28 Aralık 2001 22:00

Yeni yılın satış listesi

Arjantin'i batıran IMF, Türkiye'den elini çekmiyor. IMF, aralarında TEKEL, Türk Hava Yolları, Şeker fabrikaları ve SEKA'nın da bulunduğu 36 kamu kuruluşunun 2002 yılında özelleştirilmesini istedi.

Paylaş
Yeni yılın satış listesiŞahin BayarArjantin'i batırma becerisi gösteren IMF, Türkiye üzerindeki uğursuz ellerini çekmiyor. İşbirlikçisi hükümet ile emekçilere yaşamı zehir eden IMF, 2002 yılında aralarında TEKEL, Türk Hava Yolları, Türkiye Şeker Fabrikaları ve SEKA gibi işletmelerin de bulunduğu 36 kamu kuruluşunun özelleştirilmesini istedi. IMF'nin bir dediğini iki etmeyen hükümet ise hiç vakit kaybetmeden Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na "hazırlıkları tamamla" direktifi verdi."Ekonomik kriz" ve ardından da "11 Eylül olayları" nedeniyle 2001 yılında istenilen ölçüde özelleştirme yapamayan hükümet, IMF'nin istekleri doğrultusunda Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan 2002 yılı için bütün hazırlıkları tamamlamasını istedi. Bu çerçevede hazırlıklarını sürdüren Özelleştirme İdaresi, tüm hesap ve hedeflerini 2002 yılına yönelik olarak yaptı. İdare'nin 2001 yılı programı içinde yer alan ve özelleştirme çalışmaları ihale aşamasına kadar gelen bazı kuruluşların özelleştirilmesi de 2002 yılına sarktı.

Kamu payları azalacakÖzelleştirme İdaresi, 2002 yılı özelleştirme gelirinin büyük bölümünün temin edilmesi beklenen Petrol Ofisi AŞ (POAŞ) ile TÜPRAŞ'ta halka arzın tarihi henüz kesin olarak belirlenmezken, arzların, ekonomideki gelişmelere bağlı olarak en kısa sürede sonuçlandırılacağı ifade ediliyor. Özelleştirme İdaresi'nin, 2002 yılında bu kuruluşların yanında, 2001 yılı özelleştirme programında bulunan, THY'nin blok satışı, iştirakler, Tümosan, TDİ'nin varlık satışı, Ataköy Marina, Ataköy Otelcilik, Ataköy Turizm, Eti Bakır, Eti Krom ve Eti Elektrometalurjinin varlık satışı şeklindeki özelleştirmeleri de tamamlaması bekleniyor. Bu arada, şu anda 2001 yılı programında yer alan ERDEMİR ve Petkim Yarımca Kompleksi'nin özelleştirilmesi çalışmaları ise İSDEMİR'in ERDEMİR'e ve Petkim Yarımca Kompleksi'nin TÜPRAŞ'a devri şeklinde sürüyor.Özelleştirme kapsamında bulunan toplam 36 kuruluşta, kapsamdaki kamu payı, 16'sında yüzde 100 oranında, 12'sinde de yüzde 50'nin üstünde bulunuyor. Bu kuruluşların 4'ünde ise kapsamdaki kamu payı yüzde 10'un altında kalıyor. Hükümet özelleştirme hedefini gerçekleştirirse ülkeyi ayakta tutan kamu kuruluşları birer birer yabancı tekellerin eline geçecek.

2001'de olmadı!Özelleştirme İdaresi, 2001 yılında, ihaleye çıkardığı Türk Hava Yolları ihalesini teklif gelmemesi nedeniyle iptal ederken, TÜPRAŞ ve POAŞ'ın Eylül ayında gerçekleştirmeyi düşündüğü halka arzını da ABD'de meydana gelen 11 Eylül olayları nedeniyle 2002 yılına ertelemişti. Bu yıl içinde sadece 26 Ocak tarihinde TDİ'nin Marmaris Limanı'nın satışını gerçekleştiren Özelleştirme İdaresi, daha önce gerçekleştirdiği özelleştirme bedellerinin, zamanında geri ödenememesi nedeniyle, ekonomik sıkıntıların büyümesinde önemli rol oynamıştı. Hatta kendi bünyesindeki kuruluşlarda çalışanların maaşlarını ödemede bile zorlanmıştı.
ÖNCEKİ HABER

Bankalar doymuyor

SONRAKİ HABER

Marmaray'da bazı seferler iptal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa