Bakan'ın bir çiftliği var...

Pamuk, fındık, buğday, patates üretimi neredeyse bitti, sıra pancar ve tütüne geldi. Tarımsal desteklemelerin tamamı kaldırıldı, "Türk tipi inekler" kısır çıktı.

Bakan'ın bir çiftliği var...Göreve geldiği günden bu yana söylediğinin tam tersini yapıyor. Köy köy gezerken IMF'yi eleştiren, hükümete veryansın eden Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, Bakanlar Kurulu toplantısı ya da IMF'ye verilen niyet mektubuna gelince, üreticiye söylediklerini bir anda unutup, "çiftçi düşmanı" kesiliveriyor. Gökalp'in en son marifeti de, "Hayvancılığa yeni destekler vereceğiz" açıklamasıyla oldu. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra da desteklemeler kaldırıldı.Dünyanın belki de tarım politikalarından şikayet eden tek Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp. Her açıklamasında üreticiye hükümeti, IMF'yi, Kemal Derviş'i şikayet ediyor. Ama bütün uygulamaların altından da imzası hiç eksik olmuyor. Son marifeti de, hayvancılık desteklemeleri konusunda...

Bir tekzip daha Bir ay önce, Tarım Bakanlığı tarafından altında Gökalp'in imzası bulunan bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada hayvancılığa yönelik desteklemelerin 2002 yılında, hem de genişletilerek devam ettirileceği belirtiliyordu. Ve 2002 yılının henüz ilk gününde yayınlanan Resmi Gazete adeta Bakan'ı tekzip etti! Hükümet, tarım ve hayvancılık sektörlerine yönelik, "Tohumculuğun Teşviki, Süt Üreticilerine Teşvik Primi, Zirai Mücadele İlaçları ile Hayvan Sağlığında Kullanılan İlaçlara verilen teşvikler"in bu yıl tamamen kaldırıldığı duyurdu. Gökalp'ten henüz bir açıklama yapmadı.Hayvancılığa çok önem verdiğini söyleyen Tarım Bakan'ın hayvancılığa son olayla birlikte zararı bir hayli büyük.

İnek kısır çıkmıştı!Gökalp geçtiğimiz yıl iddialı bir şekilde ortaya çıkıp, "Anadolu Tipi İnek" projesini ortaya atmıştı. 270 köyde uygulanan bu projede, ineklerin doğum aşamasına gelmesi Gökalp'i sevindirmiş ve çıkıp köy köy dolaşmaya, ineklerini anlatmaya başlamıştı. Ama gelişmeler umduğu gibi olmadı. Muğla'da "yüksek verimli" denilerek üreticilere dağıtılan ineklerin bir kısmı kısır çıktı. Sütleri kendi yavrularını bile beslemeye yetmeyen ineklerin, günlük 15-20 litreyi bulacağı söylenen süt verimlilikleri 3 litrede kaldı. İneklerin bir kısmı düşük yaparken, Muğla'da üreticiye verilen 200 inekten 10'u öldü. Sonuç üreticiler açısından tam bir yıkımdı. Denizli'nin Tavas ilçesine bağlı Aydoğdu köyüne ziyareti sırasında protesto ile karşılanan Gökalp, devlet tarafından verilen ineklerin yüzde 80'inin sakat olduğunu söyleyen ve zararlarının ödenmesini isteyen köylülerin ineklerinin derhal ellerinden geri alınmasını emretti!

Sözde destekBakan'ın teşvikler konusundaki "sözde desteği" sadece hayvancılıkla da sınırlı değil. IMF'nin isteğiyle 2002 yılı için kapsamlı bir tasarruf paketi hazırlayan hükümet, pamuk, zeytinyağı ve ayçiçeğini kapsam dışına çıkararak sadece soya fasulyesi ve kanolaya prim ödeme kararı almıştı.Üreticinin bu yıl teslim ettiği pamuk, zeytinyağı ve ayçiçeğine karşılık, gelecek yıl alması gereken prim için 2002 yılı bütçesinden pay ayrılmadı. Gökalp yine çıkıp, "Bu yanlış, desteklemeler sürecek" dedi. Fakat hükümet bu sözleri hiç ciddiye almadı ve IMF'nin dediğini yaptı. Bu kararın altında da Bakan'ın imzası yine eksik değildi.
www.evrensel.net