27 Aralık 2001 22:00

Çeyrek biletlik umutlar

İstanbul'da sokaklar, caddeler, kalabalık meydanlar Milli Piyano bileti satan seyyar bayilerle dolu. İkramiye 5 trilyon lira olunca, umudunu Milli Piyango biletine bağlayanlar, çeyrek de olsa bilet alıyorlar.

Paylaş
Çeyrek biletlik umutlarJülide KalıçYeni bir yılın arifesinde 5 trilyon liranın düşünü kuruyor insanlar. İstanbul'da sokaklar, caddeler, kalabalık meydanlar Milli Piyongo bileti satan seyyar bayilerle dolu. "Yılbaşı, yılbaşı, yılbaşı biletleri...", "Büyük ikramiye 5 trilyon..." Geçen yıllarda büyük ikramiyenin çıktığı biletleri satan bayilerin önünde ise kuyruklar oluşuyor. Çeyrek bilet 2 milyon, yarım bilet 4 milyon, tam bilet 8 milyon liradan satılıyor bu yıl. Milli Piyango bileti satan bayiler, bu yılbaşı satılan biletlerin geçen yıla nazaran daha da arttığını söylüyorlar.İnsanlar trilyonlarca liranın düşüyle umutlarını büyük ikramiyenin vuracağı biletteki 7 numaraya bağlamış. İnsanlar, belini doğrultabilme, kiradan kurtulabilme, çocuklarını okutabilme, iş kurabilme, evlenme, evlendirme umutlarıyla çeyrek de olsa bir bilet alıyor.

Ya çıkmazsa...Geçim sıkıntısı içinde kıvrandıklarını, ev kiralarını ödeyemediklerini, çocuklarını okutamadıklarını söylüyor bilet alanların çoğu. Kimisi ise işsiz. "Ya çıkmazsa" diye soruyoruz; "O zaman sürünmeye devam edeceğiz" yanıtını veriyorlar.Sultan Tanrıverdi, çocuğunu evlendirmenin telaşında. Aldığı bilete para vurursa ev eşyası alacak çeyiz dizecek. Ramazan Demirbaş işsiz. Kendisine iş kuracak. Büyük hayalleri de var Demirbaş'ın; eğitime, sağlığa yatırım yapmak gibi, çıkan parayı fakir fukaraya dağıtmak gibi.

Kuruştan trilyonlaraMilli Piyango bileti satanlar ise kendilerini "umut satıcıları" olarak nitelendiriyorlar. Ömer Demiray, Eminönü'de Hamidiye Caddesi'nde kurmuş tezgâhını. "1952'den beri bu camekân buradadır" diye başlıyor sözlerine. Çeyrek bileti 125 kuruşa sattığı yılları anımsıyor. O zamanın büyük ikramiyesi ise 600 lira imiş. Kuruşlardan, trilyonlara varan ikramiyelere şaşıyor bir yandan. İnsanların ekonomik krizle birlikte şans oyunlarına, umut bağladığını söylüyor. Bilet alan her kişinin yaşadığı sıkıntının da, umudunun aynı olduğunu belirtiyor.
ÖNCEKİ HABER

Soygun durdurulsun

SONRAKİ HABER

Evde bulunan tabanca 7 yaşındaki çocuğun yaralanmasına neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa