30 Aralık 2001 03:00

Her şey patronlar için

Hükümetin istihdam paketinden, büyük patronlar lehine düzenlemeler çıktı. Buna göre patronlar, sigortalı işçilerin gelir ve damga vergisiyle, sigorta primlerinin kendilerine düşen paylarını bir yıl süreyle erteleyebilecekler.

Paylaş
Her şey patronlar içinİşsizliğin ve işten çıkarmaların her geçen gün artmasına, işyerlerinin kapanmasına "çözüm" olarak sunulan ve "İstihdamı artırıcı önlemler" olarak adlandırılan tedbirler büyük patronların kârlarına kâr katmalarını sağlayacak. Çalıştırdıkları işçi sayılarına göre bir yıl süreyle vergi ve sigorta primlerini ödemeyecek olan patronlar, karşılığında işçi konfederasyonlarının istediği "sendikal örgütlenme" önerisine ise çok sıcak değiller.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan başkanlığında, 24 Aralık'ta Türk-İş, DİSK, Hak-İş, TİSK, TOBB ve TESK temsilcilerinin katılımıyla başlatılan ve ardından komisyon oluşturularak sürdürülen "istihdam tedbirleri" önceki gün geceyarısı bakan Okuyan tarafından açıklandı. Perşembe günü açıklanacağı söylenen ancak, özellikle sendikalı işçi çalıştırma konusunda işverenlerin anlaşmaya yanaşmaması nedeniyle kalan tedbirlerin açıklanması önce yılbaşı sonrasına bırakıldı. Ancak, üzerinde spekülasyonların artması üzerine geceyarısı yapılan bir basın toplantısıyla duyuruldu. Okuyan tarafından Bakanlık makamında düzenlenen toplantıya, Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Enver Öktem ve TESK Genel Başkan Vekili Ali Paşa Aksu katıldı. Orta ve uzun vadeli çalışma programlarının Ocak 2002'den itibaren başlatılacağını belirten Bakan Okuyan, işveren kesimine gelir ve damga vergisiyle, sigorta primlerinin 12 ay boyunca ertelenmesini getirecek kısa vadeli tedbirleri açıkladı.

Primlere ertelemeBuna göre işverenler, sigortalı işçilerin gelir ve damga vergisiyle, sigorta primlerinin kendilerine düşen paylarını bir yıl süreyle erteleyebilecekler. Bunun için 30 Nisan 2001 tarihi itibariyle faaliyette bulunan işyerleri için 1 Haziran 2001 tarihinden önce SSK'ya verilen son 4 aylık Ocak-Nisan 2001 dönemine ait sigorta prim bordrolarında bildirdikleri işçi sayıları baz alınacak. Bu tarihte çalışan işçi sayılarına ek olarak, 31 Aralık 2002 tarihine kadar işe aldıkları işçiler için işe başlatılan aydan itibaren 12 ay süre ile tahakkuk ettirilecek gelir vergisi ve damga vergisiyle sigorta ve işsizlik sigortası primlerinin işveren hissesi, toplu sözleşme yapılan yerlerde ve diğer yerlerde farklı olmak üzere ertelenecek. Toplu iş sözleşmesi yapılan işyerlerindeki işçiler için yüzde 50, sendika üyesi olmayan işçiler için yüzde 35 ve en fazla 20'ye kadar işçi istihdam eden işyerlerinde çalışan işçiler için yüzde 40 oranında olmak üzere işverenler gelir ve damga vergisi ile sigorta primlerinin kendilerine düşen paylarını 1 yıl süreyle erteleyebilecekler. İşverenlere, işletmelerini yaşatma, işçi istihdam etme, üretimlerini sürdürme kolaylığı getiren bu durumun, işçi sendikaları için de örgütlülüğün önünü açtığı söylenirken, aradaki farkın sadece yüzde 10-15 arasında kalmasının caydırıcılığının olmadığı ifade ediliyor.

-Cek, -cak..."Ulusal istihdam stratejisi geliştirilmesi ve uygulanması çalışmaları"nın sosyal tarafların birlikteliğiyle süreceği açıklanırken, alındığı söylenen diğer önlemlerin somut olmayıp, -cek, -cak'ların ötesine geçmediği de dikkat çekti. Ocak 2002'den itibaren "Türkiye'nin AB istihdam stratejisine uyumu ve katılımı" çalışmalarının süreceği de işaret edilirken, bu uyumdan işçi konfederasyonları "İş güvencesi olan, sendikalı işçiyi", işverenler ise "esnek çalıştırmayı, ihbar ve kıdem tazminatlarının ya tümüyle kaldırılması ya da yok denecek düzeye indirilmesini" anlıyorlar. Toplantıda alınan, "İşletmelerin rekabet şansının ve istihdam yaratma kabiliyetini artırabilmesi için istihdam üzerindeki ücret dışı işgücü maliyetlerinin ve sosyal yüklerin azaltılmasına yönelik çalışmalara sosyal tarafların katılımıyla devam edileceği" kararıyla da işçilerin kazanılmış sosyal hakları tehdit altına alınıyor.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Çinli işçiler patronu rehin aldı

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa