31 Aralık 2001 22:00

İhanet yasaları bir haftada çıkartılacak

Geçtiğimiz yılı, IMF'nin emrettiği yasaları alelacele çıkararak tamamlayan Meclis, bir haftada beş IMF yasasını daha sonuçlandıracak.

Paylaş
İhanet yasaları bir haftada çıkartılacak2001 yılını ülke emekçileri için yıkım getiren, ülkeye ihanet anlamına gelen tasarıları yasalaştırarak tamamlayan TBMM, 2002 yılına da yoğun bir tempoyla girmeye hazırlanıyor. Genel Kurulu, 3-11 Ocak 2002 tarihleri arasında aralarında tütün, ihale, bankalar ve endüstri bölgeleri yasa tasarılarının da bulunduğu 5 tasarı ve 2 uluslararası anlaşmayı sonuçlandıracak.

Hafta sonu mesaisiAlınan bilgiye göre iktidar grupları, yeni yılın ilk günlerinde TBMM Genel Kurulu'nun çalışma saatleri ve görüşülecek tasarılar konusunda anlaşmaya vardılar. Buna göre Genel Kurul, 3-11 Ocak 2002 tarihleri arasında cuma, cumartesi, pazar ve pazartesi günleri dahil 14.00-23.00 saatleri arasında çalışacak. Genel Kurul çalışmaları 3 Ocak günü, yarım kalan Tütün Yasası'nın görüşülmesiyle başlayacak. "Terörist Bombalamaların Ortadan Kaldırılması" ile "Terörizmin Finansmanının Önlenmesi" konusundaki uluslararası sözleşmelerin onaylanmasının uygun bulunduğuna dair iki yasa tasarısı aynı gün sonuçlandırılacak. Söz konusu sözleşmeler, terörizm faaliyetleri ile terörizme mali destek sağlanmasının" suç sayılması, bu suçun ağır cezalara tabi tutulması için gerekli önlemlerin alınması ve taraf devletler arasında işbirliğinin sağlanmasını öngörüyor.

Yasal hortumculukKamu ihaleleri ve ihale sözleşmelerine ilişkin toplam 117 maddeden oluşan iki tasarı da yeni yılda yasalaştırılacak. Bu tasarılarla, kamu ihalelerine giren yabancı şirketler ayrıcalıklı hale getiriliyor. Daha sonra ise sıra yerli ve yabancı sermayeye ucuz, sendikasız, sigortasız işgücü sağlayan ve vergi muafiyeti getiren Endüstri Bölgeleri Yasa Tasarısı ele alınacak. Bunun ardından bankalar aracılığıyla yapılan hortumculuğu yasallaştıracak olan, büyük bankalara Hazine'den kaynak aktarımını da öngören ve koalisyon ortakları arasında da anlaşmazlığa yol açan reel sektörün mali sektöre olan borçlarının yeniden yapılandırılmasını düzenleyen tasarı görüşülecek. Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı hizmetlerindeki indirimli tarifelerin kaldırılması ile yeni gelir kaynakları oluşturulmasına ilişkin yasa tasarısı ise yeni yılın ilk haftasında sonuçlandırılacak son yasal düzenleme olacak.

KomisyonlarÖte yandan, yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının daha etkin kullanımını sağlamak ve komşu ülkelerle olan su sorununa çözüm bulmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu 2 Ocak Çarşamba günü çalışmalarını sürdürecek. Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın hakkında kurulan TBMM Soruşturma Komisyonu da 3 Ocak Perşembe günü başkanlık divanı seçiminden sonraki ilk toplantısını yapacak.
ÖNCEKİ HABER

'2002'de daha fazla mücadele gerekli'

SONRAKİ HABER

Marmaray'da bazı seferler iptal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa