Fotoğraf: Evrensel

Parsat'ta görüşmeler sertleşiyor

Parsat Piston Fabrikası'nda geçtiğimiz hafta 120 işçiyi işten atmak isteyen; ancak direniş karşısında geri adım atan patron bu planından vazgeçmiyor.

Parsat'ta görüşmeler sertleşiyorMuzaffer ÖzkurtParsat Piston'da patronun 120 işçiyi kapı önüne koymak istemesi üzerine devam eden toplusözleşme görüşmeleri sertleşmeye başladı. Geçtiğimiz hafta 120 kişiyi işten atmayı planlayan ancak işçilerin direnişi karşısında geri adım atmak zorunda kalan patronun halen 100 kişiyi çıkarmak istediği belirtildi. Patronun işçi atmak istemesindeki amacın fabrikada bulunan örgütlülüğü dağıtmak ve ücretleri düşürmek olduğu dile getiriliyor. İşçiler Parsat Piston'un en fazla iş yaptığı ve en fazla kâr ettiği bir dönemin içinde bulunduğunu söylüyorlar. İşçi kıyımını durdurmada kararlı olan işçiler, zaten ücret konusunda fedakârlık yaptıklarını belirterek işten atmalara kesinlikle izin vermeyeceklerini vurguladılar.Sözleşmedeki amaçları ve iş durdurma kararlarına ilişkin görüştüğümüz fabrika İşyeri Baştemsilcisi Zeynel Dağ, patronun önlerine işsizliği koyarak pazarlık yapmaya çalıştığını ifade etti.İşçi atma kararında işverenin kendilerini dışlamak istediğini belirten Dağ, "Daha önce de çıkışlar oldu. Stok vardı ve mal gitmiyordu. Görüşülerek oldu. Bu dönemden sonra da çıkış gündeme geldi ama bunu geçiştirdik. Altı aylık yüzde 35'lik zam da verilmek istenmemesine karşın aldık. Geçmiş döneme baktığımızda çok iyi sözleşme imzaladık" dedi.

Moraller yüksekÇıkışların ardından iş bırakılması ve bu eylemle beraber çıkarılan işçilere tekrar işbaşı yaptırılmasının işçilerin moralini üst düzeye çıkardığını anlatan Dağ, sözleşme döneminde de hiçbir işçinin atılmaması için çaba göstereceklerini dile getirdi. Sözleşmeden birinci beklentilerinin işten atmaların yaşanmaması olduğunu belirten Zeynel Dağ, "Fabrikadaki işçilerin 190 kadarının ücreti düşük. Bunları iyileştirmek istiyoruz. Böylece ücretler arası farklılığın giderilmesi gerekir. Bunu sağlarsak işçiler arasında karşılaştırma yapılması durumu ortadan kalkacak. Temel olan ikinci amacımız da bu" diye konuştu. Bu sorunların Türkiye işçi sınıfının ve halkın sorunları olduğunu söyleyen Dağ, insanlara IMF politikaları ile eziyet edildiğini kaydetti. Bu politikalarla üretimin çökertildiğini ve işsizliğin artırıldığını dile getiren Zeynel Dağ, "İşsizlik çalışanlar için de bir tehdit unsuru. Buna karşı ilk önce temsilcilerin işçilere önderlik yapması gerekir" dedi.

Temsilcinin görevleriFabrika ve Türkiye'nin sorunlarına ilişkin olarak işçilerle görüştüklerini ve bilgi aktardıklarını dile getiren Dağ, şöyle devam etti: "Temsilci gerektiğinde tavır göstermeli. İşçilerle birlikte hareket etmesi, sıkıntıların aşılmasında görüş alışverişinde bir köprü olması gerekir. Temsilci olduğumuzdan beri arkadaşlarla diyaloğumuz iyi. Bunun sonucu olarak da bir eylem olduğunda en az iki otobüs gidiyoruz. Bizim arkadaşlarımız diğer fabrika temsilcilerine hesap soruyor artık 'Senin işçin nerede?' diye. Parsat tek başına yetmiyor. Diğer fabrikalar da bu durumda olmalı ve beraber hareket etmeliyiz."Konfederasyonların ve sendikaların tavırlarının net olması gerektiğini de anlatan Zeynel Dağ, "Herkes göründüğü gibi olmalı. Hem ordanım hem burdanım denmemeli. Güvensizlik sorunu böyle çözülür. Sendikam benim için mücadele ediyor demeli işçi. Taban örgütlenmesine ağırlık verilmeli" diye konuştu.
www.evrensel.net