İsrail ordusu ABD yönetimine akıl verdi

İsrail Savunma Bakanı Benjamin Ben Elizer, gizli tutulan Ness Ziona Biyoloji Enstitüsü'nü ziyaret etti. Ben Elizer'in enstitüye tanınmamış isimlerle gitmesi dikkat çekti.

İsrail ordusu ABD yönetimine akıl verdiİsrail Savunma Bakanı Benjamin Ben Elizer, gizli tutulan Ness Ziona Biyoloji Enstitüsü'nü ziyaret etti. Ben Elizer'in enstitüye tanınmamış isimlerle gitmesi dikkat çekti. Bakan'a burada verilen brifingin temel gündemi, Irak'a yönelik muhtemel bir ABD saldırısıydı. İç Cephe Komutanı, Orgeneral Yosef Mishlav, İç Cephe'nin, Kamu Güvenliği Bakanlığı'na bağlanması planının, toplumu nükleer, kimyasal ve biyolojik tehditlerden korumak gerekçesiyle dondurulduğunu açıklamıştı. Tüm bunlar, İsrail'in Irak'a yönelik muhtemel bir Amerikan saldırısı için hazırlık yaptığı şeklinde yorumlanıyor.

Üç ayaklı planBen Elizer'e verilen brifinge katılan güvenlik kaynaklarına göre, ABD Başkanı George W. Bush'un harekatın takvimi ile ilgili olarak vereceği kararda üç faktör etkili olacak: Kanıtların da sağlanmasıyla Saddam Hüseyin'e yöneltilecek bir suçlama hazırlamak; Saddam'ın yerine alternatif bir lider belirlemek; tasarlanan saldırıyı gerçekleştirecek bir güç oluşturmak. Yine İsrailli kaynaklar, ABD'nin Afganistan'dakine benzer bir harekatı Irak'ta da tekrar etmekten vazgeçtiğini, Washington'ın Kuzey İttifakı gibi bir müttefik bulmak yerine, bir saldırı ile birlikte ya da saldırının hemen ardından Bağdat'ı ele geçirebilecek bir Iraklı komutan bulabilmek için istihbarat faaliyetini yoğunlaştırdığını belirttiler. İsrail'in Ha'aretz gazetesinde yer alan konuya ilişkin haberde, Irak'ın sahip olduğu silahları ortaya çıkarmamak amacıyla bir saldırının hemen ardından İsrail'i vurmayacağı görüşü savunuldu. 1990'daki Kuveyt işgali ve '91'de başlayan Körfez Savaşı'ndan farklı olarak bugün İsrail'i tehdit eden açıklamalar yapmadığına dikkat çekiliyor. Yine de İsrail, bir Amerikan saldırısından sonra Saddam Hüseyin'in füze ve uçaklarla kendi ülkelerini vurabileceği görüşünde. Gazetedeki yorumda, İsrail ordusunun "kamikaze" endişesine de yer verlidi. Askerler, Saddam Hüseyin'e bağlılıklarıyla bilinen Iraklı pilotları, 2. Dünya Savaşı sonundaki Japon pilotlarla karşılaştırıyorlar ve "O kadar da adanmış değiller" diyorlar.

'Karadan da vurun'Geçtiğimiz birkaç haftada İsrail ve ABD savunma yetkilileri arasında yapılan görüşmelerde, İsrail tarafı, Irak'a yönelik muhtemel saldırının bu ülkenin füze rampalarını yer değiştirmesini engelleyecek bir taktiğe sahip olmasını istedi. Bu doğrultuda Irak'ın batısının vurulmasına önem afteden İsrail, böylelikle kendisini güvence almayı amaçlıyor. İsrail, harekâtla birlikte kara saldırısının başlamasını ve Irak'ın füze atmaya başlamasının beklenmemesini talep eddi. Ordu, ABD'nin bu endişeleri dikkate alacağı inancında.

İsrail'den öğreneceklerÖte yandan, Pentagon İsrail'de son yıllarda geliştirilen askeri teknoloji ürünlerine, silah sistemlerine ve askeri doktrinlere büyük ilgi duyuyor. Washington'daki üst düzey toplantılarda, İsrail Savunma Bakanlığı yetkililerinden Amos Yaron ve silah teknolojisinin geliştirilmesinden sorumlu Orgeneral Yitzhak Ben-Israel, Amerikalı meslekdaşlarına özellikle "nokta vuruşu" konusunda video destekli seminerler veriyor. Bu seminerlerdeki temel vurgusu, çok sayıda sivilin yaşadığı bölgelerde, helikopterlerle sadece hedefin vurulması. Amerikalı hava kuvvetleri ve özel opersyon komutanları da İsrail'e giderek "nokta vuruşu" operasyonları hakkında bilgi alıyorlar. ABD'nin en çok uzun menzilli suikastlerle ilgilendiği belirtiliyor.
www.evrensel.net