24 Aralık 2001 22:00

Betonlaşma tehdidi

İki köprüsü ve doğal güzelliğiyle Boğaziçi'ni andıran Seyhan Baraj Gölü'nde görülen yoğun yapılaşma, kenti tehdit ediyor. Meslek odaları, kentin olumsuz etkileneceğini vurguladılar.

Paylaş
Betonlaşma tehdidiAdana'da, doğal güzelliği ve yapısıyla, en son olarak da yapılan iki köprü ile adeta İstanbul Boğaziçi'ni andıran Seyhan Baraj Gölü çevresinde görülen yoğun yapılaşma, kentte yaşayanların "betonlaşma" şikayetlerine yol açıyor.Bölgede, önceleri metrekaresi 500 bin liranın altında satılan arazilerin fiyatı, Çatalan Barajı'ndan kente içme suyu getirilecek köprülerin yapımına başlanmasıyla bir anda 15-20 milyon liraya çıkarken, lüks villalar da mantar gibi çoğalmaya başladı. Çatalan suyunu Adana'ya taşıyacak olan ve üzerinde araç yolu da bulunan köprülerden merkez Yüreğir ilçesindeki, hizmete açılışa hazır hale gelirken, merkez Seyhan ilçesindeki de bitme aşamasına getirildi. Ancak, özellikle köprülerin yakınlarında Belediye ile Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü'nden ruhsatlı yapıların sayısında hızlı bir artış görülürken, kaçak yapılaşma olasılığı da gündeme geliyor.

Araziler satılıyorKöprülerin çevresinde adeta surları andıran inşaatların yanı sıra, ekili araziler ve bu arazilerin kenarında asılı bulunan "Satılık arsa" yazılı levhaların çokluğu da dikkat çekiyor. Emlakçılar ve sahiplerinden alınan bilgiye göre, tarım alanlarının birer birer elden çıkarıldığı bu bölgede, köprü inşaatlarına başlanmadan önce metrekaresi 500 bin liranın altında olan arazilerin fiyatı şimdi 15-20 milyon liradan başlıyor.İstanbul'daki boğaz köprülerini andıran bu köprülerin çevresinin bir bölümü belediye mücavir alanı içinde, bir bölümü köy muhtarlıklarının, bir bölümü de Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü'nün sorumluluk alanında kalıyor. Bayındırlık ve İskan Adana İl Müdürü Ahmet Taş, sorumluluk alanlarındaki bölgelerde imar izni verirken özenli davrandıklarını belirterek, "Köprü çevresindeki kaçak yapılaşmayla yoğun mücadele veriyoruz, ancak imkanlarımız sınırlı kalıyor" dedi.

Bir avuç insan faydalanacakİnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı Sadi Sürenkök, köprülerin her iki ayağının bulunduğu yerlerin belediye mücavir alanına dahil olacağını belirterek, buraların imara açılmayarak tüm halkın faydalanacağı şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Köprülerin çevresine mevzi imarla ruhsat verildiğini ve bunu da son derece sakıncalı bulduklarını belirten Sürenkök, "Buradan bir avuç zengin insan faydalanabilecek. Oysa, imara açılmayıp sadece belirli sayıda dinlenme yerleri ile sınırlı kalınırsa ormanlık alanın da bulunduğu bu güzellikler yok edilmez ve halk da buralardan faydalanabilir" dedi. Sürenkök, buralarda kıyı kenar çizgisi kanununa da muhalefet edildiğini, Seyhan Baraj Gölü'nün su toplama havzasının içine kadar giren yapılaşmaların dikkat çektiğini belirterek, "İmara açılacaksa nazım imar planı da bir an önce yapılmalıdır" dedi.Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Samet Karyaldız ise her iki köprünün çevresindeki yapılaşmanın endişe verici olduğunu belirterek, bu konuda "Köprü için mi su, su için mi köprü?" konusundaki endişelerinin devam ettiğini söyledi.

Adaletsizlik doğacakŞehir Planlamacıları Odası Adana İl Temsilcisi Tevfik Yıldırım ise köprülerin çevresindeki yapılaşmalarla birlikte altyapı, yol, su ve elektrik gibi hizmetlere de ihtiyaç doğacağını bildirdi. "Kent içinde altyapı sorunu varken, bir avuç insan için 15-20 kilometre daha uzağa hizmet götürülecek" diyen Yıldırım, bunun da hizmette adaletsizliğe yol açacağını, kentin ulaşılabilirliğini engelleyeceğini kaydetti.Yıldırım, Çatalan suyu için yaptırılan iki köprünün rantçıların iştahını kabarttığını belirterek, "Burada konut sahibi olanlar yarın, yol, su, elektrik ve ulaşım hizmetleri için müktesep hakka sahip olacaklarından belediyenin işi de zorlaşacaktır" diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

İşçiler 'bıçak' sırtında

SONRAKİ HABER

Football Leaks belgelerini sızdırdığı iddia edilen "Muhbir" tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa