04 Ocak 2002 03:00

Meclis'in IMF maratonu başladı

IMF'nin istediği ve tütünden endüstri bölgelerine kadar birçok konuda Türkiye'yi uluslararası tekellerin talanına açacak olan yasaları Ecevit'in ABD gezisine kadar çıkarmayı kendine amaç edinen Meclis, bu konuda bir maratona başladı.

Paylaş
Meclis'in IMF maratonu başladıIMF'nin istediği ve tütünden endüstri bölgelerine kadar birçok konuda Türkiye'yi uluslararası tekellerin talanına açacak olan yasaları Başbakan Ecevit'in ABD gezisine kadar çıkarmayı kendine amaç edinen Meclis, bu konuda bir maratona başladı. TBMM Genel Kurulu 7 gün sürecek çalışma maratonunda 8 tasarıyı görüşecek. Bu süre içinde denetim faaliyetleri yapılmacak. Danışma Kurulu'nda anlaşma sağlanmaması üzerine, iktidar partileri önerilerini Genel Kurul'a getirdiler. Genel Kurul'da iktidarın önerileri kabul edildi. Buna göre Genel Kurul dün, Cumhurbaşkanı Sezer tarafından bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye gönderilen ve daha önce 5 maddesi kabul edilen Tütün Kanunu'nu bitirinceye kadar çalışmayı planladı.

AK Parti destek verdiKamu İhale Kanun Tasarısı ile Kamu İhale Sözleşmeleri Hakkında Kanun Tasarısı da "temel kanun" olarak görüşülecek. İçtüzük'ün 91. maddesi uyarınca, bir tasarının temel kanun olarak ele alınması için üye tam sayısının beşte üç çoğunluğu olan 330 kabul oyu gerekiyordu. Ak Parti Grubu, İhale konusundaki tasarıların temel kanun olarak görüşülmesine, bölümlerin artırılması ve konuşma süresinin uzun tutulması koşulunun kabul edilmesi üzerine destek verdi. İktidar partilerinin bu isteği kabul etmesi üzerine gerekli çoğunluk sağlandı. TBMM Genel Kurulu`nun haftasonu hariç 11 Ocak Cuma gününe kadar 14.00-19.00 ve 20.00-24.00 saatleri arasında çalışarak çıkarmayı planladığı diğer tasarılar şunlar: "-Kamu Kurum ve kuruluşlarının ürettikleri mal ve hizmetlerden indirimlerin kaldırılması, emlak vergisi ve doğalgazın akaryakıt tüketim vergisi kapsamına alınmasını öngören tasarı,
 • Endüstri Bölgeleri Yasa Tasarısı,
 • Reel sektörün mali sektöre olan borçlarının yeniden yapılandırılması, bankacılıkla ilgili bazı yasalarda değişiklik yapılması ve sermayesi yetersiz bankalara kaynak aktarılmasını öngören tasarı,
 • Terörizmin Finansmanının ve Terörist Bombalamaların Önlenmesine dair uluslararası anlaşmaların uygun bulunduğuna dair iki ayrı tasarı."Bu arada, iktidarın önerilerinin Genel Kurul`da görüşülmesi ve oylanması sırasında hareketli anlar yaşandı. DYP ve SP sözcüleri, önerilere karşı çıkarken, iktidar partileri de Ak Parti`nin desteğini alabilmek için kulis yaptılar. Grup Başkanvekilleri sık sık Başkanlık Divanı önünde biraraya gelerek çalışma gün ve saatleri ile çıkarılması hedeflenen tasarılar konusunda görüş alışverişinde bulundular.
 • ÖNCEKİ HABER

  Halkla alay ediyor

  SONRAKİ HABER

  Polis kanunu değişikleri sonrası 393 ölüm yaşandı

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa