27 Aralık 2001 22:00

Soygun durdurulsun

Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez'in "arazi takası" projesine karşı çıkan sendikacılar, hükümetin zorunlu tasarrufları ödememe planına tepki gösterdi.

Paylaş
Soygun durdurulsunHükümetin, Tasarrufu Teşvik Fonu'nda biriken 9 katrilyonu aşkın parayı ödememek için son geliştirdiği "Hazine arazisi ile takas" projesi sendikaların tepkisiyle karşılandı. Türk-İş ve KESK yöneticileri, zorunlu tasarraf kesintileri ile nemalarının bir an önce ve nakit olarak ödenmesini istediklerini bildirdiler. Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Salih Kılıç, Tasarrufu Teşvik Fonu'nda biriken paraların, çalışanlara nakit olarak ödenmesini istedi. Antalya'da düzenlenen "Türk-İş Şube Başkanları Eğitim Semineri"nde konuşan Salih Kılıç, Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez'in, Tasarrufu Teşvik Fonu'nda biriken paraların, Hazine arazisi ile takas edilmesi projesini eleştiren ve bunu kabul etmeyeceklerini söyleyen Kılıç, "Zorunlu tasarruf paraları, çalışanlara nakit olarak verilmeli. Çalışanlar olarak, ne arsa ne de lojman istiyoruz" dedi. Kılıç, Türkiye'de sendikalaşmanın önündeki engellerin kaldırılmasını ve İş Güvencesi Yasası'nın bir an önce çıkarılması taleplerini de dile getirdi. Bütün kamu kurumlarında resen emeklilik uygulamasının başlatıldığını da söyleyen Kılıç, 2002 yılının daha zor geçeceğini belirtti.

Devlet eliyle soygun KESK Genel Başkanı Sami Evren de hükümete zorunlu tasarruf kesintilerini gasp etme politikasından vazgeçme çağrısında bulundu. Erdem, yaptığı yazılı açıklamada, "Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde zorlu tasarruf yaptırılmaz. Bu da yetmezmiş gibi bir de fonda toplanan miktarlar açıkları kapatmak için kullanılmaz. Üstelik fondaki birikimler, yüksek enflasyon oranlarına rağmen düşük oranlarda nemalandırılarak, eritildi. Bütün bunlara devlet eliyle 'yasal soygun' denir" diyen Evren, hükümetin geliştirdiği "nema karşılığı arazi" formülünün çalışanlarla alay etmek olduğunu söyledi. Siyasi iktidarı Anayasa Mahkemesi'nin kararını tanımadığını belirten Evren, "Fonda biriken miktarlar, çalışanlara anapara ve nemalarıyla birlikte derhal ödenmelidir" dedi.

Peşin ve nakit isteniyorKESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ramis Sağlam da "Peşin ve nakdi olmayan hiçbir ödeme planını, asla kabul etmiyoruz" dedi. Sağlam, yaptığı yazılı açıklamada, nemaların ödenmesine ilişkin daha önce, devlet tahvili, ardından Hazine bonosu, gayrimenkul yatırım ortaklığı formüllerini ortaya koyan hükümetin, şimdi arazi takası formülünü uygulamaya çalıştığını belirtti. Sağlam, "Biz işçi ve emekçilerin isteğimiz dışında maaşlarımızdan gasp edilen 10 katrilyon lira, soframızdaki ekmeğimizden çalınan lokmalarımızdır" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Birleşik ve demokratik Irak

SONRAKİ HABER

Hulusi Akar: Yeri ve zamanı geldiğinde Menbic'de gereken yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa