"Gürcistan'da Türk uçakları"

Türkiye'nin 2001 yılı içinde ilişkilerini geliştirdiği ülkeler içinde, Gürcistan önemli bir yer tutuyor. Geçen yılın Ocak ayında, iki ülke arasında askeri alanda işbirliği anlaşması imzalanmıştı.

"Gürcistan'da Türk uçakları"Türkiye'nin, Gürcistan'da askeri hava gücü konuşlandırma ihtimali, Rusya'yı tedirgin ediyor. Transkafkasya Rus Askeri Gücü Komutanlığı'ndaki yetkililer, kendilerinin boşalttığı ve Ankara'nın finansal desteğiyle modernize edilen Marneuli askeri hava üssünde Türkiye uçaklarının konuşlandırılması hakkında, "Gürcistan'ın iç meselesi" demekle yetinirken, Rus basını konunun üzerine gidiyor.Transkafkasya Rus Askeri Gücü basın sözcüsü Alexander Lutskevich, 26 Aralık günü yaptığı açıklamada, komutanlıklarından hiçibir yetkilinin bu konu üzerine yorum yapmayacağını belirttikten sonra, "Bunun Rusya'daki yüksek rütbeli komutanların ve politikacıların işi olduğunu" söyledi.

Takip ediliyorAncak Rusya'daki belli başlı tüm gazetelerde, "Transkafkasya komutanlığından yetkililere" dayanılarak verilen haberlerde, "Türkiye'nin uçaklarını Marneuli'de konuşlandırma niyeti"nin yakınen takip edildiği bildiriliyor.Mediamax adlı ajans ise, Gürcistan'da Türk uçaklarının konuşlandırılmasının özellikle Ermenistan'da kaygı uyandırdığını duyurdu. Marneuli üssü, 2001 yılında Türkiye'nin mali ve askeri desteğiyle, NATO standartlarına göre modernize edildi. Yenilenmiş haliyle üssün, her çeşit savaş ve ağır bombardıman uçaklarının kullanımına açık olduğu belirtiliyor.Rusya, Gürcistan devletinin isteği üzerine, son birkaç yıldır, SSCB döneminden beri ülkede bulunan askeri güçlerini geri çekiyor. Bu ise, Ermenistan'daki büyük Rus askeri güçleriyle, Moskova'nın kara ve hava yoluyla bağlantısını kesiyor. Gürcistan'daki Rus askerlerini bulunduğu birkaç askeri üssün ve Abhazya bölgesindeki Rus Barış Gücü'nün de çekilmesinden sonra, iki ülke arasında bu konunun masaya yatırılacağı belirtiliyor. Buna göre Rusya, Gürcistan'dan hava ve kara sahasını belli şartlar altında kullanma izni talep edecek.
www.evrensel.net