Irak 'ibret için' vurulacak

ABD'de Irak'ın işgaline dair senaryolara bir yenisi daha eklenirken, Irak yönetimi, Türkiye'yi Amerikan planlarına alet olmaması için uyardı.

Irak 'ibret için' vurulacakABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) Danışma Kurulu başkanlığını yapan, eski Savunma Bakan Yardımcısı Richard Perle, ABD'nin Irak halkına saldırmasının "dünyada terörün kökünü kurutacağını" savundu.Ronald Reagan döneminin Savunma Bakan Yardımcısı Perle, Amerikan Copley haber ajansının yayımladığı makalesinde, ABD'nin Afganistan'dan sonra Irak'a yönelmesiyle, "terörizme destek veren bütün ülkelere 'Sıradaki sensin' mesajıyla gözdağı verileceğini" belirtti.Perle, "Terörizme karşı savaşta ikinci bir safha olacak. İkinci safha olmazsa, hedefe ulaşılamaz. Terörizme karşı savaş, El Kaide veya Taliban'a karşı değil. Onlar sadece ABD'de terörün kaynaklarıdır. Diğer terör kaynaklarını kurutmazsanız, bu savaşı bitirip zafer ilan edemezsiniz" dedi.

Kan davasıRichard Perle, "ikinci safha" listesinin başında Irak'ın bulunduğunu, "Ortadoğu geleneği" olarak Saddam Hüseyin ile Bush ailesi arasında "kan davası" bulunduğunu yazdı.Saddam'ın kitle imha silahlarına ve şarbonun yanı sıra sinir gazı ve diğer biyolojik silahlara sahip olduğunun "bilindiğini" iddia edebilen Perle, Irak liderinin şu sırada nükleer silahlar üzerinde çalıştığını da öne sürdü. Perle, makalesinde şu iddialara yer verdi:"Irak'ın ikinci hedef olmaması gerektiğini düşünenler Suriye, İran, Sudan, Yemen, Somali, Kuzey Kore, Lübnan veya Filistin'i düşünebilir. Bu listeyi saydığımda insanlar bana, 'Bir düzine ülkeyle mi savaşacağız?' diye soruyor. Bunun cevabı şu: Eğer bir-ikisinin işini tam bitirirsek, diğer ülkeleri, terörizmi desteklemekten vazgeçmeye ikna edebilme şansımız olur. Afganistan'da Taliban'ın son kalıntılarını da temizledikten sonra, Saddam Hüseyin rejimini temizleyerek devam etmeliyiz. O zaman Suriye, Somali ve diğerlerine etkili bir örnek oluşturabiliriz. İşte o zaman 'Sıradaki sensin. Terörizmi desteklemeyi durdurmadıkça, sıradaki sen olacaksın' mesajı verilmiş olacak. Şu ana kadar, terörizmi desteklemenin hiçbir bedeli yoktu."

'Pembe' senaryolarPerle, Irak içinde Saddam'a karşı bir direniş oluşturmanın zor olmayacağını da iddia etti. Saddam muhaliflerinin şu anda zayıf olmasına karşılık, Amerikan desteğiyle güçlendirilebileceklerini ve Afganistan'daki Kuzey İttifakı gibi başarı kazanabileceklerini belirten Perle, "Hükümetteki meslektaşlarıma rica ediyorum, hemen şimdi, Saddam'ın devrilmesi için planlamalara başlamalılar" diye yazdı.

Füzeleri kalmamış!İngiltere'de yayınlanan Sunday Telegraph gazetesi, ABD'nin Irak'a "bütün gücüyle" saldırmasının, cruise füzeleri stokunun erimesi yüzünden şimdilik mümkün olmadığını yazdı. Gazeteye göre Afganistan, Sudan ve Kosova'ya yönelik Amerikan hava saldırıları, ABD ordusunun cruise stoklarını tüketti. Bu nedenle komutanlar, füzeyi üreten Boeing tekeline, üretimi hızlandırması için baskı yapıyorlar.Buna rağmen, geçen ay sipariş edilen yeni füzelerin aylar boyunca teslim edilmeyeceği, stokları Irak saldırısı için yeterli miktara ulaştırmanın daha da uzun sürebileceği belirtiliyor. Sunday Telegraph, cruise füzelerinin 1998'de Afganistan ve Sudan'a, iki yıl önce de Yugoslavya'ya yönelik saldırılarda kullanıldığını hatırlattı. Gazeteye göre, ABD bu ülkelere öyle çok füze attı ki, envanterinde, sadece 30'un altında havadan karaya füze kaldı.

Hayati bir silahBir tanesinin fiyatı 1.5 milyon doların üzerinde olan füzeler, 1300 kilometre uzaklıktan hedeflerini vurma yetenekleri nedeniyle, "hayati bir taktik silah" olarak değerlendiriliyor. Cruise füzesi kullanma yetkisi, sadece ABD ve İngiltere'nin elinde bulunuyor.Füzelerin önemini anlatan silah uzmanı Rob Hewson, Amerikan bombardıman uçaklarının Irak toprakları üzerinde rahatça "faaliyet yürütebilmesi" için, önce hava savunma ve iletişim sistemlerinin Cruise'ler tarafından yok edilmesi gerektiğini söyledi. Hewson, "Pentagon, cruise stokları yeterli miktara ulaşana dek, Irak'a karşı büyük bir saldırı başlatmak istemeyecektir" diye konuştu.

Hedef bulamıyorlarIrak, personel açısından dünyanın en büyük ordularından birine sahip bulunuyor. Bu ordu, Saddam Hüseyin ile Batılı emperyalistlerin arasından su sızmadığı İran-Irak savaşı boyunca gücünü giderek artırmıştı. Hava savunma sistemi ise, Körfez Savaşı sırasında neredeyse tamamen tahrip edilmişti. Öyle ki; Türkiye, Kuveyt ve Basra Körfezi'nden Irak topraklarına rutin saldırılar düzenleyen Amerikan ve İngiliz pilotları, "Vuracak hedef kalmamasından" yakınıyorlardı. Bu arada, Pentagon'un, çok büyük bir alandaki tüm canlıları yok edebilen "Papatya Biçen" adlı dev bombanın daha gelişmiş bir versiyonunu kullanmaya hazırlandığı öğrenildi. BLU118/B adı verilen bu gelişmiş bomba, ilk kez 14 Aralık'ta, Nevada çölünde denendi. Bombanın, Afganistan'da kullanılan "Papatya Biçen"lerden çok daha güçlü olduğu belirtiliyor.
www.evrensel.net