telefon aboneliğini iptal ettirmeye başladı. Bulgaristan'da ise, sağlık sektörünün tekellerin eline geçmesinin ardından, ilaç krizi başgösterdi.

Yüzde 70 zam!Çek Cumhuriyeti'nde halk, sözde "serbest piyasa" ekonomisinin neden olduğu acı sonuçlara isyan ediyor. Yabancı sermaye için iştah açıcı bir pasta olan telekom sektöründe, vaatlerin aksine, hizmetler kötüleşirken fiyatlar da fahiş ölçülerde arttı. Telekom idaresi, son olarak telefon ücretlerine yüzde 70.5 oranında zam yapınca, Çek halkı, kitleler halinde telefondan vazgeçmeye başladı.Çek Cumhuriyeti'nin resmi haber ajansı CTK, Cesky Telekom adlı şirketin, telefon ücretlerine 1 Şubat'tan itibaren yüzde 70,5 oranında zam yaptığını duyurdu. Bu açıklamanın basına yansımasından sonra, binlerce kişi, Telekom sözleşmesini iptal başvurusunda bulundu. Zam haberinden sonra Telekom şubeleri önünde uzun kuyruklar oluşturan binlerce abone, hükümet yetkililerinin "zammın Avrupa Birliği standartlarına uygun olduğu" yolundaki alaycı açıklamalarına kızarak, telefon sözleşmelerini iptal ettiler.

İlaca yüzde 20 KDVIMF reçetelerinin etkisini en ağır hisseden ülkelerden biri olan Bulgaristan'da ise, 1 Ocak'tan itibaren ilaca yüzde 20 oranında KDV uygulanmaya başlandı. Böylece yoksullar hastalık ve ölüme terkedilirken, hükümetin yeni ilaç fiyat yönetmeliğini hâlâ açıklamaması ortalığı karıştırdı.Yeni ilaç fiyat yönetmeliğini bekleyen ilaç şirketleri ve toptancılar çok sayıda ilacı piyasadan çekerken, eczanelerin büyük bir bölümü de kapılarına kilit vurdu. İlaç sektöründe yaşanan fiyat krizinden en büyük darbeyi, hastalar gördü. Özellikle antibiyotik gibi pahalı ilaçları eczanelerde bulamayan hastalar, tanıdıkları vasıtasıyla yurtdışından ilaç getirtmeye çalışıyor. Bulgaristan İlaç Toptancıları Birliği Başkanı Vladimir Naydenov, hükümetin yeni ilaç fiyat yönetmeliğini bir an önce açıklaması gerektiğini, aksi halde halkın aspirin bulmakta bile zorlanacağını bildirerek, patronlar adına hükümeti tehdit etti. KDV uygulaması ve yeni ek vergiler yüzünden Bulgaristan'da ilaç fiyatlarının yüzde 30-40 arasında artacağı tahmin ediliyor.
ÖNCEKİ HABER

Üniversitenin çekirdekçisi

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa