25 Aralık 2001 03:00

Çatışmalar az ama öz oldu

Amerikan ordusuna öneriler sunan vakfın raporuna göre, bu yıl 59 ülkede ciddi çatışmalar meydana geldi. 20 ülke, çatışma bölgeleri listesinden çıkarılırken, dünya çapında çatışma sayılarında azalma oldu.

Paylaş
Çatışmalar az ama öz olduAmerikan Ulusal Savunma Konseyi Vakfı (NDCF), dünyadaki çatışmaların derlendiği bir rapor yayınladı. "Sağ eğilimli" olarak bilinen ve Amerikan ordusuna çatışma bölgelerinde atması gereken adımlar konusunda "öneriler" sunan vakıf, 2001 yılında çatışma sayılarının azaldığını bildirdi. Raporda, 11 Eylül olayı ve sonrasındaki saldırılar ise, son yılların en şiddetli çatışmaları olarak değerlendirildi. NDCF, geçen yılki raporunda da Afganistan'ı "en tehlikeli bölge" ilan etmişti. NDCF'nin, Türkiye'yi de içeren 193 ülkenin değerlendirildiği raporunda, bu yıl 59 ülkede ciddi çatışmalar meydana geldiğini açıklandı. Bu çatışmalar vakıf tarafından Ayrılıkçı ve Etnik Şiddet, Politik Savaş, Uyuşturucu Trafiği ve Dini Kargaşa başlıkları altında toplandı. Raporda, geçen yıla göre çatışma sayılarının azaldığı ve 20 ülkenin inceleme dışına çıkarıldığı görüldü. Raporun Türkiye ile ilgili kısmında, PKK'nin varlığını sürdürdüğü, yeraltı militan gruplarının faaliyet gösterdiği, hapishanelerde direnişlerin ve şehirlerde bununla bağlantılı gösterilerin düzenlendiği bilgilerine yer verildi.

ABD saldırı altında!11 Eylül olaylarından sonra, ABD'ye ilk defa vakıf tarafından hazırlanan raporların, "saldırı altındaki ülkeler" kısmında yer verildi. Vakıf, 11 Eylül sürecini "yılın en büyük ve tehlikeli çatışması" seçerken, buna benzer yeni saldırıların beklenmesi gerektiği tahmininde bulundu. Yılın tehlikeli çatışma bölgelerinin başında, Afganistan geldi. Raporda, Kuzey İttifakı ve Taliban güçleri arasında devam eden çatışmalar, 11 Eylül'den sonra ABD'nin saldırı kampanyası ve uyuşturucu trafiğindeki merkezi konumu ile Afganistan, tehlikeli çatışma bölgesi olarak nitelendi. Irak bölümünde sadece bölgede devriye gezen Amerikan uçaklarının zaman zaman düzenlediği bombalama faaliyetlerine yer verilirken Rusya, Çeçenistan çatışmasıyla raporda yer aldı. Raporda, Somali'nin "olası terör yuvası" olarak damgalanması da dikkat çekti.

Riskli ülkelerKuruluşun gelecek yılın en tehlikeli çatışma bölgeleri listesinde 10 ülke yer aldı. Bu ülkelerin arasında Somali en başta gelirken, Irak, Burma, Kongo, Pakistan, Afganistan, Burundi, Sudan, Komoros ve Sierra Leone de yer aldı. Diğer çatışma bölgeleri arasında Cezayir, Angola, Bangladeş, Bolivya, Brundi, Kamerun, Çin, Kolombiya, Gürcistan, Haiti, Hindistan, Endonezya, İsrail, Kosova, Lübnan, Makedonya, Malezya, Pakistan, Filipinler, İspanya, Tayland, İngiltere, Özbekistan, Yugoslavya ve Yemen de bulunuyor. Raporda, Gana'da iki genç arasında çıkan bir tartışmanın iki etnik grup Mamprusi ve Kusasi arasında çatışmaya yol açması ise yılın "en aptal çatışması" seçildi.
ÖNCEKİ HABER

Duruşmasız ağır cezaya

SONRAKİ HABER

Adana'da sendikalar, odalar ve Adana Barosundan örgütlenme forumu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa